A koronavírus belobbantja a kontinenst – forrongó társadalmak, tehetetlen kormányok
A növekvő egyenlőtlenségek, a széleskörű kormányzati korrupció és az emberi jogok megsértései a latin-amerikai térségben sorozatosan váltanak ki társadalmi robbanásokat Panamától Chiléig. Peru és Guetamala politikai örvénybe került. Káncz Csaba jegyzete.
Noha a globális népesség csupán 8 százaléka lakik Latin-Amerikában, a térség felel a világ összes koronavírus-áldozatainak harmadáért. Lakosságszámra vetítve a világon eddig a harmadik legtöbben Peruban haltak meg, a 32 milliós országban már 36 ezren. De az egy főre vetített COVID-19 halálozás első tíz országában ott találjuk még Chilét, Bolíviát és Ecuadort is.
Az ENSZ szakosított intézetének (ECLAS) adatai szerint a régió a járvány kitörése előtt is már csak lanyha gazdasági növekedést tudott felmutatni (2014 és 2019 között átlagosan 0,4 százalékot), miközben a GDP-arányos adósságállomány a 2011-es 29,8 százalékról 2019-ben 43,2 százalékra nőtt.
Navracsics diplomáciája
Ez a gazdasági gyengélkedés egyben azt jelenti, hogy most a régió kormányainak nincs megfelelő szintű költségvetési mozgástere egy radikális élénkítés végrehajtására. Sőt, a legsebezhetőbb országokat kimondott válságba taszítja a járvány és a recesszió: Argentína és Ecuador idén már felfüggesztette adósságszolgálatának visszafizetését.
Navracsics Tibor akkori külügyminiszter máig elszámolással tartozik arról, hogy miért kellett 2014 júliusában a baráti Észtországban „ésszerűségi és gazdasági indokokra hivatkozva” bezárni hazánk diplomáciai misszióját, miközben ugyanazzal a levegővétellel jelentette be a magyar nagykövetség megnyitásának szándékát többszáz millió forintos költséggel a 10 600 kilométerre fekvő Ecuadorban. Amely most ugye államcsődben van.
Növekvő társadalmi különbségek
Az ECLAS idénre masszív 9,1 százalékos zsugorodását jósolja a régió gazdasági össztermékének, egyben a munkanélküliek számának 18 milliós növekedését jelzi előre tavalyhoz képest. Ugyanezen időszak alatt a szegények száma 45,4 millióval nő – elérve a 230,9 milliót, azaz a régió teljes népességének 37,3 százalékát.
A társadalmi különbségek tovább növekednek, noha a térség már így is a világ legmagasabb szintű egyenlőtlenségével rendelkezik.
Ez a cikk az Mfor és a Privátbankár Prémium tartalma, csak a lap előfizetői olvashatják teljes terjedelmében.
14 napig ingyenesen hozzáférhet Prémium tartalmainkhoz a következő lépések megtétele után:
- Regisztráljon (adja meg emailcímét és jelszavát)
- Válasszon előfizetői csomagjaink közül
- Adja meg bankkártyája adatait - a választott csomag díját csak a 14 napos próbaidőszak letelte UTÁN vonjuk le bankszámlájáról
+1: A 14 napos próbaidőszak alatt Profiloldalán bejelentkezve BÁRMIKOR LEMONDHATJA előfizetését
Előfizetői csomagjainkról, az előfizetésről részletesen itt olvashat