4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Hszi elnök rendszeresen kiemeli beszédeiben, hogy a „pénzügyi kockázatokat” csökkenteni kell - ami alatt valójában azt érti, hogy meg kell akadályozni a kínai bankrendszer adósságválságának kitörését.  A Párt káderei és az üzleti körök közötti összejátszás rendszerszintű veszéllyé vált a kínai gazdaság számára.  Káncz Csaba jegyzete 

A kínai naptár szerint az új év idén február 1-jén kezdődött és egy éven keresztül tart a Tigris Éve.  Eközben a Kínai Kommunista Párt (KKP), ha lehet, még nagyobb intenzitással vadássza le a „tigriseket”.  A kínai kommunista szóhasználatban a „tigris” magasrangú kádert jelöl és a Párt eltökélt abban, hogy megtöri az összefonódásokat az üzleti csoportok és a gazdasági bürokrácia között.

Hullanak a fejek

A múlt hónapban Hangzsu tartomány volt párttitkárát zárták ki a Pártból.  Az etikai bizottság (CCDI) – amely a Párt anti-korrupciós felügyeleti szerve – azzal vádolta meg vezető káderét, hogy „kollaborál tőkés elemekkel” és „támogatja a tőke rendezetlen bővülését”.

Hiszi Csin-ping elnök ezzel a kampánnyal több legyet akar ütni egy csapásra, hiszen ez galvanizálja támogatottságát a Pártban és a tömegek előtt is.   Felmérések szerint jelenleg a kínai átlagembert három dolog aggasztja leginkább: a szociális biztonság, a kormányzati korrupció és az egyre szélesebbre táguló jövedelmi különbségek.

Kínában is dívik a korrupció (fotó: depositphotos.com)
Kínában is dívik a korrupció (fotó: depositphotos.com)

A lassuló gazdaság miatt fokozódó társadalmi elégedetlenség is közrejátszik a KKP-ban zajló tisztogatásokban.  Az állami korrupció és a növekvő társadalmi különbségek egyre neuralgikusabb pontjai a kínai társadalomnak.  A hongkongi kemény vonalvezetés is végső soron arra vezethető vissza, hogy Peking tart tőle, az ottani elégedetlenség átterjedhet a kommunista anyaországra. 

A CCDI kulcsszerepben

Peking hadjárata 2020 őszén kezdődött.  A kínai állambiztonságiak először Jack Ma milliárdosért mentek, aki kritizálni merészelte az állami bankfelügyeletet.  A milliárdosra aztán egy tekintélyes 2,8 milliárd dolláros trösztellenes büntetést szabtak ki - egyben megtiltották az Ant Group tőzsdére vitelét (az Alibaba birodalom részeként), amely a világ legnagyobb IPO-jának (nyilvános, elsődleges részvénykibocsátásnak) ígérkezett.  Nem véletlen, hogy az Alibaba részvényei 2020 vége óta 60 százalékkal kerületek lejjebb.

A múlt hónapban Pártból kizárt káder Hangzsuból jött, amely egyben otthont ad az Alibaba székhelyének.  A kínai állami média ennek kapcsán arról cikkezett, hogy a Párt kádere szaftos földmutyikban vett részt.

Szintén a múlt hónapban a CCDI korrupciós vizsgálat alá vonta a világ egyik legnagyobb biztosítótársaságának, a „China Life Insurance” vezetőjét.  Az elmúlt időszakban egy másik óriás, a „China Development Bank” is célpontja lett számos korrupciós vizsgálatnak.  A fejlesztési bank volt vezetőjét 4 milliárd forintnyi csúszópénz elfogadásával vádolták meg és ezért tavaly életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. 

A CCDI múlt havi ülésén részt vette Hszi Csin-ping elnök és az ülés határozataiból világossá válik: az elnök célja a Párt elitjében dolgozó riválisainak tőrbe csalása.  A CCDI egyben új mandátumot kapott, amelynek értelmében szisztematikus meg kell törni a kapcsolatokat a Párt káderei és az üzleti – különösen a pénzügyi – érdekeltségek között.

Kéz kezet mos

Ez az összejátszás rendszerszintű veszéllyé vált a kínai gazdaság számára. Időről időre ugyanis a jól bekötött üzletemberek hatalmas hitelhez juthattak.  Az „Evergrande” ingatlanfejlesztő csúfos története egy élő példa, hiszen ebben az esetben is a kommunista elitnek érdekeltségei voltak a vállalatban. 

Cserébe a káderek elintézték, hogy az Evergrande korlátlanul juthatott hitelhez, amely aztán 300 milliárd dolláros tartozássá terebélyesedett és végül a cég csődbe ment.  A sokkhullámok a csőd felé toltak több, súlyosan eladósodott céget is, min például a „Fantasia Holding” és a „Kaisa Group”.

 A Fudan Egyetem professzora ráadásul úgy vélekedik, hogy a kínai üzleti elit óriási gazdasági hatalomra tett szert és ezt a Párt egyes elemeinek segítségével politikai hatalommá akarja konvertálni.  Márpedig az üzletemberek között jó pár akad, aki hevesen ellenzi Hszi elnök korlátlan hatalmát, különösen most, hogy jelezte: élete végéig Kína uralkodója akar lenni.

Hszi elnök már jó ideje kiemeli beszédeiben, hogy a „pénzügyi kockázatokat” csökkenteni kell, ami alatt valójában azt érti, hogy meg kell akadályozni a kínai bankrendszer adósságválságának kitörését. A Párt ennek már tavaly komolyan nekiállt és a központi bankfelügyelet rekord nagyságú,

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
Makro / Külgazdaság Hat dolog, ami már biztos, hogy drágább lesz Amerikában Trump vámtarifái után
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 16:48
Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborút robbantott ki azzal, hogy vámokat vetett ki országa szomszédaiból, Kanadából és Mexikóból származó importra.
Makro / Külgazdaság Jön a vámháború, mindenki meg fogja inni a levét
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 15:04
Mexikó és Kanada 25 százalékos vámot kapott a nyakába, míg a kínai termékeket 10 százalékos teherrel sújtotta Donald Trump. Kilátásba helyezte továbbá, hogy az Európai Uniós termékek is kiegészítő vámokat kapnak. Mindez az érintett országok mellett az Egyesült Államokra is hathat, például magasabb lehet az infláció. A nagy vesztesek az olyan kis nyitott gazdaságok lehetnek, mint a magyar, derült ki a Trend FM rádió hétfői adásából, ahol kollégánk, Király Béla volt a Reggeli Monitor című műsor vendége.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG