A kongresszus vezető demokrata politikusai és a Fehér Ház nem kerültek közelebb a megállapodáshoz, ahhoz, hogy több pénzt pumpálhassanak az Egyesült Államok gazdaságába, enyhítendő a koronavírus súlyos következményeit. Így nyilatkozott mindkét oldal, miután amerikai munkanélküliek milliói számára lejárt egy létfontosságú segély – írta a Reuters.
“Ez volt a leghosszabb ülésünk, és eredményesebb volt, mint a többi ülés” – állította Chuck Schumer, a Szenátus demokrata kisebbségi frakciójának vezetője. Ő és Nancy Pelosi, a Képviselőház elnöke szombaton három órás találkozót tartott Steven Mnuchin pénzügyminiszterrel és Mark Meadows, a Fehér Ház stábjának főnöke a Capitoliumban.
Hati 600 dollár fixszel
Mnuchin azt mondta az újságíróknak, hogy a tárgyalások konstruktívak voltak, ám zsákutcába jutottak arról, hogy rövid távú megállapodásra vagy átfogóbb megállapodásra van-e szükség. A tisztviselők hétfőn újra találkoznak, miután szakértőik vasárnap egyeztetnek.
Az elmúlt néhány hónapban a kongresszus nem tudott megállapodásra jutni a járvány hatásait enyhítendő következő gazdasági segélycsomagról. A csütörtökön tartott találkozón a a heti 600 dollár összegű rendkívüli szövetségi munkanélküli-ellátás meghosszabbítására összpontosítottak, amelyeket a járvány miatt munkahelyüket elvesztő amerikaiak az állami munkanélküliségi segély mellett kaptak. Ez most lejárt, de a demokraták a heti kifizetéseket egy szélesebb csomag részeként szeretnék a következő évig átnyúlóan meghosszabbítani.
Otthonmaradásra ösztönöz?
A republikánus szenátorok azt mondták, hogy a 600 dolláros kifizetések arra ösztönzik az embereket, hogy otthon maradjanak, és ne térjenek vissza a munkába. Javaslatuk lényegesen kevesebb, heti 200 dolláros kifizetést tartalmaz, amíg az államok létrehoznak egy rendszert, amely 70 százalékos bérpótlást biztosít az elbocsátott munkavállalók számára.
Joe Biden demokratikus elnökjelölt szerint viszont “potenciális lakhatási válsággal kell szembenéznünk az ország egész területén”.