4p
Nagy dolgokról döntenek a mai amerikai-japán csúcstalálkozón. Több százezer új munkahely létesítését ígérik, cserébe biztonságpolitikai szolidaritást várnak és a jen árfolyamának elfogadását. Az amerikai védelmi miniszter egy hete Tokióban zárt ajtók mögött nagyon kemény vonalat ígért Pekinggel szemben.

Abe Sinzó japán miniszterelnök volt az első külföldi vezető, akit Trump fogadott megválasztása után. Pár hónap telt el azóta és a japánok már tudják, Trump tényleg kivonul a csendes-óceáni kereskedelmi megállapodásból (TPP). A japánok azt is felismerték már, hogy a Fehér Ház új urát új amerikai munkahelyek létrehozásával lehet megpuhítani.

Jobs, jobs, jobs

Ezért hát ma Abe egy átfogó befektetési tervet („Amerikai-Japán Növekedési és Foglalkoztatási Kezdeményezés”) fog az elnök asztalára rakni, amely akár 700 000 új munkahely létesítéséhez járulhat hozzá. Közöttük gyorsvasút-hálózat kiépítésével, amelyet a japán nyugdíjalapból – a világ legnagyobbjából - finanszíroznának. A hírek szerint a Toyota – amelynek vezetője múlt héten találkozott Abéval – a csúcstalálkozóhoz időzítve ma jelent be amerikai befektetéseket. A japán elektronikai óriás, a Sharp is bejelentheti egy 7 milliárd dolláros gyár építését Amerikában. A Nissan viszont nem hajbókol és az eredeti terveknek megfelelően folytatja az Infiniti modell gyárának építését Mexikóban.

A japán delegáció mindent megtesz annak érdekében, hogy Trumppal újra megerősítést nyerjen a Tokió és Washington közötti különleges politikai, gazdasági és biztonsági kapcsolatrendszer. Ki fogják hangsúlyozni, hogy a japán vállalatok eddig 400 milliárd dollárt ruháztak be Amerikában és 1,7 millió amerikait foglalkoztatnak.

A pénzpiacok lélegzetvisszafojtva figyelik, hogy Trump megismétli-e a japán jen alulértékeltségére vonatkozó kritikáját. Tokió itt nem akar engedni, mert az Abenomics néven emlegetett gazdaságpolitika egyik oszlopa éppen a hiper-megengedő monetáris politika. Ennek a deformált gazdaságpolitikának az egyik elképesztő eredménye, hogy a japán jegybank napjainkra már 40 százalékát birtokolja a japán államkötvény-állománynak.

Kemény amerikai fellépés jöhet

James Mattis védelmi miniszter Japánban, 2017. februárjában. EPA/Frank Robichon

A japánok számára kulcsfontosságú, hogy a legmagasabb amerikai szinten kerüljön kimondásra, miszerint a Kelet-kínai tengeri szigetvitában Washington Tokió mellett áll. Abe a várakozások szerint nagyobb regionális védelmi szerepet vállalhat föl. A hadikiadások komoly emelését viszont nem, mert az óriási japán államadósságra tekintettel ez a hazai közvéleménynél ez rossz fogadtatásra találna.

Mint egy hete beszámoltunk róla, James Mattis amerikai védelmi miniszter első külföldi útja Szöulba és Tokióba vezetett. A kiszivárgott információk szerint Mattis a zárt ajtók mögött nagyon kemény hangot ütött meg Kína regionális terjeszkedésével kapcsolatban. Mattis arról biztosította japán tárgyalófeleit, hogy az Obama-kormányzatnál agresszívebben fog fellépni a kínaiak által egyoldalúan einstandolt mesterséges szigetek ügyében. Ennek keretében az amerikai haditengerészet növelni fogja a járőrözés gyakoriságát, amellyel 12 tengeri mérföldön belül hajóznak el a vitatott szigetektől. Mivel Peking az utóbbi hónapokban föld-levegő rakétákat telepített a mesterséges szigetekre, ezért a Pentagon is megkezdte a tervezést több tüzérségi eszköz térségbe telepítéséről.

Mi több, Mattis nemcsak a tengereken ígért keményebb fellépést. Szerinte a mai Kína a Ming-dinasztia 14. és 17. századi terjeszkedő politikáját követi, amikor is a birodalom vazallus államokat hozott létre a szomszédságában. Ez a hozzáállás a modern világban elfogadhatatlan Mattis szerint és ígérete szerint Washington be fogja tartatni Pekinggel a nemzetközi játékszabályokat.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
Makro / Külgazdaság Elvileg nyilvánosságra kerülhet, kik a NER-es magántőkealapok gazdái – de gyakorlatilag is?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 07:46
Bár egy uniós direktíva alapján január 1-jétől kötelesek felfedni a magántőkelapok a tulajdonosaik kilétét, az nem mindenegyikőjükre vonatkozik, ráadásul az átlagembernek az adatokhoz sem könnyű hozzáférnie.
Makro / Külgazdaság Fontos bejelentésre készül az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 06:55
Az ipari termelői árak májusi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság Drágult a bevásárlás: berúgta az ajtót a burgonya a diszkontokban
Kollár Dóra | 2025. június 30. 05:37
Pánikra még nincsen ok, de enyhe áremelkedést mértünk június végén a három nagy diszkontlánc áraiban. Itt a legújabb Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérés.   
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG