Elnöki rendelet született január végén arról, hogy milyen elveket kell követni az orosz állami kultúrpolitikában. Nagyon sok ismerős nekünk.
Az orosz Állami Duma (parlament) 2014-ben fogadta el az állami kultúrpolitikai alapelvekről szóló törvényt. Vlagyimir Putyin elnök most gyakorlatilag az azóta bekövetkezett külső és belső változások nyomán lépett, beépítve az irányelvekbe sok-sok szigorítást és növelve az állami felügyeletet a kultúra felett.
Sokat mondó, hogy az erről szóló hivatalos orosz tudósításoknak rögtön az elején ez áll: az állami kultúrpolitikának a nemzetbiztonsági és társadalmi-gazdasásági célok elérést is szolgálnia kell. Az egyik legfontosabb alapelv, hogy meg kell védeni a férfi és a nő házasságát, mint intézményt. Ezen kívül száműzni kell azt a gyakorlatot, hogy sokszor fölöslegesen használnak idegen szavakat. Azt is leszögezte, hogy növelni kell az állami megrendeléseket az irodalom és a művészetek terén.
A társadalomtudományok szerepének taglalásakor még hangsúlyosabb lett, hogy megvédjék az oroszt, mint államnyelvet és az oroszországi népek nyelvét. Egyebek között azzal is, hogy a kortárs irodalom nyelvezetében nem engedik meg a „cenzúrázatlan szókészlet” használatát, valamint ellenállnak az idegen szavak előretörésének és indokolatlan érvényre juttatásának.
Putyin nem bízta a véletlenre az orosz lakosság értékrendjének megóvását sem, mert elrendelte, hogy a nemzetközi kulturális kapcsolatok fejlesztése során meg kell védeni a társadalmat a külföldi „értékrend-expanziótól és a romboló információs és pszichológiai behatásoktól”.
Külön kitért itt az államfő a személyiség intellektuális és kulturális fejlődését befolyásoló információs közegre. Iránymutatása szerint fejleszteni szükséges az orosz hírkereső rendszereket, növelni kell az állami megrendeléseket a tömegkommunikációs eszközöknek (közösségi média, tévé, rádió, internet, film, nyomtatott sajtó) szánt tájékoztató anyagok terén. Az itt elvégzett munka minőségét pedig szigorúan ellenőrizni fogják.
Volt már előfutára a közelmúltban ezeknek az újabb vagy régi, de megerősített elveknek. Például a Duma 2022. december végén úgy döntött, hogy ezentúl az iskolai olvasmányanyagban nem kell korhatárt szabni a Biblia vagy a Korán ismertetése esetében. Ugyanakkor a gyerekek nevelését és fejlődését a hagyományos orosz szellemi és erkölcsi értékekre kell alapozni. Ezen kívül államilag kiemelten támogatni kell azokat a kulturális törekvéseket, amelyek ezeknek az értékeknek, valamint a történelmi emlékezetnek és a történelmi igazságnak a megvédését célozzák.
Mindezt azzal indokkal teszi Putyin, hogy
„a barátságtalan országok, nemzetközi szervezetek, transznacionális vállalatok, külföldi nem kormányzati, valamint különféle szélsőséges és terrorista szervezetek aláássák Oroszország szuverenitását, lerombolják a hagyományos orosz erkölcsi és szellemi értékeket, s ezzel a tevékenységükkel a globális információs térben konfliktusokat gerjesztenek.”
Ugyancsak decemberben határozta el az orosz kulturális minisztérium, hogy betiltja az LMBTQ tematikájú filmek kölcsönzését. Az indoklás szerint ezek a termékek fenyegetik az orosz társadalmat és szélsőséges magatartásokat mutatnak be.