Görögországnak nem lesz szüksége egy újabb mentőcsomagra, mivel nincsenek akut fizetési problémái, de ha nem kap lehetőséget a humanitárius válság leküzdésére, akár népszavazást is kész tartani az euróövezeti tagságról - jelentette ki Jánisz Varufakisz görög pénzügyminiszter az olasz Corriere della Sera lap vasárnapi számában megjelent interjúban.
Az túlzás, hogy hasonlítanak, mint két tojás, de tény, hogy van egy kis Bruce Willis a görög pénzügyminiszterben... |
"Csak annyit mondhatok, hogy megvannak a forrásaink a nyugdíjak és a közalkalmazottak bérének a kifizetésére. A többit majd meglátjuk" - fogalmazott az interjúban a görög pénzügyminiszter, kizárva egyúttal annak a lehetőségét, hogy országa újabb mentőcsomagért folyamodjon. Nem hagyjuk magunkat ismét egy olyan mechanizmusba kényszeríteni, amelyben hitel ellenében programfeltételeket kell teljesítenünk - szögezte le.
Választás vagy népszavazás
Ehelyett Görögország egy olyan megoldásra tesz javaslatot európai partnereinek, ami "megadja a lehetőséget az országnak a növekedésre és a humanitárius válság leküzdésére". Ha Brüsszelnek ez így nem felel meg, "abból még problémák lehetnek" - mondta a görög pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy akár új választások kiírása, vagy az euróövezeti tagságról tartott népszavazásra is sor kerülhet. "Mi nem ragaszkodunk a székünkhöz" - fogalmazott.
Brüsszeli vélemények
A brüsszeli Európai Bizottságnál, a frankfurti Európai Központi Banknál és a német kormányban is azt mondják, nem ért a kormányzáshoz a baloldali radikális Sziriza vezette görög kormány és felkészületlenségük súlyos veszélybe sodorja az országot.
A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című vasárnapi német lap nélkül nyilatkozó brüsszeli, frankfurti és berlini forrásai szerint Alekszisz Ciprasz kormánya "hihetetlenül inkompetens", tagjai kávéházi forradalmárok, akik még mindig nem értették meg, mekkora veszélybe sodorták Görögországot.
Jön a Graccident?
A 2010 óta államadósság-válsággal küzdő országot mentőhitelekkel támogató intézmények - az EB, az EKB és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) korábban trojkának nevezett hármasa - körében nem zárják ki, hogy a következő hetekben bekövetkezik a Graccident, vagyis az, hogy Görögország nem kilép, hanem kibotlik az euróövezetből, maradási szándéka ellenére távozásra kényszerül a valutaunióból.
Az eurócsoport - az euróövezeti pénzügyminiszterek tanácsa - hétfői ülésének így "pedagógiai célja" is van, a tanácskozáson tudatosítani akarják a görög vezetésben, hogy igen súlyos helyzetbe manőverezték az országot.
Nem tartják majd be, amit ígértek?
Az ülésen megvitatják az athéni vezetés új reformterveit, amelyet Jánisz Varufakisz pénzügyminiszter a napokban levélben ismertetett Jeroen Dijsselbloemmal, az eurócsoport elnökével. FAS szerint Brüsszelben és Berlinben úgy vélik, a görög kormány megpróbál kihátrálni korábbi ígéreteiből, erre utal, hogy a levélben nincs szó privatizációról, a munkaerőpiac reformjáról és az áfáról. Az a terv pedig "derültséget" okozott, hogy az adóhivatal alkalmi besúgókat - például turistákat, diákokat - bérelne fel az adózási fegyelem ellenőrzésére.
Amíg Varufakisz a miniszter...
Brüsszeli, frankfurti és berlini vélemények szerint Varufakisz teljes csőd és addig biztosan nem halad előre a görög válság kezelése, ameddig miniszter marad - írta a FAS.
A hozzá nem értés szemléletes példája, hogy a napokban az athéni pénzügyminisztérium egy magas beosztású tisztségviselője az EB humanitárius segítségnyújtásért és válságkezelésért felelős biztosához fordult segítségért, mert nem tudta, hogy a biztos kizárólag az EU-n kívüli területekkel, országokkal foglalkozik.