7p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Sajtóértesülések szerint az izraeli kormányfő egy korábbi titkos tárgyaláson akadályozta meg, hogy Moszkva ultramodern légvédelmi rakétákat adjon el Iránnak. Ezzel együtt Oroszország érdekeit súlyosan sértené az iráni rezsim bukása, ezért figyelmeztette Washingtont: részvétele a háborúban „tényleg megjósolhatatlan negatív következményekkel” járna. Ennek ellenére az amerikai légierő szombat éjjel lebombázott három iráni nukleáris létesítményt – azaz gyakorlatilag beszállt a háborúba. (Frissítve.)

Hagyni fogja-e Oroszország, hogy Irán elbukjon? – teszik fel a kérdést elemzők a múlt héten kitört izraeli-iráni háborúval kapcsolatban.       

A kérdés már csak azért is fontos, mert a perzsa állam Oroszország legfontosabb térségbeli szövetségese: idén januárban kötött vele stratégiai partnerségi egyezményt, és a katonai kooperációjuk is elmélyült (bár katonai segítségnyújtásra nem terjed ki) – az oroszok például iráni drónok tömegét vetik be Ukrajnával szemben.     

Moszkva viszonyulása a konfliktushoz érdemben befolyásolhatja az amerikai lépéseket is, elsősorban azt, hogy Washington beszáll-e Izrael oldalán a háborúba, ahogy azt az izraeli vezetés szeretné.

Az amerikai részvétel döntő kihatással lenne az egész háború kimenetelére.

Masoud Pezeshkian iráni elnök és Vlagyimir Putyin Moszkvában 2025. január 17-én, az átfogó stratégiai partnerségről szóló szerződés aláírási ceremóniáján
Masoud Pezeshkian iráni elnök és Vlagyimir Putyin Moszkvában 2025. január 17-én, az átfogó stratégiai partnerségről szóló szerződés aláírási ceremóniáján
Fotó: kremlin.ru

Moszkva ezt nem fogja engedni” 

Oroszország teljesen máshogy gondolkodik az iráni vezetés esetleges megdöntéséről, mint tette azt Bassár el-Aszad, Szíria volt elnökének bukásakor, jelentette ki David Hearst, a Közel-Keletre specializálódott, londoni székhelyű Middle East Eye hírportál főszerkesztője egy interjúban.     

Szerinte a szintén orosz szövetséges el-Aszad bukásánál Moszkva „csak megvonta a vállát”, és ezt tette az Iráni Forradalmi Gárda és a libanoni Hezbollah is. Amikor látták, hogy el-Aszad csapatai nem harcolnak, ők is „elsétáltak”, pragmatikusan viszonyultak a történtekhez – az oroszok pedig alkut kötöttek az új szíriai vezetéssel a két ottani katonai bázisuk megtartásáról.

A perzsa állam esete ugyanakkor teljesen más orosz szemszögből. „Irán életbevágóan fontos Oroszország számára földrajzi szempontból”, hívta fel a figyelmet David Hearst. A perzsa állam ugyanis Oroszország „háta mögött” fekszik, ott húzódik a Kaukázus déli része (bár a két ország nem közvetlen szomszéd).

Ez „nagyon-nagyon érzékeny terület” Moszkva számára, ahonnan katonailag nagyon könnyen támadható.

Szerinte Irán mindig része volt a Nyugat és Oroszország közötti nagy játszmának, és ha most ismét az Egyesült Államok érdekkörébe kerülne, akkor visszatérne az 1978-1979-es iszlám forradalom előtti állapothoz, a Nyugat- és Izrael-barát sah rendszerhez. Oroszország azonban nem fogja engedni ezt, vélekedik David Hearst.

Netanjahu titkos moszkvai útja 

A szakértő kitért Vlagyimir Putyin orosz elnök és Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő viszonyára is.

Felidézte, hogy Netanjahu korábban titokban egy magángéppel Moszkvába utazott, és meggyőzte Putyint, hogy ne szállítsa le Iránnak a legújabb generációs, Sz-400-as légvédelmi rakétákat, amelyek már fel voltak pakolva a teherautókra.  

Más sajtóértesülések szintén arról szóltak, hogy Irán szerette volna megvásárolni az oroszoktól az ultramodern Sz-400-as rakétákat, de ez nem sikerült.

Irán hivatalosan tagadta ezt – állítása szerint saját fejlesztésű légvédelmi rendszerét, valamint a kevésbé modern, Sz-300-as orosz rakétákat használja. (Egyes értesülések szerint Moszkva szállított valamennyi Sz-400-ast Iránnak a nukleáris létesítmények védelmére 2024 nyarán, de ezt később szintén cáfolta Irán.)    

Izraeli lapértesülések szerint Netanjahu még 2020-ban tárgyalt Putyinnal az Sz-400-as rakéták Iránnak történő eladása ügyében. A zsidó állam az Sz-300-as rakéták eladását is szerette volna megakadályozni, de azt nem tudta, és valószínűleg szintén ellenzi a Sz-400-asok értékesítését Teheránnak, írta a Times of Israel akkor.

Benjámin Netanjahu és Vlagyimir Putyin találkozója Szocsiban 2019. szeptember 12-én
Benjámin Netanjahu és Vlagyimir Putyin találkozója Szocsiban 2019. szeptember 12-én
Fotó: kremlin.ru

Visszatérve a mostani háborúra, David Hearst összességében úgy véli, hogy az Irán elleni támadás már évtizedek óta érlelődött.

Elindításához ugyanakkor – hívta fel a figyelmet – Izraelnek nem csak  a legmodernebb vadászgépekre volt szüksége, hanem biztosnak kellett lennie abban, hogy Irán nem rendelkezik a legmodernebb légvédelmi rendszerekkel, amit csak Kínától vagy Oroszországtól kaphatott volna meg.

És alighanem ez az oka annak – tesszük hozzá –, hogy az izraeli vadászgépek most relatív könnyen tudják bombázni az iráni célpontokat. 

A szakértő szerint a legnagyobb kérdés most az, hogy túl nagy falat-e Irán Izraelnek, azaz Teherán képes-e tartani magát és vissza tud-e vágni? Mert ha igen – azaz képes érzékeny veszteségeket okozni –, akkor saját országában növekedni fog a nyomás Netanjahun.

Beláthatatlan következményektől óv Moszkva  

Az mindenesetre tény, hogy Moszkva kezdettől fogva határozottan elítéli az izraeli katonai támadást Irán ellen – amely nemzetközi jogi értelemben ugyanúgy katonai agresszió, mint ahogy az volt Oroszország támadása 2022 februárjában Ukrajna ellen –, és deeszkalációra szólított fel.

Bár a Kreml katonai támogatást nem nyújt Teheránnak, egyéb eszközökkel igyekszik megakadályozni szövetségese vereségét és a rezsim bukását. Csütörtökön például éles hangon  figyelmeztette az Egyesült Államokat, hogy ne szálljon be a háborúba Izrael oldalán.     

Bármilyen amerikai katonai művelet „kimagaslóan veszélyes lépés lenne tényleg megjósolhatatlan negatív következményekkel”, mondta Maria Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője.

Putyin pénteken, a szentpétervári gazdasági fórumon azt mondta: kapcsolatban vannak Izraellel, valamint „iráni barátainkkal” majdnem napi szinten. Szerinte Moszkva nem akar közvetíteni, csak javaslatokkal áll elő.

Egy szombatom megjelent interjúban pedig arról beszélt, hogy Oroszország számos alkalommal jelezte az izraeli vezetésnek:

sem nekik, sem a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségnek (IAEA) nem volt soha bizonyítéka arra, hogy Irán nukleáris fegyvert akar kifejleszteni. Szerinte a perzsa államnak joga van a polgári célú atomprogramhoz, és ebben Moszkva kész segíteni neki.

Az iráni kérdésben az orosz elnök maga mögött tudhatja Kínát is, amely – enyhébb hangnemben – szintén elítélte Izraelt, és szintén deeszkalációra szólított fel. Peking Washingtonnak üzenve hozzátette: a szemben álló felekre különös befolyással bíró nagyhatalmaknak „hűteni kellene a helyzetet”, nem pedig az ellenkezőjét kellene tenniük.

Mindennek alighanem nagy szerepe volt abban, hogy Trump a hét közepén még nem határozott az amerikai katonai műveletről, hanem azt monodta, hogy két héttel elhalasztja a döntést. Nem volt túl jó előjel ugyanakkor Teherán szempontjából, hogy szombaton a B-2-es lopakodó nehézbombázók, amelyek az iráni nukleáris létesítmények ellen nagy hatásfokkal bevethető bunkerromboló bombák célba juttatására is képesek, elhagyták az amerikai bázisukat.

N. Rózsa Erzsébet Közel-Kelet szakértő lapunknak korábban azt mondta, hogy jelenleg nem tartja valószínűnek az iráni rezsim bukását, ugyanakkor nagyon sok függ attól, hogy mit lépnek az amerikaiak. „Én nagyon remélem, hogy nem szállnak be. Az iráni vezetés tárgyalni akar”, fogalmazott.

Frissítés: 

Az amerikai elnök magyar idő szerint szombat éjjel televíziós beszédében bejelentette, hogy az Egyesült Államok légicsapásokat mért három iráni nukleáris létesítményre, és „teljes egészében” megsemmisítette azokat. Tájékoztatása szerint a fordowi, a natanzi és az isfahani urándúsító létesítményről van szó. Irán a nemzetközi jog megsértésének nevezte az amerikai támadást, amelynek „maradandó következményei” lesznek.  Az IAEA szerint egyelőre nem emelkedik a radioaktív sugárzás az érintett helyszíneken.    

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Zelenszkij elégedett – elmondta, miért
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 14:17
Az ukrán elnök Amerikával tárgyalt.
Nemzetközi Szijjártó Péter bejelentette: kemény lépésre készül Brüsszelben a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 13:19
Az ukrán kényszersorozás ügyében.
Nemzetközi Kapu Tibor órákig keringeni fog a Föld körül
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 12:17
Az űrkapszula magyar idő szerint 13 óra 5 perckor kezdheti meg a leválást az ISS-ről.
Nemzetközi Emmanuel Macron sokat költ arra, ha Putyin végre féljen tőle
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 10:51
Ezért a francia elnök megduplázza a védelmi kiadásokat.
Nemzetközi Trump bepöccent, hamarosan amerikai fegyverek potyoghatnak Moszkvára?
Litván Dániel | 2025. július 14. 10:18
Úgy tűnik, az amerikai elnök megunta Putyin játszadozását, és akár Moszkvát is elérő támadó fegyvereket adna át Ukrajnának. Zelenszkij most jól játszotta ki a lapjait, a számlát pedig az európaiák állják majd.
Nemzetközi Putyin aggódhat, soha nem látott szankciókra készül Trump
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 08:17
Akár 500 százalékos vám is jöhet.
Nemzetközi Robert Ficót győzködik, hogy ne segítse Putyint
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 07:49
A cseh miniszterelnök mindent bevet a meggyőzés érdekében.
Nemzetközi Példátlan dologra készül III. Károly és Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. július 14. 06:37
Szeptember második felében tesz állami látogatást Nagy-Britanniában a brit uralkodó vendégeként Donald Trump amerikai elnök.
Nemzetközi Nem jött be Orbán Viktor reménye, de Von der Leyen így is nagy csata előtt áll
Kollár Dóra | 2025. július 14. 05:42
Megúszta a bukást a Bizottság elnöke, de a nehézségeknek nincs vége.
Nemzetközi Megsebesült az iráni elnök az izraeli támadások idején
Privátbankár.hu | 2025. július 13. 16:57
Csapást mértek az épületre, ahol Maszúd Peszeskján is tartózkodott, menekülés közben sérült meg az elnök.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG