Már a tegnapi banknyitás előtt sok orosz repült Ciprusra, hogy az ott elhelyezett betétjeik kapcsán tájékozódjon. A leginkább azok aggódtak "megtakarításaik" miatt, akiknek 100 ezer eurónál több volt a betétjeikben, ez amúgy a ciprusi betétek 52%-ra igaz. A szigetország nagybetétesei között rengeteg az orosz, de skandináv és brit ügyfelek is szép számmal hozták ide a pénzüket.
7000 milliárd forintnyi orosz pénz
Viszlát Ciprus, üdv, Hongkong? - tette fel a kérdést Maxim Ossachi, moszkvai elemző a The New York
Nem a pénz miatt érzékeny veszteség az oroszoknak ciprus? Interjú Nógrádi Györggyel >>> |
Times-ban. Ossachi szerint Ciprus, mely az "európai pénzmosás egyik központja volt", most épp a bizonytalanság süllyesztőjében tűnik el. A szakértő szerint a 68,363 milliárdnyi ciprusi bankbetét 30%-a van orosz kézben, ez azt jelenti, hogy 22,7 milliárd eurót tartanak jelenleg Cipruson. Ez forintban számolva több mint kétszer annyi, mint az államosított nyugdíjvagyon, közel 7000 milliárd forintnak felel meg. Ossachi szerint masszív pénzkiáramlás indulhat meg hamarosan, ami aláássa Ciprus eddigi pénzügyi erejét.
Vissza Moszkvába? Dehogyis!
A nagybetétesek akár pénzük 80%-át is bukhatják, az oroszok azonban nem mondtak le arról, hogy a sokszor kétes eredetű pénzeiket ne az adó szempontjából legoptimálisabb országba vigyék. Van élet Ciprus után is. Azt ugyanis még Moszkvában sem hiszik, hogy teljesül a kormány régi óhaja, és ezek a pénzek visszatérnek Oroszországba. A lehetséges, új célpontok között van Liechtenstein, Málta, Svájc és Hongkong. Sőt, a moszkvai elit új kedvence Lettország lehet, az egykori szovjet tagország jövőre vezeti be az eurót. Korábban felröppentek olyan pletykák is, hogy az EKB azt kérte a leendő euróországtól, hogy ne engedje be az orosz pénzügyi alapokat az országba, ezt Valdisz Dombrovszkisz miniszterelnök nemrég határozottan cáfolta.
Putyin csak ideges volt, de nem csinált semmit
A szovjet utódállamok hírügynökségei csak úgy ontották magukból az elmúlt 14 napban az összeesküvés elméleteket, ezek mindegyike szinte arról szólt, hogy Angela Merkel akar így leszámolni az orosz oligarchákkal és hogy Berlin a válság árát az oroszokkal akarja megfizettetni. A legmesszebb az orosz Kremlin csatorna ment, mely az eredeti javaslat kapcsán párhuzamot vont Hitler programja és a ciprusi mentőcsomag feltételei között. Arról persze ezek a híradások nem szólnak, hogy Oroszország miért nem mutatott nagyobb érzékenységet Ciprus megmentése irányába. Hogy-hogy csak szóbeli fenyegetésig jutott Moszkva ebben az ügyben?
Vlagyimir Putyin orosz elnök valószínűleg nehezen tudta volna megmagyarázni a szegényebb választóinak, hogy az állam miért segíti a szupergazdagok betéteinek megmentését - Oroszországban a lakosság nagy része számára egy földközi-tengeri nyaralás csak álom. Az elnök kisebbik rosszat választva, inkább hagyta, hogy az EU megsarcolja az orosz oligarchákat, a legvadabb becslések szerint is, a ciprusi extraadó nagyjából 50 ezer oroszt érinthet. Orosz médiajelentések szerint a piszkos orosz pénzek egy részét amúgy is sikerült kimenteni a ciprusi bankrendszerből Londonon és Görögországon keresztül.