Ismét szigorításokat vezet be Görögország a diagnosztizált, új koronavírus-fertőzöttek számának emelkedése miatt.
Belépés csak negatív teszttel
Számos városban és településen, köztük közkedvelt üdülőhelyeken éjféltől be kell zárniuk az éttermeknek és bároknak, közölte Aristotelia Peloni görög kormányszóvivő.
Az érintett szigetek közé tartozik Korfu, Kosz, Kréta, Míkonosz, Rodosz, Szantorini és Zákinthosz, emellett Kateríni, Lárisza, Szaloniki és Vólosz városra, valamint Halkidikí-félszigetre is vonatkozik a tiltás.
A görög kormány ezen felül utazási korlátozásokat vezet be több uniós állam (Svédország, Belgium, Spanyolország, Hollandia, Cseh Köztársaság) polgáraival szemben.
Nekik negatív, három napnál nem régebbi koronavírus-tesztet kell bemutatniuk ahhoz, hogy beléphessenek az országba.
A szigorítás augusztus 17-től lép életbe.
A görög kormány egyúttal felfüggeszti a nyilvános rendezvényeket, köztük az olyan show-kat és koncerteket, amelyeken a közönség nem ül.
Új fertőzöttségi csúcs
Görögországban a napokban új csúcsra emelkedett az új, diagnosztizált fertőzöttek száma:
vasárnap 203 új esetet találtak, ami a legmagasabb érték a válság kezdete óta.
Hétfőn újabb 126 esetet azonosítottak, így a fertőzöttek teljes száma 5700 fölé nőtt, írja a görög Kathimerini. A legújabb esetek közül tízet a határ belépő pontjainál diagnosztizáltak.
Görögországban eddig 213-an vesztették életüket a koronavírussal összefüggésben, az áldozatok átlagéletkora 76 év.
A dél-európai állam anno szigorúan reagált a járvány kitörésére. Ez a stratégia abból a szempontból eredményes volt, hogy relatív alacsonyan tudta tartani a halálos áldozatok számát.
Görögország - Olaszországhoz, Spanyolországhoz vagy éppen Horvátországhoz hasonlóan - nyáron megnyitotta kapuit az európai turisták nagy része előtt, hogy legalább részben megmentse a nyári turistaszezont. Ezzel ugyanakkor a fertőzések számának újbóli növekedését kockáztatta.
Kérdés az is, hogy mennyiben sikerült visszacsalogatni a turistákat. Spanyolországban például 97,7 százalékkal csökkent a külföldi látogatók száma idén júniusban 2019 azonos hónapjához képest, és szakértők félelmei szerint a második félévben sem várható lényeges javulás.
Ráadásul az elmúlt hetekben itt is növekedésnek indult a regisztrált új fertőzöttek száma – igaz, még messze nem olyan súlyos a helyzet, mint tavasszal – , újabb gócpontok jelentek meg, ami miatt számos ország (köztük Magyarország) ismét utazási korlátozásokat vezetett be a Spanyolországból érkezőkkel szemben.
Globális helyzet
Ami az európai helyzetet illeti, Nagy-Britanniában 46,6 ezren, Olaszországban 35,2 ezren, Franciaországban 30,3 ezren, Spanyolországban 28,6 ezren hunytak el eddig a vírussal összefüggésben.
Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban 5766 áldozatot regisztráltak.
Globálisan a legtöbb áldozatot az Egyesült Államokban (163 ezer halott), Brazíliában (102 ezer halott) és Mexikóban (53 ezer halott) jegyezték fel.
Világszerte a regisztrált fertőzöttek száma átlépte a 20 milliót.
736 ezren életüket vesztették, 12,4 millióan meggyógyultak.