6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A katalán klub összekapcsolja a sportot a tudománnyal, és futurisztikus fejlesztésekkel készül a jövőre. A Financial Times nemrég beleshetett a kulisszák mögé, és beszélhetett a főszereplőkkel – a napokban a riport rövidített változatát közöljük. A második részből kiderül, hogy mi a legfőbb motiváló erő, meg lehet-e jósolni a sérüléseket, és milyen ital segít a pontos passzolásban.
Senki sem a pénz miatt jön: az FC Barcelona a Nou Campban. EPA/ALBERTO ESTEVEZ

(Első rész: A futball forradalma)

IGAZOLÁSOK

Hogyan választja ki a Barca a játékosait? Ernesto Valverde, a csapat edzője szerint elsősorban nem a fizikai adottságok alapján döntenek.

„Vannak olyan csapatok, amelyek kimondottan ez alapján vásárolnak focistát, én azonban nem vagyok meggyőződve ennek a helyességéről. Természetesen mi is figyeljük ezeket az adatokat, például Lenglet (Clément Lenglet, a Barca hátvédje, aki tavaly nyáron érkezett a Sevillától – a szerk.) esetében is megnéztük a gyorsaságát, valamint a labdaszerzések és a megakadályozott támadások számát.”

A legfontosabb szempont azonban, hogy fejben, lélekben rendben van-e a labdarúgó. Ezért mielőtt bárkit szerződtetnének, puhatolódznak a környezetében lévő embereknél.

Sokan azt hiszik, hogy a kiszemelt játékosokat már könnyű elcsábítani, hiszen – a hírnév mellett – a katalán klub kínálja a legjobb fizetéseket a világon minden sportágat figyelembe véve a Sporting Intelligence szerint. A második helyen jócskán leszakadva a Real Madrid áll, a harmadik az Oklahoma City Thunder kosárlabdacsapat az NBA-ből.

Nem a pénz dönt

A Barca játékosainak átlagbére tavaly 10,45 millió font (3,8 milliárd forint) volt, és ebben még nincsenek benne a reklámszerződésekből és egyéb, munkán kívüli tevékenységből származó bevételek. Általában a fizetés negyven százaléka teljesítményfüggő, ami magas arány a többi fociklubhoz képest. De nem a pénz a legnagyobb vonzerő.

„Senki sem a pénz miatt jön hozzánk, hanem azért, mert tudja, hogy nálunk élvezni fogja a futballt”

- mondja Josep Maria Bartomeu, a klub elnöke. Persze van, akinek ez nem elég biztosíték.

„Nem tudtam minden játékost szerződtetni, akit akartam. Nem mondhatok neveket, de nagyon fontos játékosokról van szó, akik más csapatokban játszanak. Nagyon lelkesek voltak, amikor hívtuk őket, de az utolsó pillanatban azt mondták: nem jövök, mert csak a kispadon ülnék. (...)  Amikor például Valdés (Victor Valdes kapus) még játszott, senki sem akart idejönni kapusnak. Szóval ez komoly probléma."

Ez az oka annak is, hogy sokan már tinédzserkorban otthagyják a klub legendás fociakadémiáját, a La Masíát. Bartomeu sóhajt:

„Azt kérdezik, hogy 'mit keresek én itt? Elég jó játékos leszek-e ahhoz, hogy kiszorítsam a csapatból Busquetst? Aligha.' ”

SÉRÜLÉSEK

A klub számára katasztrófa, ha egy méregdrága játékos akár csak néhány hétre lesérül. Emiatt a távlati cél, hogy minden sérülés megjósolható és megelőzhető legyen.

„Minden játékosunk visel egy chipet, amely az edzésmunkáját rögzíti. Szeretnénk, ha az így kinyert adatok alapján (sprintek, sebesség stb.) előre tudnánk jelezni a stresszt vagy a sérülést”

- mondja Valverde. Az ehhez szükséges tudásbázist nagyrészt egyedül kell felépíteniük, mivel az orvostudomány alig foglalkozik a futballsérülésekkel.

Szakítópróba: FC Barcelona - Real Madrid. EPA/Rodrigo Jimenez

A profi futballban a sérülések csaknem harmada az izmot érinti, ezen belül pedig a combhajlító izommal van a legtöbb probléma. Az ilyen sérülések a sporton kívül nem számítanak súlyosnak  – általában nem akadályozzák a munkavégzést –, ezért nem is nagyon kutatják őket. Ezt a hiányt próbálja pótolni a Barca azáltal, hogy mintegy negyven, izom- és ínsérülést vizsgáló tanulmány készítésében vesz részt. 

Személyre szabott kezelés

A klub minden játékos számára külön „kezelési tervet” dolgozna ki. A külső terhelést relatív könnyű megállapítani – játszott mérkőzések száma, teljesítmény intenzitása –, ezért a belső terhelés mérését fejlesztik. Arra keresik a választ, hogy miként reagálnak a sportolók a külső terhelésre pszichológiai, fiziológiai és biomechanikai szempontból. Ricard Pruna, az első csapat orvosa pedig azt kutatja, hogy a genetikai profilból kiolvashatók-e a várható sérülések.

Kérdés ugyanakkor, hogy meg tudják-e győzni a játékosokat a személyre szabott „kezelés” szükségességéről. A modern klubok hajlamosak kontrollálni a sztárokat, akik viszont nagyobb szabadságot szeretnének. Bizonyos szempontból olyanok, mint a vállalkozók: napi két-három órás szolgáltatást kínálnak a klubnak. Gyakran saját fizioterapeutájuk és erőnléti edzőjük is van, akik divatosabb kezelést ajánlhatnak számukra.

A Barca viszont továbbra is szeretné kézben tartani a kezelésüket, és meg akarja védeni őket a potenciális sarlatánoktól. Óriási összegért beszerezte például a „világ legjobb” MRI-készülékét, amely milliméter pontosságú képet ad a sérült izomszövetről.

TÁPLÁLKOZÁS ÉS ALVÁS

A délutáni edzés előtt Sergio Busquets, a klub középpályása még beugrik az edzőpálya melletti konyhába, hogy "feltankoljon" egy kis gyümölcslével. Edzés után – reggel vagy délután – a játékosok általában közösen étkeznek, de haza is vihetik az elemózsiát. Majdnem minden labdarúgó saját szakácsot alkalmaz, aki kapcsolatban áll a csapat táplálkozási szakértőjével, és az ő iránymutatásai alapján készíti el az otthoni ételeket.

2006-ban, amikor a Barca megnyerte a Bajnokok Ligáját, az egyik sztárjátékos állítólag rendszeresen libamájat lakmározott az öltözőben. Azt mondta, hogy jót tesz neki. Pep Guardiola idején ez már elképzelhetetlen lett volna. A csapatot 2008 és 2012 között irányító edző új szabályokat vezetett be, például közös reggelire és ebédre kötelezte a játékosokat.

Távozása után a regulák egy része megmaradt, más része enyhült. A klub egyre inkább az egyéni szükségletekhez igazítja a táplálkozást, egyénenként méri a mozgás által felemésztett energiát, és hamarosan személyre szabott ásványvizet állít össze a félidei szünetre.

Egyénre szabott fejlesztések. EPA/SEBASTIEN NOGIER

Kávé, meggy, cékladzsúz

A barcás dokik nemrég még könyvet is írtak, amelyben futballisták számára adnak táplálkozási tanácsokat tudományos kutatások alapján. Az edzések előtti reggelihez például teát vagy kávét, meccsnapokon pedig koffeintartalmú sportitalt vagy rágót ajánlanak, mivel a koffein növeli a fizikai, a kognitív és a technikai teljesítményt - még a passzok pontosságát is.

Azt is javallják a játékosoknak, hogy a meccs előtti órákban igyanak cékladzsúzt a nitrátszint növelése érdekében, "sűrűbb" időszakokban pedig egyenek meg száz savanyú meggyet naponta (koncentrátum formájában).

A klub emellett az alvás minőségét és mennyiségét is mérné speciális alvóruhára erősített szenzorok segítségével. Ez persze már a játékosok intim szféráját érintené, ezért nem biztos, hogy mindenki örül majd az ötletnek.

Harmadik rész: Globalizált birodalom

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra Önnek mennyit ér a kultúra? És fizetne is érte?
Privátbankár.hu | 2024. április 12. 08:55
Egyre több kulturális szolgáltató dönt úgy, hogy közösségi finanszírozás keretében próbálja megvalósítani egy-egy projektjét. Laptársunk, az Mfor azt nézte meg három példán keresztül, hogy ez a gyakorlat milyen formákban működik itthon. 
Kultúra Miben tér el egy kísérleti jelleggel létrehozott oktatási intézmény az államiaktól?
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 06:51
Interjú Halácsy Péterrel, a Budapest School egyik alapítójával.
Kultúra Hihetetlen áron kelt el egy festmény a Sotheby’s árverésén
Kenessei András | 2024. március 10. 14:38
A világ két legnagyobb árverőháza közül a Sotheby’s (a másik a Christie’s) március 6-án tartotta az évad elejének egyik legfontosabb árverését, mint hangsúlyos évnyitót.
Kultúra Párhuzamok a Kádár-kori második nyilvánosság és a mai független média között - Klasszis podcast Haraszti Miklóssal és Danyi Gáborral
Szarvas György | 2024. január 20. 18:07
A napokban jelent meg Danyi Gábor Az írógép és az utazótáska című monográfiája a magyarországi szamizdat irodalom történetéről. Bár az 1980-as években, és annak főleg a második felében már gyakorlatilag nagyüzemi módszerekkel, gyakran állami nyomdákban, feketén folyt a hazai illegális  könyvek és folyóiratok nyomtatása, a szamizdatok kiadása és annak gyökerei az 1950-es évekre nyúlnak vissza. Ennek szerteágazó történetét, illetve a nagyon is sokszínű résztvevői kört idézi meg Danyi Gábor most megjelent munkájában. A Klasszis podcast adásában vele és a szamizdat Beszélő korabeli szerkesztőjével, Haraszti Miklóssal közösen azt kutattuk, miféle hasonlóságot lehet felfedezni a kádári és a mai Magyarország nyilvánosságában.
Kultúra A nap képe: újabb elképesztő tiltás a magyar könyvesboltokban
Kormos Olga | 2024. január 17. 10:03
Az Alexandra egyik könyvesboltjában olyan tájékoztató táblát tettek ki, amely már a fóliázáson is túlmutat. 
Kultúra Matrózpulcsi 500 dollárért - itt az új, nemzeti orosz divat
Elek Lenke | 2024. január 1. 18:15
Nem járja, hogy az oroszok a hanyatló Nyugat termékeiben parádézzanak. Ezen változtatna többek közt a Nina Donis divatház is - a cári és a nyugati kulturális panelek kevergetésével.
Kultúra Willy Wonka – a nagy csokiüzlet és filmbiznisz
Elek Lenke | 2023. december 17. 18:41
Mese és csokoládé – gyerekeknek biztos recept, de már évtizedek óta tudjuk, hogy nemcsak nekik. Mintha a XXI. században menekülnének a valóság elől a felnőttek, lásd a Harry Potter őrületet, meg a különféle fantasy-k és animációk sikerét.
Kultúra A legnagyobb karácsonyi sikerre Gyurcsány Ferenc is táncolt
Elek Lenke | 2023. december 16. 18:23
Mi a töretlen siker titka, és hányféle módon hoz pénzt máig is a karácsonyi romkomok koronázatlan királya?
Kultúra A botránymúzeum: miért áll a bál a világ egyik leghíresebb intézménye körül?
Kollár Dóra | 2023. december 10. 15:08
A British Museum jelentősége nem kérdéses, ám az intézmény így is problematikus több szempontból is.  
Kultúra A kölni nemcsak szagos víz, hanem színes árverés is
Kenessei András | 2023. november 19. 18:31
A november elején, Kölnben tartott árverésen Közép- és Kelet-Európa számos országából érkezett művek vártak a licitálókra. Megnéztük, hogyan szerepeltek a magyar művészek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG