6p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A kínai kém-léggömb apropóján megvizsgáljuk, hogyan folyik a modernizáció a kínai néphadseregben. Peking 2027-re, azaz a néphadsereg 1927-es megalapításának 100. évfordulójára már egy automatizált haderőt akar működtetni. Káncz Csaba jegyzete.

A múlt héten az Egyesült Államokon átsodródó kínai kémballont olyan berendezéssel látták el, amely lehetővé tette a kommunikációs jelek rögzítését – jelentette csütörtökön a New York Times. A külügyminisztérium szerint a léggömnek több antennája volt egy olyan tömbben, amely "valószínűleg képes volt a kommunikáció összegyűjtésére és földrajzi helymeghatározására" - írja a Times. Nos, ennek kapcsán érdemes górcső alá vennünk, hogy áll a modernizáció a kínai néphadseregben.

A néphadsereg és a 4IR

Kína már napi szinten alkalmazza katonai célokra a negyedik ipari forradalom (4IR) olyan technológiáit, mint a mesterséges intelligencia (AI) és a gépi tanulás, a robotokat, a kvantumszámítástechnikát, a big data-t, az 5G-hálózatokat és a tárgyak internetét (IoT). Peking a 14. ötéves tervében (2021–25) felvázolta a Népi Felszabadító Hadsereg (PLA) modernizálásának fő céljait és célkitűzéseit, beleértve a „szint intelligens haderővé emelését”.

Peking a katonai modernizáció felgyorsítására igyekszik összpontosítani, hogy 2027-re, azaz a PLA 1927-es alapításának 100. évfordulójára automatizált haderővé váljon. 2035-re a PLA minden területen modernizált haderővé kíván válni. Ennek ellenére az elemzők megjegyzik, hogy az intelligens és informált haderő kifejlesztésének felgyorsításához a jelenlegi szintről jelentős haderőcsökkentésre, költségvetés-bővítésre és a 4IR technológiák gyorsabb átvételére lesz szükség.

Mesterséges intelligencia, Big Data, 5G, ezeket is használják a kínai hadseregben. Fotó: MTI/EPApool/Nicolas Asfouri
Mesterséges intelligencia, Big Data, 5G, ezeket is használják a kínai hadseregben. Fotó: MTI/EPApool/Nicolas Asfouri

Váltás a gépesített tartományról az intelligens és információs tartományra

A PLA több mint 20 éve modernizálódik, és régóta „félig gépesített, félig információs erőként” írják le.

A PLA az információs technológiákra összpontosítva igyekszik javítani a katonai hatékonyságot – különösen azokra, amelyek a parancsnoksághoz, irányításhoz, kommunikációhoz, számítógépekhez, hírszerzéshez, megfigyeléshez és felderítéshez (C4ISR) kapcsolódnak, hogy „informatizált” haderővé váljon.

Lényegében az intelligens hadviselés magában foglalja a 4IR technológiák katonai felhasználását, és az ilyen technológiák kiaknázását „intelligens fegyverek” előállítására - mint például az AI-képes fegyverrendszer. Kína 2019-es védelmi fehér könyve megjegyezte, hogy „információs konfliktus és intelligens hadviselés” van „a láthatáron”.

A pekingi döntéshozók úgy vélik, hogy a feltörekvő gazdasági és haditechnikai forradalmakat a mesterséges intelligencia, a big data, az ember-gép hibrid intelligencia, a raj-intelligencia, az automatizált döntéshozatal, az autonóm, pilóta nélküli rendszerek és az intelligens robotok fogják uralni.

A PLA a 4IR technológiáit alkalmazza, hogy jobban felkészüljön a növekvő szimmetrikus és aszimmetrikus harci területekre, különösen a földrajzi és a kibertérben. Számos kulcsfontosságú technológia, köztük a robotok, a big data, és a kvantumszámítás várhatóan lehetővé teszi a PLA-erők jobb felkészültségét, különösen akkor, amikor az aszimmetrikus hadviselés megváltoztatja a csatatér méreteit.

Az Egyesült Államokkal folytatott geopolitikai rivalizálásában Kína nagy jelentőséget tulajdonít az AI-nak, mint kulcsfontosságú technológiának. Kínai katonai szakértők azt jósolják, hogy a mesterséges intelligencia elengedhetetlen lesz ahhoz, hogy az USA hadseregét, mint a világ legerősebb fegyveres erejét megelőzzék.

Ennek eredményeként Kína kidolgozott egy tervet, hogy 2030-ra vezető szerepet töltsön be a mesterséges intelligencia területén. Peking „Új generációs mesterséges intelligencia fejlesztési terve” 2017 júliusában jelent meg, három kulcsfontosságú stratégiai célkitűzéssel: a kínai mesterséges intelligencia iparágának a globális szintre emelését. a legkorszerűbb; 2025-ig jelentős előrelépést tenni az alapvető AI-elmélet terén; és hogy 2030-ra Kína világelső legyen az AI elmélet, technológia és alkalmazások terén.

Kína arra törekszik, hogy a mesterséges intelligenciát a PLA műveleteinek és berendezéseinek szinte minden elemébe beépítse. A PLA intelligens hadviselésre való fejlesztése Kína mesterséges intelligencia-tervéhez, valamint a fontos műszaki iparágakban, különösen a „nemzetvédelmi konstrukcióhoz, biztonsági értékeléshez és irányítási képességekhez” kapcsolódó egyéb jelentős beruházásokhoz kapcsolódik.

Intelligens hadviselés és katonai–polgári fúzió

A kínai katonai modernizáció várhatóan egyre inkább összekapcsolódik a polgári technológiai innovációval. A 4IR áttörések többsége – különösen az AI, a gépi tanulás, és a big data  területén – a kereskedelmi szektorban történik. A kereskedelmi technológiára való támaszkodás miatt a Military Civil Fusion (MCF), más néven „polgári-katonai integráció” (CMI) kulcsfontosságú katonai-technológiai innovációs megközelítéssé vált.

Az MCF elengedhetetlen ahhoz, hogy a PLA az intelligens harcot felkarolja, amint azt a mesterséges intelligencia erre a célra történő felhasználására tett erőfeszítések is mutatják. Az új generációs mesterséges intelligencia fejlesztési tervet az MCF „szeme fényének” tekintik, mivel a kereskedelmi AI fejlesztéseit használja fel a jövőbeni katonai modernizációhoz nélkülözhetetlen technológia fejlesztésének felgyorsítására.

A 4IR technológiát már most is használják a fegyverrendszerek, például a drónok (fegyveres és fegyvertelen) képességeinek növelésére. Az MCF számos kulcsfontosságú kettős felhasználású technológiai területen integrálta a katonai modernizációt a polgári műszaki innovációval. Az MCF „mélyebbre is kiterjedt” a katonai és polgári közigazgatás integrációjában minden kormányzati szinten: a honvédelmi mozgósításban, a légtérkezelésben és a polgári légvédelemben, a tartalékos és milícia erőkben, valamint a határ- és partvédelemben”.

A PLA Stratégiai Támogató Erőjét (SSF) 2015-ben hozták létre, és a világűrért, a kiberbefolyásolási műveletekért és az elektronikus hadviselésért felelős. „Energikusan épített ki kapcsolatokat a katonai színtéren kívül, együttműködési megállapodásokat írt alá kutatóegyetemekkel és más kutatóközpontokkal a 4IR-eszközök gömbi tartományába való integrálására szolgáló fokozott képességek fejlesztése érdekében”.

A Nyugat jelenleg is folyó technológiai korlátozása és a technológiai fejlődés terén tapasztalható szakértelem hiánya a kínai kutatási iparágakban - különösen a félvezetők terén -, mindazonáltal olyan okok között szerepel, amelyek akadályozhatják a PLA modernizációs tervét.

Ezért, bár Kína előrehaladt a kereskedelmi csúcstechnológiák PLA modernizációs felhasználásában, és azt a 21. század harci igényeivel összhangba hozza, még mindig vannak olyan akadályok, amelyeket le kell küzdeni, mielőtt az ilyen 4IR technológiákat képes lesz a PLA széles körben bevezetni.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hatalmas pofont kapott a Temu és a Shein, de az amerikai vásárlók is dörzsölhetik az arcukat
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 07:09
Megszüntettek egy kiskaput, a posta pedig nem továbbítja a Kínából és Hongkongból érkező csomagokat.
Makro / Külgazdaság Irigykedhetünk a csehekre? Megtudtuk, hogyan élnek
Privátbankár.hu | 2025. február 5. 06:13
A cseh családok 90 százalékának nem jelentenek gondot a rendszeres havi kiadások, de hányan tudnak félretenni? És mennyiből?
Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG