5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentősen gyengültek a Magyarországon jelen lévő német vállalatok üzleti várakozásai. A cégek visszafogják a foglalkoztatási és beruházási terveiket, és kockázatnak tartják a gazdaságpolitikai keretek bizonytalanságát is derül a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara felméréséből. Sávos András, a testület elnöke lapunk kérdésére azt mondta: legutóbb két hete egyeztetett Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszterrel a magas energiaárakról.

Sok éves mélypontra estek az üzleti várakozások, ezen belül a beruházási és foglalkoztatási tervek a német cégek körében, jelentette ki Sávos András, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) elnöke a kamara őszi konjunktúrafelmérésének bemutatóján.

Hozzátette: a felmérésből, amely több mint 200 cégvezető megkérdezésével készült, sok olyan üzenet is kiolvasható, amire a gazdaságpolitikának oda kell figyelnie.

A felmérésbe itteni német cégeket vontak be, ugyanakkor annak eredményei részben a magyar vállalatok hangulatát is tükrözik. 

A tervezést nehezítik a globális bizonytalanságok is: az elnök a sokkhatások között említette a Covid-válságot, az inflációt, valamint az ukrán és a közel-keleti válságot. Emellett komoly kihívást jelent a klímaválság is. „Viharos időket élünk”, manapság a korábbinál is több kihívással kell szembenézni, fogalmazott.

Zuhanó üzleti várakozások

Ami a részleteket illeti, az ország gazdasági fejlődésének megítélése az orosz-ukrán háború kitörése után drámaian romlott a megkérdezett cégek körében, és azóta is csak kismértékben javult. Jelenleg a válaszadók mindössze 12 százaléka számít javulásra.

Igaz, saját üzleti helyzetét a cégek 40 százaléka jónak ítéli meg, és csak minden tizedik tartja rossznak – ez nagyjából az elmúlt 4-5 év átlagának felel meg.

A cégek saját üzleti várakozásai ugyanakkor jelentősen gyengültek: mindössze 18 százalék számít javulásra, 34 százalék viszont romlástól tart. Tavasszal még 28 és 26 százalék volt ez a két arány.

A pozitív és negatív várakozások egyenlege 13 éve óta először csúszott negatív tartományba, és csak a 2009-es pénzügyi válság idején mért a kamara ennél alacsonyabb értéket.

Dolgozók a Mercedes-Benz kecskeméti gyárában (korábbi felvétel). Fotó: MTI/Ujvári Sándor
Dolgozók a Mercedes-Benz kecskeméti gyárában (korábbi felvétel). Fotó: MTI/Ujvári Sándor

Ezzel párhuzamosan 10 év óta először fordult elő, hogy több vállalat (37 százalék) kívánja csökkenteni a beruházási kiadásait, mint amennyi növelné azokat (25 százalék). A foglalkoztatási tervek tekintetében ez az arány ugyan majdnem kiegyensúlyozott, ugyanakkor az elmúlt 10 évben folyamatosan pozitív volt ez az egyenleg.        

Ha a nemzetközi helyzetet nézzük, itthon az általános gazdasági várakozások hasonlóan gyengék, mint a régióban, a saját üzleti várakozások, valamint a foglalkoztatási és beruházási tervek esetében ugyanakkor rosszabbak a hazai eredmények.

Ami az inflációt illeti, a rekordmagas érték elsődleges következménye „a növekvő bérnyomás.” Emellett az csökkenti a jövedelmezőséget, és nagyon megdrágítja a beruházásokat, ami azok elhalasztásához vezethet a megkérdezett cégek harmadánál.

A szakképzett munkaerő a legfontosabb  

A hazai beruházási döntéseknél a döntő szempont a szakképzett munkaerő elérhetősége, emelte ki Dirk Wölfer, a DUIHK kommunikációs igazgatója. Emellett fontos tényező a piaci  volumen, a vevőkhöz való közelség és a gazdaságpolitikai keretfeltételek rendszere is. A beruházási ösztönzők, valamint a  Németországhoz  képest fennálló költségelőnyök főleg az ipari beruházások szempontjából fontosak.

A munkaerőpiacot tekintve a megkérdezett cégek foglalkoztatási tervei nagyon visszafogottak: a felvételt tervező cégek száma nagyjából megegyezik a létszámcsökkentést tervezőkével. Ez 2013 óta most először fordult elő.

A munkaerőköltségeket tekintve tavasszal a cégek még 14,5 százalékos növekedésre számítottak, most már „csak” 10,4 százalékos pluszt jósolnak. A bérnyomás enyhüléséhez hozzájárul a már csökkenő infláció is.

A munkaerőhiány a termelésben dolgozó fizikai munkások, valamint az informatikában és a kutatás-fejlesztésben dolgozók körében a legnagyobb.

A felmérés rámutat arra is, hogy az iparban csaknem minden második vállalat elégedetlen a szakiskolát végzettek képzettségével – az egyetemet végzett diplomásokat tekintve ez az arány „csak” 29 százalék.

Ami pedig az üzletet fenyegető kockázatokat illeti, a cégek a legnagyobb rizikónak a gyengülő keresletet tartják – tavasszal még az energiaárak voltak az első helyen. További kockázat a munkaerőköltség és a szakképzett munkaerő hiánya.

Az energiaárak esetében sok vállalat a jelek szerint már abból indul ki, hogy további emelkedés nem várható. Az első félévben mindenesetre a hazai áram- és gázárak a kereskedelmi fogyasztók számára a legmagasabbak közé tartoztak az EU-ban a DUIHK szerint.

Egyeztetnek a kormánnyal 

A kamara úgy véli, hogy kedvezőtlen jelenség a gazdaságpolitikai keretekkel és a jogbiztonsággal kapcsolatos  bizonytalanság is, amely a legutóbbi felmérésekben erősödött. Előbbit a cégek 43, utóbbit 30 százaléka látja kockázatnak saját magára nézve.

Sávos András újságírói kérdésre egyébként azt mondta, hogy folyamatos kapcsolatban vannak a kormányzati döntéshozókkal, akik figyelembe veszik a javaslataikat.

Lapunk kérdésére, miszerint milyen konkrét kéréseket, javaslatokat tettek a döntéshozók felé, és ezekre milyen választ kaptak, azt válaszolta: két  hete például Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszterrel egyeztettek arról, hogy az energiaárak nem a kívánt szinten vannak.

A reakcióval kapcsolatban azt mondta: „Nagy nyitottságot tapasztaltunk”. Arra nem tért ki, hogy konkrét eredménye lesz-e a találkozónak.

A politika és a gazdaság viszonyával ebben a cikkben foglalkoztunk részletesen:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
Makro / Külgazdaság Megérkezett Trump nagy bejelentése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 17:50
Trump döntött és bejelentett. 
Makro / Külgazdaság Donald Trump valami nagy bejelentésre készül a vámháborúval kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 10:01
Csupa nagybetűvel posztolt saját közösségi médiájában arról, hogy sikerült valamit elérni.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter szivárogtat: a kormány a béke helyett a háború felé fordult?
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 09:26
Szakítunk a békementalitással és átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára – mondta állítólag a honvédelmi miniszter.
Makro / Külgazdaság Tovább tart a magyar ipar kínszenvedése
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 08:30
Csak egy hajszállal tudott bővülni az előző hónaphoz képest márciusban a magyar ipari termelés – a tavalyihoz képest továbbra is jóval gyengébb a teljesítmény.
Makro / Külgazdaság Lehet, hogy sokkal többet kell várnunk az alacsonyabb kamatokra, mint gondoltuk
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 06:28
A várakozásoknak megfelelő döntést hozta a kamatokról a Fed, de kifejezte aggodalmát a kilátások miatt.
Makro / Külgazdaság Egymásnak ment a kormány és az OKSZ
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 18:01
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerint az Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) „hamis állításaival ellentétben” az árréscsökkentés érdemben növeli a kiskereskedelmi forgalmat, így a fogyasztást is.
Makro / Külgazdaság Az EU egészében is csökkent a kiskereskedelmi forgalom
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 15:16
Az euróövezetben és az Európai Unióban is lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése márciusban éves szinten, februárhoz mérve pedig csökkent.
Makro / Külgazdaság Szóltak Brüsszelben, hogy semmiképpen se adják oda a kért 600 millió eurót Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2025. május 7. 14:31
Szankciós és energiaügyben pedig egyszerűen kikerülnék a magyar kormányt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG