5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A növekvő egyenlőtlenségek, a széleskörű kormányzati korrupció és az emberi jogok megsértései a latin-amerikai térségben sorozatosan váltanak ki társadalmi robbanásokat Panamától Chiléig. Peru és Guetamala politikai örvénybe került. Káncz Csaba jegyzete.

Noha a globális népesség csupán 8 százaléka lakik Latin-Amerikában, a térség felel a világ összes koronavírus-áldozatainak harmadáért. Lakosságszámra vetítve a világon eddig a harmadik legtöbben Peruban haltak meg, a 32 milliós országban már 36 ezren. De az egy főre vetített COVID-19 halálozás első tíz országában ott találjuk még Chilét, Bolíviát és Ecuadort is.

Az ENSZ szakosított intézetének (ECLAS) adatai szerint a régió a járvány kitörése előtt is már csak lanyha gazdasági növekedést tudott felmutatni (2014 és 2019 között átlagosan 0,4 százalékot), miközben a GDP-arányos adósságállomány a 2011-es 29,8 százalékról 2019-ben 43,2 százalékra nőtt.

Navracsics diplomáciája

Ez a gazdasági gyengélkedés egyben azt jelenti, hogy most a régió kormányainak nincs megfelelő szintű költségvetési mozgástere egy radikális élénkítés végrehajtására. Sőt, a legsebezhetőbb országokat kimondott válságba taszítja a járvány és a recesszió: Argentína és Ecuador idén már felfüggesztette adósságszolgálatának visszafizetését.

Navracsics Tibor akkori külügyminiszter máig elszámolással tartozik arról, hogy miért kellett 2014 júliusában a baráti Észtországban „ésszerűségi és gazdasági indokokra hivatkozva” bezárni hazánk diplomáciai misszióját, miközben ugyanazzal a levegővétellel jelentette be a magyar nagykövetség megnyitásának szándékát többszáz millió forintos költséggel a 10 600 kilométerre fekvő Ecuadorban. Amely most ugye államcsődben van.

Növekvő társadalmi különbségek

Az ECLAS idénre masszív 9,1 százalékos zsugorodását jósolja a régió gazdasági össztermékének, egyben a munkanélküliek számának 18 milliós növekedését jelzi előre tavalyhoz képest. Ugyanezen időszak alatt a szegények száma 45,4 millióval nő – elérve a 230,9 milliót, azaz a régió teljes népességének 37,3 százalékát.

A társadalmi különbségek tovább növekednek, noha a térség már így is a világ legmagasabb szintű egyenlőtlenségével rendelkezik. A jövedelmi egyenlőtlenségeket kifejező Gini-index (ahol a „0” a teljes egyenlőséget, a „100” pedig azt jelenti, hogy a teljes összjövedelem egyetlen lakos kezében összpontosul) is ezt a polarizációt tükrözi. A térség összes nagyobb országa a világátlag (38) felett van: Venezuela (39), Brazília, Mexikó, Argentína, Peru (45-50), Kolumbia, Chile (50-55).

Manuel Merino perui elnök lemondását követelő tüntetők Limában 2020. november 12-én. (Fotó: MTI/AP/Rodrigo Abd)
Manuel Merino perui elnök lemondását követelő tüntetők Limában 2020. november 12-én. (Fotó: MTI/AP/Rodrigo Abd)

Becslések szerint a térség munkakorú lakosságának több mint a fele, legalább 140 millió ember dolgozik az úgynevezett informális szektorban, vagyis a fekete- és szürkegazdaságban. Ők az utcai árusok, piaci kofák, akik bármiféle szerződés, nyugdíj- és egészségbiztosítás, szociális védőháló nélkül tengődnek napról napra.

Belobbannak a feszültségek

A növekvő egyenlőtlenségek, a széleskörű kormányzati korrupció és az emberi jogok megsértései a térségben sorozatosan váltják ki a társadalmi robbanásokat Panamától Chiléig. Hondurasban tavasszal törtek ki éhséglázadások, Panamaváros legszegényebb negyedeiben többen megrohanták és kifosztották a boltok élelmiszerkészletét. Mexikóban több szövetségi államban (Oaxaca, Puebla, Mexico) rohanták meg a boltokat a szegények, a jelek szerint a szociális médiában ezeket előzetesen megtervezve.

A térség belpolitikai viszonyaira hagyományosan a néha erőszakkal terhelt hirtelen hatalomváltások, több helyen katonai diktatúrák, fegyveres ellenállások, gerillák, bűnszövetkezetek (például kábítószercsempészet) árnya vetül.

Guetamala forrong

Kedden a guatemalai parlament visszavonta a jövő évi, megszorítást tervező központi költségvetés tervezetét. Mindezt azután, hogy a kormányellenes tüntetők felgyújtották a kongresszusi épület több termét is múlt szombaton. Az új költségvetési tervezet ellen tiltakoztak, amely szerintük figyelmen kívül hagyja a koronavírus-járvány társadalmi és gazdasági hatásait, illetve teret ad a korrupciónak.

Az ellenzék szerint a törvényhozók titokban tárgyaltak a költségvetésről, és az éjjeli órákban hagyták jóvá; miközben a közép-amerikai országban tombol a koronavírus, és két hurrikán is pusztított a térségben.

A globális felmelegedés következtében kialakuló extrém időjárási jelenségek is sújtják a térséget. 5 éves aszály után Guetamalát, El Salvadort és Hondurast két pusztító tropikus vihar érte el júniusban és újabb kettő ebben a hónapban, amelyek Guatemalában 120 ezer hektár növényi kultúrát pusztítottak el.

A perui örvény

A perui gazdaság a második negyedévben éves alapon 72 százalékkal (!) omlott össze. Az elmúlt három hétben az országnak 3 különböző elnöke volt – akik közül egyiket sem választott meg a nép – , miközben az országot tömeges tüntetések rázták meg a korrupt politikai osztály ellen. Volt ráadásul egy olyan 24 órás időszak is, amikor Peru élén nem állt senki.

A perui törvényhozás tagjainak több mint fele ellen jelenleg büntetőeljárás folyik, a vádak a pénzmosástól a gyilkosságig terjednek.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
Makro / Külgazdaság Donald Trump elhagyja Amerikát – óriási üzleteket üthet nyélbe
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 08:54
Újraválasztása óta második hivatalos külföldi útjára készül.
Makro / Külgazdaság Azért van egy dolog, amiben jót tett Trump a kínaiakkal
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 12:40
Áprilisban folytatódott a fogyasztói és termelői árak csökkenése Kínában a nemzeti statisztikai hivatal szombati jelentése alapján, ami a vámháborúnak is betudható.
Makro / Külgazdaság László Csaba: Meglepődnék, ha nem kattana bilincs az MNB-alapítványok miatt valakinek a csuklóján
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 10. 10:43
A volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár a május 7-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 75. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Csak remélhetjük, velünk is azt teszik az amerikaik, mint a németekkel
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 10:20
Megerősítette Németország lehetséges legjobb osztályzatát a Moody's, amely május végén dönt Magyarország hitelminősítéséről.
Makro / Külgazdaság Elképesztő, mi történik a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:13
A közép- és kelet-európai régión belül a gázolaj már csak Ausztriában drágább, mint nálunk – derül ki a szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk friss Mfor Üzermanyagár-figyelőjéből.
Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG