4p

Már 300 kulturális és vallási létesítményben okoztak kárt az oroszok Ukrajnában. Az UNESCO folyamatosan frissíti a jegyzéket, ami egyre csak bővül. Közben folytatódnak a nemzetközi gyűjtőakciók a későbbi helyreállításhoz.

Szeptember végéig 290 darab, kulturális vagy vallási célokat szolgáló ukrajnai épületben keletkezett kár az orosz támadások következtében. Az Odesszát ért legutóbbi rakétatámadás például kilenc lakásmúzeumot tett használhatatlanná. 

Hivatalos veszteséglista

  • 120 egyházi épület
  • 27 múzeum
  • 109 történelmi jelentőségű épület
  • 19 emlékmű
  • 13 könyvtár
  • 1 levéltár

Ezt a listát folyamatosan bővíti az UNESCO, amelyik szerint nem minden esetről szereztek tudomást és biztosra vehető, hogy jóval meghaladja a 300-at a lerombolt vagy részlegesen megrongált létesítmények száma. Az oroszok által elfoglalt keleti területeket ért kár nincs is benne.  

„A kultúra a háború egyik áldozata, ezt mindenki látja és ez tűrhetetlen. A kulturális javak és értékek megőrzése és továbbvitele közös érdeke az emberiségnek, a kultúrához való hozzáférés alapjog, ezt nem lehet azzal korlátozni, hogy egyszerűen eltüntetjük a kulturális létesítményeket” - mondta Chiara Bardeschi, az UNESCO ukrajnai képviselője, akit az Ukrinform hírügynökség idézett.

A korábbi orosz légitámadásban megrongálódott ortodox katedrális belső tere a dél-ukrajnai Odesszában. Fotó: MTI/EPA/Igor Tkacsenko
A korábbi orosz légitámadásban megrongálódott ortodox katedrális belső tere a dél-ukrajnai Odesszában. Fotó: MTI/EPA/Igor Tkacsenko

Lapunk már többször írt arról, hogy milyen múzeumok, képtárak, iskolák, színházak, koncerttermek, mozik tűntek el vagy dőltek romba az orosz bombázások miatt. Legutóbb a műkincsek kicsempészéséről, az oroszok által végzett fosztogatásokról az alábbi cikkben írtunk.

Nem régen a BBC számolt be arról, miként mentik az ukránok a kulturális javaikat, szobrokat, festményeket. A lap felidézte, ahogy egy hónappal az orosz támadás kezdete után, 2022 tavaszán Lvivben igyekeztek a templomok pincéjébe levinni a belső szobrokat és más műtárgyakat. 

A nyugat-ukrajnai városban van az ország egyik legnagyobb képzőművészeti múzeuma, az Andrej Septickij Nemzeti Múzeum. Az intézményt Andrej Septickij galíciai metropolita alapította 1905-ben eredetileg magánalapítványként és egyházi múzeumként, majd 1913-ban az ukrán népnek adományozta. Ennek a dolgozói végeztek áldozatos munkát, amikor a rendkívül súlyos barokk szobrokat és óriási méretű ikonosztázokat menekítették biztonságos helyre. Amelyik túl nehéz volt, azt is igyekeztek betakarni plédékkel vagy műanyagokkal, hogy a repeszek ne tegyenek kárt bennük.

Egy elpusztult iskolaépület maradványai a dél-ukrajnai Herszon közelében fekvő falvak egyikében. Fotó: MTI/AP/Bernat Armangue
Egy elpusztult iskolaépület maradványai a dél-ukrajnai Herszon közelében fekvő falvak egyikében. Fotó: MTI/AP/Bernat Armangue

A BBC utalt a nemzetközi hadviselési jogban sok évszázaddal ezelőtt kialakultakra, miszerint a kulturális javakat mindig is védeni kell, nem szabad megengedni, hogy ezek és a vallási épületek katonai célpontok legyenek. Ez az elv az angolszász jogban külön fejezet lett, az USA például a XIX. századi amerikai polgárháború alatt a világon elsőként hivatalosan a katonai jogrendjébe illesztette. Később, 1954-ben született egy nemzetközileg elfogadott dokumentum, a Hágai Egyezmény, amiben a kulturális és vallási javak védelmét rögzítették háborús konfliktusok idejére vonatkoztatva, majd 1999-ben egy pontosítást is elfogadtak ehhez. 

Vlagyimir Putyin 2022 októberében gyakorlatilag szabad utat engedett a kulturális javak elrablásának azzal, hogy rendkívüli állapotot hirdetett a megszállt négy kelet-ukrajnai területen. Az orosz államfő „az értékek megőrzésével” indokolta ezt a lépést.

Lviv belvárosa is védett lehet hamarosan. Fotó: UNESCO
Lviv belvárosa is védett lehet hamarosan. Fotó: UNESCO

Természetesen a kulturális infrastruktúra megsemmisítése az abban dolgozók állásának a felszámolását is jelenti. Az ukrán kormány szerint a kulturális szférában, a kreatív iparágakban dolgozók 40 százalékának megszűnt az állása, az ott működő cégek 90 százaléka szenvedett súlyos anyagi károkat és bevételkiesést.

Szerencsére több, nem kormányzati szintű támogató vagy gyűjtő program is működik már a világon. Az egyik ilyen Londonban, az a neve, hogy „Save the Spot”, ez egy adott létesítményre vonatkozik, például egy zeneiskolára Borodianka faluban vagy a Pokrovszk városban egykor működött történelmi múzeum helyreállítására. Virtuális belépőket lehet vásárolni, különféle „jegyárak” vannak, így gyűjtik hozzá a pénzt. 

A csodálatos kijevi Szent Szófia templom is veszélyben van. Fotó: UNESCO
A csodálatos kijevi Szent Szófia templom is veszélyben van. Fotó: UNESCO

Az UNESCO nem csupán listázza a károkat, de igyekszik arra érdemes épületeket, templomokat, múzeumokat felvenni a világörökségi helyszínek közé. Ilyen lehet hamarosan a kijevi Szent Szófia székesegyház és Lviv belvárosa. Egyelőre csak ajánlás van, amit nem régen megerősített a világszervezet külön programjának vezetője, Lazare Eloundou. 

Korábban – már a háború kezdete után – az odesszai kikötői sétány is felkerült a védendő jelöltek közé. Az olasz kormány egyébként a nyár közepén jelezte, hogy kész pénzzel és szakemberekkel is támogatni az odesszai kulturális és vallási épületek helyreállítását vagy újjáépítését.
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra Királyi családok a változó világban: mítoszból valóság
Elek Lenke | 2025. január 4. 17:08
Hogyan formálódnak át a hercegek a monarchiák élő szimbólumaiból a modern kor elvárásaihoz igazodva? Tradíciók és úttörő változások találkozása.
Kultúra Így mulat az orosz elit szilveszterkor: döbbenetes összegek
Elek Lenke | 2024. december 29. 17:31
Csajkovszkij Diótörője presztízskérdés Oroszországban. Nem annyira a művészet a meghatározó.
Kultúra Újabb aukciósház húzott hasznot Magyar Péter pártjának népszerűségéből
Kenessei András | 2024. december 24. 16:35
Az idén negyvenéves Nagyházi Galéria az egyetlen a magyar aukciós piacon, amely felveheti a verseny az idén 250 éves BÁV-val, noha csak harminc éve lépett be a hazai aukciós piacra. A verseny természetesen az árverési műfajok sokféleségére is értendő, nemcsak az elért árakra és csúcsárakra.      
Kultúra Ferenc pápa ezért falat bontatott
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 11:45
Az egyházfő szenteste megnyitja a Szent Péter-bazilika szent kapuját és ünnepi misét vezet.
Kultúra Mi lehet a baj a nagy művész meghalt kishúgát ábrázoló képpel?
Kenessei András | 2024. december 22. 11:08
Zsolnay, Csontváry, Munkácsy – akárhogy is nézzük, ez a három név határozta meg a Virág Judit Galéria (VJG) 77. árverését és természetesen az aukció sikerét. Semmit sem veszélyeztetett az a tény, hogy a VJG a négy, legnagyobb hazai művészeti aukciós ház közül sorrendben utolsóként lépett a karácsonyi árverések sorába.
Kultúra Ma is tarol a népi demokráciában kissé túlértékelt festő
Kenessei András | 2024. december 21. 16:56
A Kieselbach-festményárverések mindig nagyon tartalmasak, a kalapács alá vitt darabok értékesek, a leütési árak pedig (néha szinte váratlanul) magasak. Az idei karácsonyi árverésen 266 tétel volt az árverőház ajánlata, közülük 213 talált vevőre, ami 80 százalékos elkelési arány.
Kultúra Hatalmas kasszasiker a Tisza név
Kenessei András | 2024. december 14. 19:18
Ahogy tavaly, úgy az idén is a BÁV kezdte a legkorábban a karácsonyi árverések sorozatát  – már ami a legnagyobb árverőházakat illeti.
Kultúra Lehet, hogy Önnél is rejtőzködik egy milliókat érő Zsolnay-kerámia?
Kenessei András | 2024. november 24. 17:46
November közepén negyedik alkalommal tartott árverést a Virág Judit Galéria (VJG). Ezen csak és kizárólag Zsolnay kerámiákat vittek kalapács alá, két, külföldi tulajdonos gyűjteményéből. Azonban nemcsak ez volt újdonság, hanem az árverés helyszíne és egy megváltozott árverési szabály is. Ezek ellenére (vagy talán éppen ezért) az aukció nagy sikerrel zárult.
Kultúra Danny vagyok, hajóval jöttem Magyarországról – ilyen egy élő legenda a filmvásznon!
Elek Lenke | 2024. november 17. 17:47
Bob Dylan az elmúlt években leginkább arról híresült el, hogy az irodalmi Nobel-díj   stockholmi átadójára se ment el, hanem maga helyett mást küldött. De ki is ez a különc énekes, aki politikai-társadalmi kérdésekben oly sokszor – és legtöbbször zavarba ejtően – hallatta a hangját? És mit tudunk meg róla a decemberben bemutatandó filmből, amely Sehol se otthon címmel kerül majd a magyar mozikba?
Kultúra Megfejtették a 27-esek Klubjának misztikus titkát?
Kormos Olga | 2024. november 9. 14:49
Nyáron került a mozikba az Amy Winehouse életét bemutató film, amitől újra erőre kapott az a gondolat, miszerint a világ legfényesebb csillagai 27 évesen kihunynak. Az úgynevezett 27-es Klub fél évszázada foglalkoztatja a közvélemény fantáziáját. Amy mellett tagjai között olyan legendás zenészeket találunk, mint Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morisson és Kurt Cobain.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG