Az alacsony infláció segíti a reálbérek növekedését, így a háztartások fogyasztása is bővülhet az MTI által megkérdezett elemzők szerint.
Suppan Gergely, a Takarékbank senior elemzője 4 százalékos bruttó és ugyanekkora nettó bérnövekedésre számít idén, ami a várakozásuk szerinti 1 százalék alatti infláció mellett 3 százalékot kissé meghaladó reálbér-növekedést jelenthet. A reálbérek növekedése, valamint a munkaerőpiacon várható lassú javulás miatt a háztartások fogyasztásának 1,5-2 százalékos bővülésére számít az elemző.
Gabler Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője elmondta: a bruttó átlagkeresetek növekedése a teljes nemzetgazdaságban csak 0,9 százalékos volt januárban, de egyértelműen a közfoglalkoztatás húzta le az átlagot. Ennek hatását kiszűrve 6 százalékos volt a bérnövekedés. A szakértő szerint kérdés, hogy a közfoglalkoztatottak később át tudnak-e kerülni a versenyszférába, alkalmazottá tudnak-e válni.
A Központi Statisztikai Hivatal a Privátbankárral azt közölte: egy átlag magyar – családi kedvezmény nélkül – 148 500 forintot visz haza. A legjobban továbbra is a pénzügyi és informatikai területen keresnek.