Kacsák vs. cenzúra
A BBC a Buzzfeed Newsra hivatkozva arról számol be, hogy a cégnél mindenesetre megbíztak néhány alkalmazottat azzal, hogy foglalkozzon ezzel a kérdéssel, és az egyikük név nélkül nyilatkozott is az ügyben. Azt mondja, nyilvánvaló, hogy rengeteg álhír kering a Facebookon (ezt a legtöbb felhasználó is észleli), és hogy köztük sok olyan lehetett, amely az elnökválasztási kampányt is befolyásolta.
Ez ilyenkor tulajdonképpen természetes, hisz a kampányszervezők, sőt maguk az elkötelezett választópolgárok is mindent megtesznek, hogy véleményüket terjesszék. Márpedig mi lehet erre alkalmasabb, mint egy olyan felület, melyet az emberiség ötöde, ezen belül az amerikaiak nagy része rendszeresen látogat? És ezért nem is könnyű hibáztatni az oldal üzemeltetőjét, hisz hogy döntse el, hol a határ az álhírek és egyéb mindenféle bosszantó dolgok ésszerű korlátozása és a túlzott cenzúra között?
Magyarázkodás
A Google hétfőn bejelentette, hogy az álhíreket terjesztő oldalak számára letiltja a hirdetést. Röviddel ezután a Facebook is hasonlóan nyilatkozott. A nap korábbi részében Zuckerberg még cáfolta, hogy a választási kampány előtt létrehoztak olyan eszközt, ami szűri az álhíreket, de végül nem merték üzembe állítani, nehogy az a vád érje őket, hogy korlátozzák a konzervatív nézeteket. A probléma nyilván súlyos és valamilyen módon kezelni kell, mindenesetre Zuckerberg még szombaton egy kiadós posztban védte a mundér becsületét.
Azt írja, hogy a Facebookon megjelenő tartalom 99 százaléka autentikus, és csak egy nagyon kis hányada álhír, megtévesztés, és ezek sem kapcsolódnak közvetlenül valamilyen nézethez, vagy egyáltalán a politikához. Ezért úgy gondolja, hogy ezek egyáltalán nem befolyásolták az amerikai elnökválasztás kimenetelét.
A Google odacsap
Még májusban az a vád érte a Facebookot, hogy szerkesztői eltávolítanak olyan bejegyzéseket, történeteket, melyek Trumpot támogatják. A Facebook tagadta ezt, de beszüntetett mindenféle szerkesztői beavatkozást, hogy semlegesnek tűnhessen. Így aztán nem volt kontroll, most pedig pont ezt kérik rajta számon. Nem könnyű helyzet.
A Google-t is érték hasonló vádak, de ők most nem sokat haboznak, lecsapnak a kacsákat terjesztőkre azt követően, hogy a „választási végeredmény” kifejezésre rákeresve az oldal első helyen egy olyan találatot adott, amely egy álhírterjesztő oldalon jelent meg. Most dörgedelmes kijelentést tettek, hogy minden félrevezető állításokat tartalmazó oldaltól megvonják a reklámozás lehetőségét.