4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A katalán klub összekapcsolja a sportot a tudománnyal, és futurisztikus fejlesztésekkel készül a jövőre. A Financial Times nemrég beleshetett a kulisszák mögé, és beszélhetett a főszereplőkkel. A riport harmadik, utolsó részéből kiderül, hogy miként globalizálódik a Barca, hogyan lesznek a nézőkből fogyasztók, és miért jönnek tömegesen a turisták.
A megújuló Camp Nou látványterve. Forrás: FC Barcelona

(Első rész: A futball forradalma. Második rész: Transzferek, sérülések és csodaitalok)

A STADION

Bár a klub képviselői soha sem mondanának ilyesmit, néha mégis úgy tűnik, hogy a Barca egy katalán, nacionalista klubból globális szórakoztatóipari vállalattá válik. A megújuló óriásstadion nagy részében például turisták ülhetnek majd, bevásárlószatyorral a kezükben.

Espai Barca

A szerényen a világ legjobb sportkomplexumaként emlegetett Espai Barca (Barca Övezet) 630 millió euróba (197 milliárd forintba) kerül, és 2023-ra készül el. A létesítmény egy hatalmas pláza lesz, szívében  Európa legnagyobb futballstadionjával, a felújított és 105 ezer férőhelyesre bővített Camp Nouval. Gyakorlatilag egy nyitott kampusz jön létre, stadionnal, Barca-irodákkal, éttermekkel, múzeummal és egy óriási, modernizált Barca-bolttal.

A klubvezetés reményei szerint a csúcsmodern sportkomplexum nagy hatással lesz a sportvilágra. A stadion már ma is 5G-s hálózattal rendelkezik, az Espai Barca pedig valószínűleg a virtuális valóság felé is nyit majd.

A Barca-bolt, amely az egy négyzetméterre jutó árbevételt tekintve már most megelőzi a világ összes Nike boltját, egy Apple Store-szerű üzletté alakul át, és elsősorban nem termékeket, hanem élményeket kínál majd. A Barca-múzeum, amely a klubvezetők szerint Spanyolország harmadik leglátogatottabb múzeuma a Prado és a Reina Sofia után, pedig „alibiként” szolgálhat majd a stadiontúrához. A fejlesztések célja, hogy a látogatók minél tovább maradjanak a helyszínen.

Globalizált közönség

Az elmúlt napokban Simon Kuper brit szakíró angol nyelvű riportjának rövidített változatát közöltük három részben. A cikk eredetileg a Financial Timesban jelent meg.

Mindez persze összefügg azzal, hogy a Barca közönsége "globalizálódott". Bő tíz évvel ezelőtt szinte csak a helyiek jártak a Camp Nouba, a klubtagok („socios”) pedig barátoknak, szomszédoknak adták át a helyüket, ha épp nem tudtak kijönni egy meccsre. Ma már azonban a Barca honlapján árulják a jegyeiket, amiket többnyire turisták vesznek meg.  A meccseket átlagban 78 ezren nézik a helyszínen, ezen belül a külföldiek száma elérheti a 30 ezret.

Sok turista élete meccsére érkezik, és szeretné kiélvezni annak minden pillanatát. Eddig kevés olyan hely volt a stadionon belül, ahol elkölthette a pénzét, és inkább a környező tapasbárokban múlatta az időt. Az Espai Barcában viszont naphosszat időzhetnek majd, ráadásul nem csak meccsnapokon. A klub szenzorokkal fogja követni a mozgásukat, hogy felmérje az igényeiket, és ezek alapján fejleszti tovább a komplexumot. A know-how-t pedig eladhatja ingatlanfejlesztőknek szerte a világban.

Életük meccse: La Liga mérkőzés a Camp Nouban. Forrás: The National

TÁRSADALMI HATÁS

Egy 13 éves, vékony kisfiú ül mosolyogva kórházi ágyán. Polnak hívják. Arról álmodik, hogy egyszer eljut a Camp Nouba. Bár ez az álma nem válhat valóra, virtuálisan mégis ott lehet a stadionban: az ágyáról irányít egy robotot, amely végigkalauzolja a szentélyben. Egyszer csak feltűnik a képernyőn Eric Abidal, a klub korábbi játékosa és jelenlegi sportigazgatója, aki már túlélt egy májrákot. A pályán áll, és megszólítja Polt. A videó végén pedig besétál a kórházi szobába, és átöleli a kisfiút. Édesanyja az ágy szélén ül, és dermedten figyel. A felvétel után néhány héttel Pol meghalt.

A robot – aki a kisfiú után a Robot Pol nevet kapta – azokat a beteg gyermekeket és más Barca-szurkolók millióit szolgálja, akik soha nem juthatnak el a Camp Nouba. Egyben szimbolizálja a társadalmi felelősségvállalást, ami része a Barca missziójának. Van egy jótékonysági alapítványuk is (FC Barcelona Foundation), és remélik, hogy kutatásaik eredményei a közjót is szolgálják, nem csak Messiéket. Persze ha a projektek beindulnak, a klubnak is jut majd némi jogdíj.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra Danny vagyok, hajóval jöttem Magyarországról – ilyen egy élő legenda a filmvásznon!
Elek Lenke | 2024. november 17. 17:47
Bob Dylan az elmúlt években leginkább arról híresült el, hogy az irodalmi Nobel-díj   stockholmi átadójára se ment el, hanem maga helyett mást küldött. De ki is ez a különc énekes, aki politikai-társadalmi kérdésekben oly sokszor – és legtöbbször zavarba ejtően – hallatta a hangját? És mit tudunk meg róla a decemberben bemutatandó filmből, amely Sehol se otthon címmel kerül majd a magyar mozikba?
Kultúra Megfejtették a 27-esek Klubjának misztikus titkát?
Kormos Olga | 2024. november 9. 14:49
Nyáron került a mozikba az Amy Winehouse életét bemutató film, amitől újra erőre kapott az a gondolat, miszerint a világ legfényesebb csillagai 27 évesen kihunynak. Az úgynevezett 27-es Klub fél évszázada foglalkoztatja a közvélemény fantáziáját. Amy mellett tagjai között olyan legendás zenészeket találunk, mint Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morisson és Kurt Cobain.
Kultúra Ismét Halloweenről posztolt a szigetszentmiklósi református óvoda
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 17:15
A múlt heti Halloweent démoni ünnepként leíró posztot tett ki a szigetszentmiklósi Hajnalcsillag Református Óvoda. Bár a bejegyzés azóta eltűnt, ma újabb posztot tettek ki ezzel kapcsolatban. 
Kultúra Dél-koreai író kapta az irodalmi Nobel-díjat
Privátbankár.hu | 2024. október 10. 13:27
Intenzív, költői prózájáért.
Kultúra Nem a kétezer forintos sétálójegy a legnagyobb probléma az Operaházban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 19. 15:49
Az Operaház szerint van létjogosultsága a múlt héten tesztelt, kétezer forintos sétálójegynek, ezért a jövőben is terveznek vele. A jegy végleges bevezetéséről kérdeztük az intézményt, a körülményekről pedig az Operaházi Dolgozók Független Szakszervezetének elnökét. 
Kultúra Egy rejtély vár megfejtésre a BÁV legújabb kiállításán
Kenessei András | 2024. szeptember 14. 14:12
Csütörtöktől október 5-éig tekinthető meg Vinkler László (1912-1980) festő- és grafikusművész kiállítása a BÁV Szent István körúti kiállítótermének emeleti részén. 
Kultúra Miért ugrik a világ J. K. Rowling minden transzneműekkel foglalkozó megnyilvánulására? 
László Éva Lilla | 2024. szeptember 8. 15:31
J. K. Rowling sikerkönyvszerző nemcsak kultikus Harry Potter-sorozatával írta be magát be a köztudatba, hanem kíméletlenül őszinte, egyesek szerint bántó megnyilvánulásaival is, amelyek egyebek mellett a transzneműek társadalmi megítélésére vonatkoznak.
Kultúra Nyerj páros belépőt - 2 perc, és mehetsz a Budapest Borfesztiválra!
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 21. 06:40
Szánj ránk 2 percet és nyerj páros belépőt a 33. Budapest Borfesztiválra!
Kultúra Pofátlan csaló akarta elárvereztetni Elvis Presley birtokát
Privátbankár.hu | 2024. augusztus 17. 14:24
Elvis Presley családja elleni csalás miatt tartóztattak le egy nőt pénteken a hatóságok, aki a néhai énekes sztár családi birtokára, Gracelandre akart kényszer-árverést elrendeltetni.
Kultúra A kafferliliomnak már annyi! Felkészül a Hitler-bogár és a Mussolini-lepke?
Bózsó Péter | 2024. augusztus 11. 14:58
A botanikusok nemzetközi konferenciáján több száz kaffer nevet tartalmazó növény elnevezését változtatták meg.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG