3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Most, hogy lezajlott az amerikai elnökválasztás, az európai országok egy része is saját közelgő választásaira készül. Angela Merkel bejelentette, hogy jövőre negyedszer is indul a német kancellári posztért, és Franciaországban is lezajlott elnökjelölési forduló. Ennek során Francois Fillon korábbi miniszterelnök lett az egyik fő esélyes.

A francia jobbközép előválasztási fordulóján hét jelölt közül a közvélemény-kutatások szerint harmadik vagy negyedik helyre esélyes Fillon váratlanul az élre került, míg második helyen ugyancsak egy korábbi miniszterelnök, Alain Juppe végzett. A korábbi elnök, Sarkozy a harmadik helyre szorult, és ezzel kiesett a versenyből. Jövő vasárnap Fillon és Juppe mérkőznek az első helyért, és aki nyer, indulhat a jövő évi elnökválasztáson.

A Vaslady a példakép

Fillon komoly reformtervekkel rendelkezik, melyek leginkább az egykor népszerű brit miniszterelnök, a Vaslady, Margaret Thatcher intézkedéseire hasonlítanak. A jelenlegi 35 órás, kirívóan rövid munkahetet 39 órásra akarja növelni, a nyugdíjkorhatárt 65 évre emelni, és megszüntetni félmillió közalkalmazotti állást. A költségvetési kiadásokat 100 milliárd euróval akarja csökkenteni, 40 milliárdos adócsökkentést szeretne a vállaltoknak, és alkotmányosan tiltaná az előre tervezett költségvetési hiányt.

A múltat végképp eltörölni

Ezek nem szélsőséges lépések, tulajdonképpen csak azt az eltérést akarja megszüntetni, amiben Franciaország eltér a többi nyugat-európai országtól, vagyis a túlzott jóléti államot, az egyfajta francia szocializmust akarja megnyirbálni, mert ez akadályozza, hogy az ország úgy fejlődhessen, mint például Németország. Tulajdonképpen egy klasszikus konzervatív jobboldali programról van szó, melyet jobboldali elődei, mint például Sarkozy nem mertek meglépni.

Fillon 2007-ben lett miniszterelnök, tehát még a válság előtt, és még Sarkozyt is meglepte azzal a bejelentésével, hogy az ország lényegében a fizetésképtelenség közelében áll, miután nincs megfelelő, fenntartható költségvetési egyensúly. Ugyanez volt a helyzet 1979-ben Nagy-Britanniában, ahol már régóta húzódó strukturális problémákat kellett megoldani a gazdaságban, és miután ezeket Thatcher meglépte, Anglia nem volt többé gyengélkedő tag a fejlett gazdaságok között.

Tapasztalt és együttműködő

Fillon az amerikai választási eredményre is reflektált: szerinte mint jobboldali republikánusnak egyszerű lesz együttműködnie Trumppal, és úgy gondolja, hogy Vlagyimir Putyinnal is szót fog érteni. Többször hangoztatta, hogy szorosabb kapcsolatokat szeretne Oroszországgal és magával Putyinnal is, aki orosz miniszterelnök volt Fillon miniszterelnöksége idején. A Bloomberg szerint miközben mások a szíriai bombázások beszüntetésére szólítják fel az oroszokat, ő ezt zord, de hatékony pragmatizmusnak tartja.

Az elnökválasztáson az utolsó körben két jelölt közül lehet csak választani, így a jelenlegi állás szerint, mivel a szocialista Hollande népszerűsége alacsony, vélhetően a jobbközép jelölt fog megmérkőzni a Nemzeti Front jelöltjével, Marine Le Pen-nel. A most 62 éves Fillon politikai tapasztalatával (már 1981-ben bekerült a parlamentbe, a 90-es években több miniszteri posztja is volt, végül Sarkozy elnöksége alatt miniszterelnök volt) alkalmas lehet arra, hogy a franciák jobban bízzanak benne, mint szélsőséges ellenfelében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kéri Lászlót kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. január 15. 08:07
A politológus, szociológus, tanár január 23-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz lapcsoportunk, a Klasszis Média élő adásának a vendége. A szokás szerint egyórásra tervezett beszélgetés témája mi más is lehetne, mint a hazai belpolitikai helyzet, amely Magyar Péter üstökösszerű felbukkanásával az elmúlt egy évben gyökeresen megváltozott. Kitarthat-e Orbán Viktor immár közel másfél évtizede tartó kormányzása jövő tavaszig vagy elkerülhetetlen lesz belemennie a választások előrehozatalába? Egyebek mellett erről is kikérjük Kéri László véleményét, ám ahogy eddig, önök is kérdezhetnek – ehhez elég csak egy ingyenes regisztráció.
Makro / Külgazdaság Pompás hír érkezett a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 16:54
Az amerikai termelőiár-index havi és éves összevetésben egyaránt az elemzők által vártnál kisebb mértékben emelkedett decemberben.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor kívülállóként tekint az Európai Unióra
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 15:44
Valóban repülőrajtot vesz a magyar gazdaság 2025-ben, ahogy azt Orbán Viktor várja? Bejönnek-e Nagy Márton várakozásai most, hogy gazdasági csúcsminiszter lett? Mi lesz Magyarországgal az Egyesült Államok és Kína közt várható vámháború idején? Megérte-e Magyarországnak tavaly 4000 milliárd forinttal támogatni zömmel távol-keleti beruházásokat? Tényleg lesz 8 százalékos bérnövekedés? Kollégánk, Dobos Zoltán az ATV Csatt című műsorában ezekről vitázott Lentner Csabával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem közgazdász professzorával, Pogátsa Zoltán közgazdásszal és Regős Gáborral, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdászával.
Makro / Külgazdaság Kőkemény lépés a lakáspiacon: Madridban betelt a pohár
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:55
A madridi kormány megelégelte, hogy a külföldiek lakásvásárlása súlyosbítja a lakhatási válságot, ezért ki akarja szorítani az EU-n kívüli vevőket a lakáspiacról. A britek újra ráfáznak a brexitre.
Makro / Külgazdaság Mi lett az orosz szellemhajókkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:33
Egymás után érik a csapások az orosz energiaágazatot, az amerikai szankciók szigorítása után tucatszámra álltak le az olajexportot lebonyolító tankerek, a Gazprom pedig karcsúsításra kényszerül.
Makro / Külgazdaság Megszületett az új állampapírkamat, jöhet a nagy átrendeződés
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 12:04
Megtudták a magyar befektetők azt a számot, ami alapján óriási pénznek kereshetnek új helyet. A friss inflációs adat szerint a PMÁP sorozatok kamata 13,9 százalékponttal csökken, kérdés, hogy mi lesz a 7 ezer milliárd forintnyi inflációkövető állampapír sorsa?
Makro / Külgazdaság Elon Musk rámegy a TikTokra is?
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 10:44
A Bloomberg értesülései szerint Elon Musk vásárolhatja meg a TikTok amerikai üzletágát.
Makro / Külgazdaság Ez így elég karcsú: mínuszban Magyarország
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:44
Elég rosszul festenek az ipari adatok. 
Makro / Külgazdaság Felpörgött az infláció
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:30
Jelentős gyorsulással zárta a múlt évet az infláció. 
Makro / Külgazdaság Ami nem illik a putyini táncrendbe: foszladozik Oroszország perifériája
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 08:02
Korgó gyomorra hasonlító morgás hallatszik Oroszország mélyéről, az etnikai kisebbségek lakta távoli régiókból, amelyek megoldatlan problémái csendben növelik az ott élők elégedetlenségét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG