5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Egyiptom előbb vagy utóbb annak a Libanonnak a sorsára jut, ahol az ország korrupt hatalmasai katasztrofális gazdaságpolitikájukkal falnak vezették az országot.  A túlnépesedett Egyiptom óriási adósság-tömeget görget maga előtt, keveset exportál és rezsim a pénzt felesleges presztízs-projektekre szórja el.  Káncz Csaba jegyzete

Alig egy héttel az orosz invázió megkezdése után, az egyiptomi piacokon a búza tonnánkénti ára 9 ezer egyiptomi fontról 11 ezerre ugrott.  Az árak aztán a világ legnagyobb búzaimportőr országában március 21-én újra ugrottak egy nagyot, amikor a kormány váratlanul 14 százalékkal leértékelte a helyi devizát – amely az utóbbi évben már a második drasztikus leértékelés volt.

Az egyiptomi vulkán

 2014 óta hatalmon lévő Abdel-Fattah esz-Szíszi elnök biztonságot és gazdasági javulást ígért, de egyiket sem sikerült betartania. Jelenleg a lakosság harmada él a napi 1,9 amerikai dolláros szegénységi küszöb alatt.  

A szegénység, munkanélküliség, rossz oktatás és a politikai elnyomás Egyiptom esetében is robbanóképes elegyet alkot, amely feszültséget a muszlim többség nem ritkán a keresztény kisebbségen vezeti le. A népesség-robbanás több muszlim országhoz hasonlóan Egyiptomot is puskaporos hordóvá teszi - míg 1992-ben Egyiptomban még 58 millióan éltek, addig ma már több, mint 102 millióan. 

A nagy fegyvervásárlás

Márpedig az év elején esz-Szíszi elnök még nagy költekezési kedvében volt. Januárban a tábornokait egy szabályos bevásárló-körútra küldte szerte a világba.  Az Egyesült Államokban az egyiptomiak szállító repülőgépeket és a radar-rendszereket vásároltak. A következő állomás Dél-Korea volt, ahol tarackokat szereztek be. Az új fegyverek összesen 4 milliárd dollárba kerültek a központi költségvetésnek. 

De az orosz-ukrán háború nyomán megbolydult élelmiszerpiacok akkora csapást jelentenek Kairónak, hogy Szaúd-Arábiának múlt szerdán 5 milliárd dollárral kellett az egyiptomi jegybank segítségére sietnie. Katar előtte egy nappal jelentett be 5 milliárd értékű befektetéseket, és az Egyesült Arab Emirátusok is be akar szállni egyiptomi vállalatokba. 

Egyiptomban tavaly az utolsó negyedévben 8 százalékkal növekedett a GDP. Fotó: depositphotos Fotó: depositphotos
Egyiptomban tavaly az utolsó negyedévben 8 százalékkal növekedett a GDP. Fotó: depositphotos Fotó: depositphotos

Holott nemrégen még ünnepi hangulat volt az ország gazdaságában. Tavaly az utolsó negyedévben 8 százalékkal növekedett a GDP, amely túlszárnyalta a nemzetközi szakértők várakozásait. Ráadásul a Földközi-tengeren Kairó új földgázmezőket fedezett föl, így gázexportőrként is fellép a jövőben. 

A szakértő figyelmeztetése

De Robert Springborg, az amerikai kormányzat volt tanácsadója már januárban félreütötte a harangokat. Springborg szerint Egyiptom egy „koldus-állam lett, amely folyamatosan hitelekből él és egyszer majd az óriási adósság-tömeg alatt össze fog omlani”. A szakértő leszögezi, hogy a túlnépesedett ország keveset exportál és az állam a pénzt felesleges presztízs-projektekre szórja el, mint az új főváros megépítése és a Szuez-csatorna kibővítése.

Az egyiptomi államnak a központi költségvetés bevételeinek harmadát már a külső adósságok törlesztésére kell fordítania. A  pénzügyi helyzet súlyosságát jól mutatja, hogy az egyiptomi jegybanki alapkamat már 9,75 százalék.

A tábornokok felelőssége

Ahogyan hazánkban a legnagyobb építkezéseket a miniszterelnökhöz köthető vállalkozások végzik el, úgy Egyiptomban a hadsereget nem lehet a nagy projektekből kihagyni – amely akárcsak Pakisztánban és Iránban valójában ’állam az államban’. 2019 áprilisában egy alkotmánymódosítás ráadásul további jogköröket adott az elnök kezébe - például bírók és ügyészek kinevezését - és növelte a hadsereg már amúgy is jelentékeny szerepét.

Gamal Abdel Nasszer 1952-es puccsa Faruk király ellen megváltoztatta az erőviszonyokat az országban és azóta az egyiptomi tábornokok az ország valódi hatalmának birtokosai.   A hadsereg óriási vállalatokat tulajdonol, amelyek a tésztaféléktől a betonig szinte mindennel foglalkoznak. A magáncégeket elnyomják, sőt nem ritkán hamis vád miatt vezetőiket letartóztatják.

Springborg ezért úgy gondolja, hogy Egyiptom előbb vagy utóbb Libanon sorsára fog jutni, ahol az ország korrupt hatalmasai katasztrofális gazdaságpolitikájukkal falnak vezették az országot. De míg Libanonban ez csupán 6 millió embert érintett, Egyiptom esetében ez több, mint 100 milliót fog. 

A kilőtt gabonaárak újabb óriási kihívás elé állítják a kairói rezsimet. Fotó: depositphotos
A kilőtt gabonaárak újabb óriási kihívás elé állítják a kairói rezsimet. Fotó: depositphotos

A pénzügyi kártyavár ellenére a nemzetközi hitelezők még adnak pénzt az országnak. Holott 17 milliárd dolláros adósságával Egyiptom – Argentína után - a Nemzetközi Valutaalap (IMF) második legnagyobb adósa. A múlt héten ráadásul Kairó újabb hitelt kért az IMF-től.

Törékeny társadalmi béke

Az orosz invázió nyomán kilőtt gabonaárak újabb, óriási kihívás elé állítják a kairói rezsimet. 1977-ben súlyos zavargásokra került sor az országban, miután az akkori kormány eltörölte a kenyér árának támogatását. A 2011-es Arab Tavasz kitörésének egyik fő oka a vágtázó élelmiszerár volt.  Nem véletlen, hogy a napokban a rezsimnek milliós támogatási programot kellett bejelentenie a kenyérár támogatására.

Az egyiptomi pénzügyi rendszer összeomlásának beláthatatlan következményei lennének, ezért egyelőre politikai okokból az IMF és az Öböl-menti országok finanszírozzák a fenntarthatatlan rendszer tovább élését. De a rezsim így is rendkívül bizonytalan időszaknak néz elébe, minden bizonnyal társadalmi nyugtalansággal és tüntetésekkel megfűszerezve.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
Makro / Külgazdaság 4122 milliárdos hiánycéllal, 100 milliárdos tartalékkal vág bele Magyarország 2025-be – megszavazták a költségvetést
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 12:22
Megszavazták a jövő évi költségvetést, vajon utoljára még jól számolt Varga Mihály?
Makro / Külgazdaság Karácsony előtt még jön egy kellemetlen meglepetés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:56
Szombattól változás jön az üzemanyagáraknál.
Makro / Külgazdaság A miniszterelnök szerint is bajban leszünk, ha januárban nem lő ki a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:48
Repülőrajtot kell venni 2025-ben, ez a siker kulcsa Orbán Viktor szerint. Donald Trump miatt is aggódik a kormányfő, derült ki pénteki rádiós megszólalásából.
Makro / Külgazdaság Mekkora fizetésre számíthat Magyarországon jövőre az átlagember?
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:30
Jelentős emelkedést mutatnak a magyarországi fizetések. Ahogy a reálbérmutató is szépen nőtt, amire nagy szükség is volt a tavalyi esés után. 
Makro / Külgazdaság Ingyenes lesz a tömegközlekedés Budapest „testvérvárosában”
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:58
Szerbia fővároságban, Belgrádban 2025 első napjából kezdve ingyenesen lehet majd utazni a tömegközlekedésen. A város lakossága szempontjából akkora, mint Budapest.
Makro / Külgazdaság Egy sor kockázattal kell számolni 2025-ben is
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:44
Együttműködés, elszántság, higgadtság – a világgazdasági szereplők részéről ezek szükségesek ahhoz, hogy visszatérjünk a fenntartható növekedési pályára – állapítja meg friss előrejelzésében a KPMG. A cég várakozásai szerint a globális GDP 2025-ben enyhén, 3,2 százalékkal emelkedik, az infláció pedig 3,5 százalékra csökken. A geopolitikai kockázatok azonban továbbra is magasak. Az Egyesült Államok választások utáni politikája, illetve a közel-keleti, valamint az ukrajnai konfliktus lesz komoly hatással a növekedésre.
Makro / Külgazdaság Kardot ránt a román kormány a magyar „lopakodással” szemben?
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:02
A román kormány nem igazán van elragadtatva attól a lehetőségtől, hogy az MVM megvegye az egyik legnagyobb romániai energiaszolgáltató céget.
Makro / Külgazdaság Titkolóznak a boltok, kukoricára térdepeltették a német üzletláncokat
Buksza blog | 2024. december 19. 11:02
Siralmas helyzetben van a német kormány és a legnagyobb áruházláncok élelmiszer-veszteséggel kapcsolatos megállapodásának végrehajtása. A boltok nem igazán szeretnék megmondani, mennyi élelmiszert dobnak a kukába.
Makro / Külgazdaság Riasztó adatok jöttek Prágából
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 10:29
Drámaiak a cseh demográfiai adatok, hiába élnek hagyományosan viszonylag jól a csehek a kelet-közép-európai régió lakóinak összehasonlításában, nem igazán vágynak a gyermekekre.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG