A Bastille ostroma, Wikipedia |
A régi liberális világrend meghal, mert már az átlagember számára a költsége nagyobb, mint a haszna – veti fel egy alternatív svájci gazdasági oldal kommentátora. Szerinte a jóléti államot három dolog tette lehetővé, a népesség növekedése, a termelékenység javulása és a hitelek bővülése. Ma már mindhárom lassul, vagy negatívvá vált.
Következésképpen már túl nagyok a költségei a „mélyállam” (deep state) és haveri köre fenntartásának. (Az állam mögött álló, a mélyben megbúvó üzleti-politikai erőket, egyfajta háttérállamot, árnyékállamot értik mélyállam alatt.) Az államok mögött álló titkos hátteremberek, a „rókák” (foxes) ezen megközelítés szerint nagyon drágák, ami például a főbb hatalmi központokban, Washingtonban vagy a Wall Streeten uralkodó horribilis, több százezer dolláros lakásárak is jeleznek.
Ezért van Brexit és Trump
Az összeesküvés-elméletekre hasonlító teória szerint a hiteleken alapuló pénzügyi rendszer az utóbbi évtizedekben eltorzította a gazdaságot, lelassította, és az emberek 90 százaléka számára megállította a jövedelmük növekedését. Ezért már nem tudja a gazdaság kitermelni a politikusok ígéreteit. Az átlagos amerikai dolgozó ma nem keres többet reálértéken, mint 40 évvel ezelőtt, a gazdasági növekedés zöme a gazdagoké (a rókáké) lett.
Így a jóléti állam vonzereje csökken, az átlagember becsapva és kirabolva érzi magát, ez a magyarázata a Brexit és Donald Trump előretörésének. A szerző egyenesen a Nagy Francia Forradalomhoz hasonlítja a jelenlegi helyzetet, amikor az akkori „rókák”, kiváltságosok úgy bebetonozták a hatalomba magukat, hogy csak véres forradalommal lehetett őket kirobbantani onnét.
Robotok vagy emberek?
Vélemény: Az említett statisztikákat már másutt is lehetett olvasni a középosztály jövedelmének stagnálásáról, a gazdagok folyamatos gazdagodása mellett. Az oka azonban nem valamiféle sötét, világméretű összeesküvés, hanem olyan folyamatok, mint a globalizáció, automatizáció, a tőkés világverseny, amely sok ágazatban lenyomja vagy kordában tartja a béreket. Ez mérséklődhetne, ha a feltörekvő országokban is sokkal magasabb szintre emelkednének a bérek, ahogy az most Kínában történik, vagy ritka áruvá válna a munkaerő. Ehelyett, vagy emellett lehet, hogy a robotok és a mesterséges intelligencia nyitnak majd új korszakot.
Éljen a jó ember, vesszen a gaz
A szintén gyakran alternatív, a fő áramtól eltérő véleményeket közlő ZeroHedge weboldal szerzője is jó fiúknak nevezi a Brexitet megszavazó briteket, és a szabadság, a közösség, a demokrácia és a jogállam győzelmének a szavazást. Tizenhat olyan érvet sorol fel, ami miatt örülni lehet a Brexit győzelmének, bár ezek egy része erősen hasonlít egymáshoz.
Az első pontban annak örül, hogy a kisemberek, átlagemberek győzni tudtak a politikusok, üzletemberek, újságírók, akadémikusok hatalma felett, végre nem a leghatalmasabb és legszervezettebb tábor nyert. A másodikban annak, hogy a jólét és az önigazgatás közül az utóbbit választották. (Bár azóta kiderült, hogy sokan nem fogták fel pontosan, mi is a tét – a szerk.)
Attól, hogy most örülsz, még tévedhetsz
Az írás szerint azok, akik felett eddig uralkodtak, most megelégelték, hogy döntéseket hozzanak a fejük felett. Most végre a törvényt be fogják tartani, vagy legalábbis nem hánynak nyíltan fittyet a véleményükre. A demokrácia győzött a bürokrácia felett. És így tovább sorolják a nem feltétlenül racionális, inkább érzelmi jellegű érveket további mintegy tíz ponton keresztül. Az EU gazdasági előnyeiről hallgatnak. A végén azért ez a cikk is elismeri, hogy a Brexit ettől még bizonyulhat tévedésnek, de azt mondja, ha évszázadokig megvolt Nagy-Britannia egyedül, ez után is meglesz.
Faber reméli, még többen lépnek
A híres, meglepő, de sokszor pontos jóslatairól ismert Marc Faber is a Brexit támogatói közé tartozik. Amint a CNBC-nek elmondta, a Brexit világos üzenetet küld „egy beteg politikai elitnek és egy használhatatlan brüsszeli bürokráciának”, amelyek a bonyolult törvényeikkel és végtelen előírásaikkal lassítják a gazdasági növekedést, amiből a polgároknak elegük van.
Szerinte ha Svájc tud az EU-n kívül jól működni, akkor Nagy-Britannia is (ha ez után ezt egyáltalán megengedik neki – a szerk.), és semmi katasztrofális nincs a kilépésében. Ő is úgy véli, hogy a Brexit „a normális emberek győzelme a politikai és pénzügyi elit felett”, akiket csak a tőzsdei árfolyamok érdekelnek. Faber reméli, hogy a példa ragadós lesz és ezután mások is kilépnek majd.
(A Brexitnek nagyon örülő putyinistákról itt írtunk, a Brexit és populizmus témaköréből ajánljuk még ezt az írást is.)