4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikai védelmi miniszter megpróbál erőt sugározni az elbizonytalanodott japán és dél-koreai szövetséges felé. Nem lesz ez egyszerű, hiszen Trump kedden Kína mellett Japánt is támadta azzal, hogy mesterségesen alacsonyan tartja devizája árfolyamát. Peking érzi Trump kezdeti bekerítő műveleteit ezért a napokban interkontinentális ballisztikus rakétákat telepített az ország észak-keleti részébe.
Donald Trump. (MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)

Míg a Fehér Ház egyre inkább egy cirkuszhoz hasonlít az utóbbi hetekben, a Pentagon James Mattis új védelmi miniszter vezetésével konzekvensen építkezik és halad előre. Ennek jegyében kezdte meg tegnap Mattis első külföldi útjaként háromnapos látogatását Szöulban és Tokióban, hiszen az Egyesült Államok egy erős és egységes frontot akar a feltörekvő Kínával és az atomrakétákra szert tenni akaró Észak-Koreával szemben. Mattisnak nincsen könnyű dolga, hiszen az észak-kelet ázsiai szövetségesek teljesen elbizonytalanodtak Trump elkötelezettségét tekintve.

Trump a japán devizapolitikáját is támadja

Trump a választási kampány alatt sokakat megrémített a térségben kijelentéseivel, miszerint mindkét országnak többet kell fizetnie az 50 ezer amerikai katona Japán-beli és a 28 ezer katona dél-koreai állomásoztatásáért. Tokió megdöbbent, amikor Trump kivonult a csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodásból protekcionista tirádáktól kísérve, hiszen azt a japánok alapkőnek tekintették Washington térségbeli elköteleződésében. Ha pedig Trump megvalósítja a „vásárolj amerikait, alkalmazz amerikait” szlogenjét, akkor igencsak megsínylik ezt az ázsiai szövetségesek, amelyek ráutaltak az amerikai befektésekre és nyitott piacokra.

Trump kedden ráadásul Kína mellett Japánt is támadta azzal, hogy mesterségesen alacsonyan tartja devizája árfolyamát. Tokió értetlenségét fejezte ki az intervenciós vádakkal kapcsolatban. Bár szakértők szerint Tokió jobban tenné, ha egyszerűen rápillantana a japán jegybank mérlegére, amely már elérte a japán GDP nagyságát.

Káncz Csaba

Moszkva kulcsszereplő lehet a játszmában

Ráadásul a törékeny hírszerzési együttműködés Szöul és Tokió között is megrendült az utóbbi hetekben, amikor újonnan feltépődtek a történelmi sebek a két állam között. Mi több, Szöul ki akarja engesztelni Pekinget és politikusaik fontolóra vették, hogy a kínai határról visszavonják a THAAD amerikai rakétarendszert. A THAAD (Terminal High Altitude Defense, azaz nagy magasságú, végső fázisú ballisztikus rakéta elleni védelmi rendszer) rendszer az egyik legmodernebb rakétakomplexum, amely képes a kis- és közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták megsemmisítésére. A rendszer érdekessége, hogy az elfogórakéták nem rendelkeznek robbanótöltettel, hanem a rakéta a mozgási energiájával semmisíti meg a célokat (hit-to-kill / kinetic kill).

Amerikai külügyi stratégák szerint bár Trump nem beszéli a diplomácia nyelvét, abban igaza van, hogy Washingtonnak meg kell akadályoznia Pekinget abban, hogy egy Nyugat-ellenes koalíciót hozzon létre. Itt Moszkvának is komoly szerepe van, amely inkább taktikai győzelmeket tud elérni Ukrajnában és Szíriában, a globális visszatérése azonban még odébb van strukturális gyengeségei miatt.

Annak viszont stratégiai jelentősége van, hogy Moszkva milyen irányba dől Nyugat és Kelet között és itt Trump meggyőző lépéseinek szerepe lesz. Peking érzi Trump kezdeti bekerítő műveleteit, ezért a napokban Dongfeng-41 típusú interkontinentális ballisztikus rakétákat telepített az ország észak-keleti részébe, amely legközelebb van az Egyesült Államokhoz. Ezek a rakéták 15 ezer kilométeres hatótávolságúak és 10-12 nukleáris robbanófejjel rendelkeznek. Az utóbbi pár hónapban Peking légelhárító rakétaegységeket is telepített az általa mesterségesen létrehozott szigetekre a Dél-kínai-tengeren.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az izraeli kormány jóváhagyta az al-Dzsazíra bezárását Izraelben
Privátbankár.hu | 2024. május 5. 15:53
Az izraeli kormány jóváhagyta a katari székhelyű al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió bezárását Izraelben, a csatorna jogászai válaszra készülnek.
Makro / Külgazdaság Litván startup tarol a használt ruhák piacán
Privátbankár.hu | 2024. május 5. 11:13
Meddig tart ki a lendülete?
Makro / Külgazdaság Jól átvernek minket a szupermarketekben, ha nem vagyunk résen!
Elek Lenke | 2024. május 3. 15:27
Ma már szinte minden áru előre van csomagolva, ami gondot okozhat a vevőknek. 
Makro / Külgazdaság Látványos a magyar kormány multiellenességének értelmetlensége
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 10:38
Bod Péter Ákos elemzésében mutat rá, hogy a magyar foglalkoztatási szerkezetben egyáltalán nem kiugró a multinacionális cégeknél dolgozók aránya.
Makro / Külgazdaság A lakásépítés szomorú képet mutat az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 08:30
A KSH friss adatai szerint az alacsony lakásépítési aktivitást csak néhány nagyobb beruházás élénkítette.
Makro / Külgazdaság Most érdemes kicentizni a tankolást, szombattól olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 11:16
Rendkívülit lépett a Mol.
Makro / Külgazdaság A fideszes nagyuraknak régóta fáj a foguk erre a balos munkásvárosra
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:29
Salgótarjánnak új polgármestere lesz. Akárki is nyer, nem lesz könnyű dolga.
Makro / Külgazdaság Hiába emelkedett, még mindig a sokéves átlag alatt a magyar BMI
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:01
Sőt, az elmúlt évekhez képest is alacsonyabb az idei áprilisi értéke e fontos mutatónak.
Makro / Külgazdaság 1,2 milliárd euróval javult egy fontos magyar mutató
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 08:31
Mondjuk nemcsak az export nőtt, hanem az import is csökkent.
Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG