5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

A növekvő egyenlőtlenségek, a széleskörű kormányzati korrupció és az emberi jogok megsértései a latin-amerikai térségben sorozatosan váltanak ki társadalmi robbanásokat Panamától Chiléig. Peru és Guetamala politikai örvénybe került. Káncz Csaba jegyzete.

Noha a globális népesség csupán 8 százaléka lakik Latin-Amerikában, a térség felel a világ összes koronavírus-áldozatainak harmadáért. Lakosságszámra vetítve a világon eddig a harmadik legtöbben Peruban haltak meg, a 32 milliós országban már 36 ezren. De az egy főre vetített COVID-19 halálozás első tíz országában ott találjuk még Chilét, Bolíviát és Ecuadort is.

Az ENSZ szakosított intézetének (ECLAS) adatai szerint a régió a járvány kitörése előtt is már csak lanyha gazdasági növekedést tudott felmutatni (2014 és 2019 között átlagosan 0,4 százalékot), miközben a GDP-arányos adósságállomány a 2011-es 29,8 százalékról 2019-ben 43,2 százalékra nőtt.

Navracsics diplomáciája

Ez a gazdasági gyengélkedés egyben azt jelenti, hogy most a régió kormányainak nincs megfelelő szintű költségvetési mozgástere egy radikális élénkítés végrehajtására. Sőt, a legsebezhetőbb országokat kimondott válságba taszítja a járvány és a recesszió: Argentína és Ecuador idén már felfüggesztette adósságszolgálatának visszafizetését.

Navracsics Tibor akkori külügyminiszter máig elszámolással tartozik arról, hogy miért kellett 2014 júliusában a baráti Észtországban „ésszerűségi és gazdasági indokokra hivatkozva” bezárni hazánk diplomáciai misszióját, miközben ugyanazzal a levegővétellel jelentette be a magyar nagykövetség megnyitásának szándékát többszáz millió forintos költséggel a 10 600 kilométerre fekvő Ecuadorban. Amely most ugye államcsődben van.

Növekvő társadalmi különbségek

Az ECLAS idénre masszív 9,1 százalékos zsugorodását jósolja a régió gazdasági össztermékének, egyben a munkanélküliek számának 18 milliós növekedését jelzi előre tavalyhoz képest. Ugyanezen időszak alatt a szegények száma 45,4 millióval nő – elérve a 230,9 milliót, azaz a régió teljes népességének 37,3 százalékát.

A társadalmi különbségek tovább növekednek, noha a térség már így is a világ legmagasabb szintű egyenlőtlenségével rendelkezik. A jövedelmi egyenlőtlenségeket kifejező Gini-index (ahol a „0” a teljes egyenlőséget, a „100” pedig azt jelenti, hogy a teljes összjövedelem egyetlen lakos kezében összpontosul) is ezt a polarizációt tükrözi. A térség összes nagyobb országa a világátlag (38) felett van: Venezuela (39), Brazília, Mexikó, Argentína, Peru (45-50), Kolumbia, Chile (50-55).

Manuel Merino perui elnök lemondását követelő tüntetők Limában 2020. november 12-én. (Fotó: MTI/AP/Rodrigo Abd)
Manuel Merino perui elnök lemondását követelő tüntetők Limában 2020. november 12-én. (Fotó: MTI/AP/Rodrigo Abd)

Becslések szerint a térség munkakorú lakosságának több mint a fele, legalább 140 millió ember dolgozik az úgynevezett informális szektorban, vagyis a fekete- és szürkegazdaságban. Ők az utcai árusok, piaci kofák, akik bármiféle szerződés, nyugdíj- és egészségbiztosítás, szociális védőháló nélkül tengődnek napról napra.

Belobbannak a feszültségek

A növekvő egyenlőtlenségek, a széleskörű kormányzati korrupció és az emberi jogok megsértései a térségben sorozatosan váltják ki a társadalmi robbanásokat Panamától Chiléig. Hondurasban tavasszal törtek ki éhséglázadások, Panamaváros legszegényebb negyedeiben többen megrohanták és kifosztották a boltok élelmiszerkészletét. Mexikóban több szövetségi államban (Oaxaca, Puebla, Mexico) rohanták meg a boltokat a szegények, a jelek szerint a szociális médiában ezeket előzetesen megtervezve.

A térség belpolitikai viszonyaira hagyományosan a néha erőszakkal terhelt hirtelen hatalomváltások, több helyen katonai diktatúrák, fegyveres ellenállások, gerillák, bűnszövetkezetek (például kábítószercsempészet) árnya vetül.

Guetamala forrong

Kedden a guatemalai parlament visszavonta a jövő évi, megszorítást tervező központi költségvetés tervezetét. Mindezt azután, hogy a kormányellenes tüntetők felgyújtották a kongresszusi épület több termét is múlt szombaton. Az új költségvetési tervezet ellen tiltakoztak, amely szerintük figyelmen kívül hagyja a koronavírus-járvány társadalmi és gazdasági hatásait, illetve teret ad a korrupciónak.

Az ellenzék szerint a törvényhozók titokban tárgyaltak a költségvetésről, és az éjjeli órákban hagyták jóvá; miközben a közép-amerikai országban tombol a koronavírus, és két hurrikán is pusztított a térségben.

A globális felmelegedés következtében kialakuló extrém időjárási jelenségek is sújtják a térséget. 5 éves aszály után Guetamalát, El Salvadort és Hondurast két pusztító tropikus vihar érte el júniusban és újabb kettő ebben a hónapban, amelyek Guatemalában 120 ezer hektár növényi kultúrát pusztítottak el.

A perui örvény

A perui gazdaság a második negyedévben éves alapon 72 százalékkal (!) omlott össze. Az elmúlt három hétben az országnak 3 különböző elnöke volt – akik közül egyiket sem választott meg a nép – , miközben az országot tömeges tüntetések rázták meg a korrupt politikai osztály ellen. Volt ráadásul egy olyan 24 órás időszak is, amikor Peru élén nem állt senki.

A perui törvényhozás tagjainak több mint fele ellen jelenleg büntetőeljárás folyik, a vádak a pénzmosástól a gyilkosságig terjednek.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG