4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A járvány gazdasági és diplomáciai károkozása nagy valószínűséggel számos regionális konfliktusnak lesz a katalizátora. A hadsereg jelentősége - mint az állam stratégiai védelmi vonala - ebben a helyzetben felértékelődik. Káncz Csaba jegyzete.

Az elmúlt időszakban több fronton is komoly nyomás alá került az általunk megismert világrend. Intézmények, politikai struktúrák próbálnak megújulva túljutni a komplex „válságon”. Az elmúlt hónapokban olyan, földrajzilag egymástól teljesen elkülönülő helyeken törtek ki tömegtüntetések, mint Libanon, Chile, vagy az Egyesült Államok. Tüntetők millió mentek - és mennek - az utcára a rendőrségi brutalitás, a magas megélhetési költségek, az elégtelen szolgáltatások, a növekvő egyenlőtlenség, illetve a korrupció ellen.

A járvány, mint katalizátor

A koronavírus járványt már most elsődlegesen nem egy egészségügyi válságként érdemes kezelni. Gazdasági és diplomáciai károkozása nagy valószínűséggel számos regionális és globális konfliktusnak lesz a katalizátora. Az elmúlt hónapok pedig még nyilvánvalóbbá tették, hogy a válságra való felkészülést minden egyes államnak magának kell elsősorban megtennie.

Egészségügyi dolgozó fertőtlenít Jemenben, Szanaa egyik piacán, 2020. április 28-án. (Fotó: Reuters)
Egészségügyi dolgozó fertőtlenít Jemenben, Szanaa egyik piacán, 2020. április 28-án. (Fotó: Reuters)

Az egyes országok érthető módon a koronavírust megpróbálták határaikon kívül tartani, miközben a nemzetközi intézmények inkább kevesebb, mint több sikerrel próbáltak közös válaszlépéseket találni – miközben teljes mértékben hiányzott Washington vezetése. Az úgynevezett „liberális világrend” korlátai túlságosan is gyakran gyakran napvilágra kerültek a koronavírus járvány közepette.

Éles költségvetési viták

A válságra való felkészülésnél a piacgazdasági logika gyakran visszaüt. Gyakran elhanyagolható szintű korábbi megtakarításokért komoly nemzetek tették ki magukat súlyos csapásnak, amikor végül beütött a baj. Ennek egyik ékes példája Franciaország, amely ez elmúlt években szájmaszkok millióit semmisítette meg, hogy csökkentse a raktározási költségeket.

A járvánnyal kéz-a-kézben járó hitelválság és recesszió óhatatlanul vérre menő költségvetési vitákhoz vezet világszerte. Csakúgy, mint az 1930-as évek első felének depressziójakor, az 1973-as első olajválság idején, vagy a 2008-as globális pénzügyi válság idején, a katonai kiadások komoly nyomás alá fognak kerülni.

Márpedig a jelenlegi globális járványügyi helyzetben teljesen nyilvánvalóvá lett a fennálló gazdasági- és társadalmi rend sérülékenysége. A hadsereg jelentősége - mint az állam stratégiai védelmi vonala - ebben a helyzetben felértékelődik. Nem csupán mint nemzetbiztonsági intézmény – amelyre lehet támaszkodni egy vészhelyzetben - , hanem, mint kulcsintézmény a katasztrófa-elhárításban is.

Újragondolt prioritások

Eközben az is egyre inkább világossá válik, hogy a járvány hatására újra kell értékelni a globális és nemzeti biztonsági prioritásokat. Noha a világ 2003 óta szembesült a SARS, a Közel-keleti légúti koronavírus (MERS), az Ebola és a Zika vírus járványokkal, a politikai vezetők dollármilliárdokat öltek hagyományos fegyverekbe, mit sem törődve a közegészségüggyel.

A világ legerősebb hadseregének vezetői most töredelmesen bevallják, hogy a láthatatlan ellenséggel szemben az első csatában csúnya vereséget szenvedtek. John Hyten tábornok, a Pentagon egyesített vezérkarának helyettes vezetője ennek kapcsán kijelentette: „Ki kell találnunk, hogy miképpen működjünk és harcoljunk a koronavírusos világban”. Az idén 686 milliárd dollárból gazdálkodó Pentagonnak eközben azt is el kellett ismernie, hogy az amerikai hadseregnek csak 36 kórház áll a rendelkezésére – és ezek többsége harci sérülések kezelésére lett felkészítve, nem pedig fertőző betegségekre.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MBH: az év második felében várható erőteljes munkaerőpiaci javulás
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 12:55
A munkaerőpiac feszessége továbbra is oldódik, bár annak üteme lassul. Az inaktivitás csökken, és az év második felében a munkanélküliség is visszatérhet a 4 százalékos szint közelébe. A pénteki munkaerőpiaci adatokat értékelte Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatója.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály elképesztőket mondott a magyar gazdaság stabilitásáról
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:30
A magyar gazdaság stabilitását a teljes foglalkoztatás, a magas beruházási ráta, az államadósság csökkentése és az erős bankrendszer adja – jelentette ki Varga Mihály az OTP Bank éves közgyűlésén.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen, de még drágábbak lehetnek a lakáshitelek
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 11:00
Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.
Makro / Külgazdaság Vegyen részt Ön is a Klasszis Média energiakörképet bemutató konferenciáján!
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 10:29
Hogyan tároljuk a megújuló energiát? A jogi környezet mennyire felhasználóbarát? Haladunk-e a hálózatfejlesztéssel? Ezekre a kérdésekre is választ kaphat.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:53
Az előzetes adatok szerint márciusban 6413 gyermek született, és 10 524 ember halt meg; 2023 márciusához képest a születések száma 10, a halálozásoké 13, a házasságkötéseké 1,9 százalékkal csökkent - tájékoztatta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken az MTI-t.
Makro / Külgazdaság Rossz hír: egyre súlyosabb a munkanélküliség Magyarországon
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 08:31
4 millió 746 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma, a munkanélküliségi ráta 4,4 százalék.
Makro / Külgazdaság Joe Biden nem lesz boldog: rossz hír jött Amerikából!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 15:56
A gazdaság nem úgy halad, ahogy illene.
Makro / Külgazdaság A lakáshitelezés padlót fogott tavaly
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 12:57
A lakáshitelállomány tavaly kizárólag az államilag támogatott hitelek miatt bővült, de csak minimális mértékben. Hitelkiváltás gyakorlatilag nem volt - foglalta össze az adatokat a Bank360.hu. 
Makro / Külgazdaság 2024 a Budapest környéki területek ingatlanpiacán is fordulópontot hozott
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:05
Az ingatlanpiaci aktivitással együtt mérséklődött a kiköltözési hullám a fővárosi agglomeráció településein, ahol tavaly 18 százalékkal kevesebb adásvétel zárult, mint az azt megelőző évben.
Makro / Külgazdaság Budapest helyett már a Kreml mellett lakik az amerikaiak által kiebrudalt orosz kémbank
Vég Márton | 2024. április 25. 08:58
Végleg törölték a budapesti címét az orosz hátterű Nemzetközi Beruházási Banknak, egy év kellett hozzá.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG