4p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A járvány gazdasági és diplomáciai károkozása nagy valószínűséggel számos regionális konfliktusnak lesz a katalizátora. A hadsereg jelentősége - mint az állam stratégiai védelmi vonala - ebben a helyzetben felértékelődik. Káncz Csaba jegyzete.

Az elmúlt időszakban több fronton is komoly nyomás alá került az általunk megismert világrend. Intézmények, politikai struktúrák próbálnak megújulva túljutni a komplex „válságon”. Az elmúlt hónapokban olyan, földrajzilag egymástól teljesen elkülönülő helyeken törtek ki tömegtüntetések, mint Libanon, Chile, vagy az Egyesült Államok. Tüntetők millió mentek - és mennek - az utcára a rendőrségi brutalitás, a magas megélhetési költségek, az elégtelen szolgáltatások, a növekvő egyenlőtlenség, illetve a korrupció ellen.

A járvány, mint katalizátor

A koronavírus járványt már most elsődlegesen nem egy egészségügyi válságként érdemes kezelni. Gazdasági és diplomáciai károkozása nagy valószínűséggel számos regionális és globális konfliktusnak lesz a katalizátora. Az elmúlt hónapok pedig még nyilvánvalóbbá tették, hogy a válságra való felkészülést minden egyes államnak magának kell elsősorban megtennie.

Egészségügyi dolgozó fertőtlenít Jemenben, Szanaa egyik piacán, 2020. április 28-án. (Fotó: Reuters)
Egészségügyi dolgozó fertőtlenít Jemenben, Szanaa egyik piacán, 2020. április 28-án. (Fotó: Reuters)

Az egyes országok érthető módon a koronavírust megpróbálták határaikon kívül tartani, miközben a nemzetközi intézmények inkább kevesebb, mint több sikerrel próbáltak közös válaszlépéseket találni – miközben teljes mértékben hiányzott Washington vezetése. Az úgynevezett „liberális világrend” korlátai túlságosan is gyakran gyakran napvilágra kerültek a koronavírus járvány közepette.

Éles költségvetési viták

A válságra való felkészülésnél a piacgazdasági logika gyakran visszaüt. Gyakran elhanyagolható szintű korábbi megtakarításokért komoly nemzetek tették ki magukat súlyos csapásnak, amikor végül beütött a baj. Ennek egyik ékes példája Franciaország, amely ez elmúlt években szájmaszkok millióit semmisítette meg, hogy csökkentse a raktározási költségeket.

A járvánnyal kéz-a-kézben járó hitelválság és recesszió óhatatlanul vérre menő költségvetési vitákhoz vezet világszerte. Csakúgy, mint az 1930-as évek első felének depressziójakor, az 1973-as első olajválság idején, vagy a 2008-as globális pénzügyi válság idején, a katonai kiadások komoly nyomás alá fognak kerülni.

Márpedig a jelenlegi globális járványügyi helyzetben teljesen nyilvánvalóvá lett a fennálló gazdasági- és társadalmi rend sérülékenysége. A hadsereg jelentősége - mint az állam stratégiai védelmi vonala - ebben a helyzetben felértékelődik. Nem csupán mint nemzetbiztonsági intézmény – amelyre lehet támaszkodni egy vészhelyzetben - , hanem, mint kulcsintézmény a katasztrófa-elhárításban is.

Újragondolt prioritások

Eközben az is egyre inkább világossá válik, hogy a járvány hatására újra kell értékelni a globális és nemzeti biztonsági prioritásokat. Noha a világ 2003 óta szembesült a SARS, a Közel-keleti légúti koronavírus (MERS), az Ebola és a Zika vírus járványokkal, a politikai vezetők dollármilliárdokat öltek hagyományos fegyverekbe, mit sem törődve a közegészségüggyel.

A világ legerősebb hadseregének vezetői most töredelmesen bevallják, hogy a láthatatlan ellenséggel szemben az első csatában csúnya vereséget szenvedtek. John Hyten tábornok, a Pentagon egyesített vezérkarának helyettes vezetője ennek kapcsán kijelentette: „Ki kell találnunk, hogy miképpen működjünk és harcoljunk a koronavírusos világban”. Az idén 686 milliárd dollárból gazdálkodó Pentagonnak eközben azt is el kellett ismernie, hogy az amerikai hadseregnek csak 36 kórház áll a rendelkezésére – és ezek többsége harci sérülések kezelésére lett felkészítve, nem pedig fertőző betegségekre.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG