5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sokféle véleményt hallani a Brexitről, miközben sokan vissza szeretnék csinálni. De van olyan is, aki mélyebb okokra vezeti vissza, egy több évtizedes fejlődési pálya végét jósolja, igazi forradalomnak állítja be. Más inkább érzelmi alapon, „végre megkapták” közelíti meg a kérdést, kerül, amibe kerül.
A Bastille ostroma, Wikipedia

A régi liberális világrend meghal, mert már az átlagember számára a költsége nagyobb, mint a haszna – veti fel egy alternatív svájci gazdasági oldal kommentátora. Szerinte a jóléti államot három dolog tette lehetővé, a népesség növekedése, a termelékenység javulása és a hitelek bővülése. Ma már mindhárom lassul, vagy negatívvá vált.

Következésképpen már túl nagyok a költségei a „mélyállam” (deep state) és haveri köre fenntartásának. (Az állam mögött álló, a mélyben megbúvó üzleti-politikai erőket, egyfajta háttérállamot, árnyékállamot értik mélyállam alatt.) Az államok mögött álló titkos hátteremberek, a „rókák” (foxes) ezen megközelítés szerint nagyon drágák, ami például a főbb hatalmi központokban, Washingtonban vagy a Wall Streeten uralkodó horribilis, több százezer dolláros lakásárak is jeleznek.

Ezért van Brexit és Trump

Az összeesküvés-elméletekre hasonlító teória szerint a hiteleken alapuló pénzügyi rendszer az utóbbi évtizedekben eltorzította a gazdaságot, lelassította, és az emberek 90 százaléka számára megállította a jövedelmük növekedését. Ezért már nem tudja a gazdaság kitermelni a politikusok ígéreteit. Az átlagos amerikai dolgozó ma nem keres többet reálértéken, mint 40 évvel ezelőtt, a gazdasági növekedés zöme a gazdagoké (a rókáké) lett.

Így a jóléti állam vonzereje csökken, az átlagember becsapva és kirabolva érzi magát, ez a magyarázata a Brexit és Donald Trump előretörésének. A szerző egyenesen a Nagy Francia Forradalomhoz hasonlítja a jelenlegi helyzetet, amikor az akkori „rókák”, kiváltságosok úgy bebetonozták a hatalomba magukat, hogy csak véres forradalommal lehetett őket kirobbantani onnét.

Robotok vagy emberek?

Vélemény: Az említett statisztikákat már másutt is lehetett olvasni a középosztály jövedelmének stagnálásáról, a gazdagok folyamatos gazdagodása mellett. Az oka azonban nem valamiféle sötét, világméretű összeesküvés, hanem olyan folyamatok, mint a globalizáció, automatizáció, a tőkés világverseny, amely sok ágazatban lenyomja vagy kordában tartja a béreket. Ez mérséklődhetne, ha a feltörekvő országokban is sokkal magasabb szintre emelkednének a bérek, ahogy az most Kínában történik, vagy ritka áruvá válna a munkaerő. Ehelyett, vagy emellett lehet, hogy a robotok és a mesterséges intelligencia nyitnak majd új korszakot.

Éljen a jó ember, vesszen a gaz

A szintén gyakran alternatív, a fő áramtól eltérő véleményeket közlő ZeroHedge weboldal szerzője is jó fiúknak nevezi a Brexitet megszavazó briteket, és a szabadság, a közösség, a demokrácia és a jogállam győzelmének a szavazást. Tizenhat olyan érvet sorol fel, ami miatt örülni lehet a Brexit győzelmének, bár ezek egy része erősen hasonlít egymáshoz.

Az első pontban annak örül, hogy a kisemberek, átlagemberek győzni tudtak a politikusok, üzletemberek, újságírók, akadémikusok hatalma felett, végre nem a leghatalmasabb és legszervezettebb tábor nyert. A másodikban annak, hogy a jólét és az önigazgatás közül az utóbbit választották. (Bár azóta kiderült, hogy sokan nem fogták fel pontosan, mi is a tét – a szerk.)

Attól, hogy most örülsz, még tévedhetsz

Az írás szerint azok, akik felett eddig uralkodtak, most megelégelték, hogy döntéseket hozzanak a fejük felett. Most végre a törvényt be fogják tartani, vagy legalábbis nem hánynak nyíltan fittyet a véleményükre. A demokrácia győzött a bürokrácia felett. És így tovább sorolják a nem feltétlenül racionális, inkább érzelmi jellegű érveket további mintegy tíz ponton keresztül. Az EU gazdasági előnyeiről hallgatnak. A végén azért ez a cikk is elismeri, hogy a Brexit ettől még bizonyulhat tévedésnek, de azt mondja, ha évszázadokig megvolt Nagy-Britannia egyedül, ez után is meglesz.

Faber reméli, még többen lépnek

A híres, meglepő, de sokszor pontos jóslatairól ismert Marc Faber is a Brexit támogatói közé tartozik. Amint a CNBC-nek elmondta, a Brexit világos üzenetet küld „egy beteg politikai elitnek és egy használhatatlan brüsszeli bürokráciának”, amelyek a bonyolult törvényeikkel és végtelen előírásaikkal lassítják a gazdasági növekedést, amiből a polgároknak elegük van.

Szerinte ha Svájc tud az EU-n kívül jól működni, akkor Nagy-Britannia is (ha ez után ezt egyáltalán megengedik neki – a szerk.), és semmi katasztrofális nincs a kilépésében. Ő is úgy véli, hogy a Brexit „a normális emberek győzelme a politikai és pénzügyi elit felett”, akiket csak a tőzsdei árfolyamok érdekelnek. Faber reméli, hogy a példa ragadós lesz és ezután mások is kilépnek majd.

(A Brexitnek nagyon örülő putyinistákról itt írtunk, a Brexit és populizmus témaköréből ajánljuk még ezt az írást is.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG