5p

Jelentősen gyengültek a Magyarországon jelen lévő német vállalatok üzleti várakozásai. A cégek visszafogják a foglalkoztatási és beruházási terveiket, és kockázatnak tartják a gazdaságpolitikai keretek bizonytalanságát is derül a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara felméréséből. Sávos András, a testület elnöke lapunk kérdésére azt mondta: legutóbb két hete egyeztetett Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszterrel a magas energiaárakról.

Sok éves mélypontra estek az üzleti várakozások, ezen belül a beruházási és foglalkoztatási tervek a német cégek körében, jelentette ki Sávos András, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) elnöke a kamara őszi konjunktúrafelmérésének bemutatóján.

Hozzátette: a felmérésből, amely több mint 200 cégvezető megkérdezésével készült, sok olyan üzenet is kiolvasható, amire a gazdaságpolitikának oda kell figyelnie.

A felmérésbe itteni német cégeket vontak be, ugyanakkor annak eredményei részben a magyar vállalatok hangulatát is tükrözik. 

A tervezést nehezítik a globális bizonytalanságok is: az elnök a sokkhatások között említette a Covid-válságot, az inflációt, valamint az ukrán és a közel-keleti válságot. Emellett komoly kihívást jelent a klímaválság is. „Viharos időket élünk”, manapság a korábbinál is több kihívással kell szembenézni, fogalmazott.

Zuhanó üzleti várakozások

Ami a részleteket illeti, az ország gazdasági fejlődésének megítélése az orosz-ukrán háború kitörése után drámaian romlott a megkérdezett cégek körében, és azóta is csak kismértékben javult. Jelenleg a válaszadók mindössze 12 százaléka számít javulásra.

Igaz, saját üzleti helyzetét a cégek 40 százaléka jónak ítéli meg, és csak minden tizedik tartja rossznak – ez nagyjából az elmúlt 4-5 év átlagának felel meg.

A cégek saját üzleti várakozásai ugyanakkor jelentősen gyengültek: mindössze 18 százalék számít javulásra, 34 százalék viszont romlástól tart. Tavasszal még 28 és 26 százalék volt ez a két arány.

A pozitív és negatív várakozások egyenlege 13 éve óta először csúszott negatív tartományba, és csak a 2009-es pénzügyi válság idején mért a kamara ennél alacsonyabb értéket.

Dolgozók a Mercedes-Benz kecskeméti gyárában (korábbi felvétel). Fotó: MTI/Ujvári Sándor
Dolgozók a Mercedes-Benz kecskeméti gyárában (korábbi felvétel). Fotó: MTI/Ujvári Sándor

Ezzel párhuzamosan 10 év óta először fordult elő, hogy több vállalat (37 százalék) kívánja csökkenteni a beruházási kiadásait, mint amennyi növelné azokat (25 százalék). A foglalkoztatási tervek tekintetében ez az arány ugyan majdnem kiegyensúlyozott, ugyanakkor az elmúlt 10 évben folyamatosan pozitív volt ez az egyenleg.        

Ha a nemzetközi helyzetet nézzük, itthon az általános gazdasági várakozások hasonlóan gyengék, mint a régióban, a saját üzleti várakozások, valamint a foglalkoztatási és beruházási tervek esetében ugyanakkor rosszabbak a hazai eredmények.

Ami az inflációt illeti, a rekordmagas érték elsődleges következménye „a növekvő bérnyomás.” Emellett az csökkenti a jövedelmezőséget, és nagyon megdrágítja a beruházásokat, ami azok elhalasztásához vezethet a megkérdezett cégek harmadánál.

A szakképzett munkaerő a legfontosabb  

A hazai beruházási döntéseknél a döntő szempont a szakképzett munkaerő elérhetősége, emelte ki Dirk Wölfer, a DUIHK kommunikációs igazgatója. Emellett fontos tényező a piaci  volumen, a vevőkhöz való közelség és a gazdaságpolitikai keretfeltételek rendszere is. A beruházási ösztönzők, valamint a  Németországhoz  képest fennálló költségelőnyök főleg az ipari beruházások szempontjából fontosak.

A munkaerőpiacot tekintve a megkérdezett cégek foglalkoztatási tervei nagyon visszafogottak: a felvételt tervező cégek száma nagyjából megegyezik a létszámcsökkentést tervezőkével. Ez 2013 óta most először fordult elő.

A munkaerőköltségeket tekintve tavasszal a cégek még 14,5 százalékos növekedésre számítottak, most már „csak” 10,4 százalékos pluszt jósolnak. A bérnyomás enyhüléséhez hozzájárul a már csökkenő infláció is.

A munkaerőhiány a termelésben dolgozó fizikai munkások, valamint az informatikában és a kutatás-fejlesztésben dolgozók körében a legnagyobb.

A felmérés rámutat arra is, hogy az iparban csaknem minden második vállalat elégedetlen a szakiskolát végzettek képzettségével – az egyetemet végzett diplomásokat tekintve ez az arány „csak” 29 százalék.

Ami pedig az üzletet fenyegető kockázatokat illeti, a cégek a legnagyobb rizikónak a gyengülő keresletet tartják – tavasszal még az energiaárak voltak az első helyen. További kockázat a munkaerőköltség és a szakképzett munkaerő hiánya.

Az energiaárak esetében sok vállalat a jelek szerint már abból indul ki, hogy további emelkedés nem várható. Az első félévben mindenesetre a hazai áram- és gázárak a kereskedelmi fogyasztók számára a legmagasabbak közé tartoztak az EU-ban a DUIHK szerint.

Egyeztetnek a kormánnyal 

A kamara úgy véli, hogy kedvezőtlen jelenség a gazdaságpolitikai keretekkel és a jogbiztonsággal kapcsolatos  bizonytalanság is, amely a legutóbbi felmérésekben erősödött. Előbbit a cégek 43, utóbbit 30 százaléka látja kockázatnak saját magára nézve.

Sávos András újságírói kérdésre egyébként azt mondta, hogy folyamatos kapcsolatban vannak a kormányzati döntéshozókkal, akik figyelembe veszik a javaslataikat.

Lapunk kérdésére, miszerint milyen konkrét kéréseket, javaslatokat tettek a döntéshozók felé, és ezekre milyen választ kaptak, azt válaszolta: két  hete például Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszterrel egyeztettek arról, hogy az energiaárak nem a kívánt szinten vannak.

A reakcióval kapcsolatban azt mondta: „Nagy nyitottságot tapasztaltunk”. Arra nem tért ki, hogy konkrét eredménye lesz-e a találkozónak.

A politika és a gazdaság viszonyával ebben a cikkben foglalkoztunk részletesen:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG