Mivel sok újságíró, műsorvezető és technikus - különösen a fiatal családosok - elmenekült a bombázások elől, az így kialakult létszámhiányban ez tűnt a legjobb megoldásnak, hiszen így akkor is biztosítható az adás, ha esetlegesen egy stúdiót bombatalálat ér.
A 46 éves Marichka Padalko a híradósok azon kis csoportjába tartozik, akik naponta képernyőre kerülnek. A műsorokban feltűnnek pszichológusok, akik lelki támogatást nyújtanak a nézőknek, míg szakértők egyebek mellett az óvóhelyi etikettet és a vegyi fegyveres támadás túlélését oktatják.
Padalko, az 1+1 tévécsatorna műsorvezetője, valamint a csatorna kötelékébe tartozó további 11 híradós és műsorvezető így rendszeresen feltűnik a képernyőkön, a normalitás egyik utolsó bástyáját biztosítva a háborús időszakban.
Ez olyan, mintha például a BBC összefogna a legnagyobb riválisaival azét, hogy egy adást hozzon létre. Technikailag továbbra is mindannyian különböző helyszínről közvetítünk, azonban minden csatornának megvan a saját műsorsávja, napi hat órában. Néha reggel láthatnak minket, néha este
– mondta a Guardian kérdésére Marichka Padalko.
Ha éppen nem élő adásban jelentkeznek, a műsorvezetők és a tudósítói csapatok egy titkos helyszínen várakoznak, készen állva arra, hogy bekapcsolódjanak, hogyha találat éri a Kijevből jelentkező stúdiót, vagy éppen megszólal a légiriadó szirénája.
Törvénybe foglalták az egységes híreket
A műsornak mennie kell – ezt mi sem mutatja jobban, minthogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a múlt héten olyan rendeletet írt alá, amely a háború végéig kötelezővé tette az egyesített híradó folytatását. Az elnöki döntés részét képezi az is, hogy azóta a kisebb, a kezdeményezésben eddig nem résztvevő csatornáknak is az egyesített hírműsort kell sugároznia akkor, amikor a napi program szerint híreket mondanának.
Zelenszkij ez utóbbi döntése azonban nem aratott osztatlan sikert, és a News United kezdeményezést megvádolták azzal, hogy elfojtja a szólásszabadságot. c, aki műsorvezetőtársával, a 32 éves Jegor Gordejevvel a háború elindítása utáni közvetlen időszakban az egyedüli bemondópárost alkotta, azonban nem ért egyet ezekkel a kritikus hangokkal.
Nem utasítgatnak minket, csak annyit kértek a legelején, hogy támogassuk a közönséget, hiszen nehéz időszakon mennek keresztül – mondta a műsorvezető, hozzátéve, hogy az egyetlen kikötés Zelenszkij kormányától az volt, hogy koncentráljanak a megerősített hírekre, és ne közöljenek pletykákat, így elkerülve a félretájékoztatás veszélyét.
Miből áll a műsor, ha éppen nem híreket mondanak?
Vannak vendégeink, akik gyakorlati tanácsokat tudnak adni, vagy önkéntesek, akik az evakuálásról beszélnek, vagy olyan emberek, akik a vegyi fegyverek veszélyeivel foglalkoznak, és tanácsot adnak az embereknek, hogy vegyenek-e valamit, amivel megvédhetik magukat egy esetleges vegyifegyver-támadástól – emelte ki.
Hetente legalább egyszer pszichológusaink is vannak, akik azt tanácsolják [a nézőknek], hogy ne érezzék magukat bűnösnek, amiért elhagyták a szülővárosukat, vagy hogy ne gyűlöljék azokat az embereket, akik elmentek, vagy hogy ne nézzék a híreket a nap 24 órájában. Hogy nem baj, ha néha lazítanak, és nem gondolnak a háborúra, mert egyesek, ha nem szomorúak vagy nem sírnak, akkor bűntudatot éreznek, hogy mások éppen szenvednek – tette hozzá Padalko.
Ez azonban nem minden, a komolyabb háborús témák és a pszichológiai vagy gyakorlati támogatást nyújtó műsorok mellett az adásrendben szerepelnek a könnyedebb témák is. Így a csatorna közvetít stand-up comedyt, gúnydalokat, valamint például azt a filmet is, ahogy a híres ukrán költő, Szerhij Zsadan felolvassa a verseit a bunkerben meghúzódó embereknek.
A News United adásaiban most olyan újságírók és riporterek is műsort vezetnek, akiknek korábban egyáltalán nem volt ilyen területen gyakorlata, nekik, és a gyakorlottabb műsorvezetőknek is pszichológus tanácsai segítenek helyt állni akkor, amikor rengeteg médiában dolgozó kolléga már elmenekült.
Egy ismerős arc a fejre állt világban
Marichka Padalko békeidőben egy reggeli műsort vezetett, ez pedig a háború alatt is jól jön, hiszen a nézőket megnyugtatja, hogy egy olyan arcot látnak a háborús hírekben, aki ott él az emlékezetükben. A nézők azt írják nekem, hogy emlékeznek rám a reggeli rutinjukban - mondta, hozzátéve, hogy most sokan azt akarják, hogy egy ismerős beszéljen a hírekről, és mutassa meg, tudja, mit kell tenni.
Míg Padalko híreket mond, férje, Jegor Szobolev volt ukrán parlamenti képviselő valahol Kijev külvárosában harcol; három gyerekük, a 15 éves Mikhailo, a 13 éves Maria, és a 11 éves Katja pedig Nyugat-Ukrajnában várakozik a nagyszülőkkel. A műsorvezető elmondása szerint szerencsésnek érzi magát, hogy a gyerekeivel hetente találkozni tud a jelenlegi helyzetben is, és biztonságban tudhatja őket, miközben végzi a munkáját.
Szeretem a munkámat. Folyamatos visszajelzéseket kapok a közösségi médiában arról, hogy a nézők örülnek, hogy adásban láthatnak minket, hogy nem hagytuk el Ukrajnát
- tette hozzá.
A műsor tehát megy tovább, az NBC News videóján éppen az látszik, hogy az ukrán műsorvezetők egy parkolóházból jelentkeztek be az egyik adásban: