(Fotó: 123rf.com) |
Tavaly írtunk arról, melyek a világon azok az országok, ahol százalékban a legtöbb a bevándorló, de akkor a törpeállamok, néhány adóparadicsom, olajmonarchia sokat torzítottak a képen. Például az első helyre a Vatikán került. Most egy olyan adatsort találtunk, ahol abszolút értékben, azaz főben és a lakosság százalékában egyaránt fel van sorolva, hol él a legtöbb bevándorló.
A világban tavaly a migránsok száma 244 millió főt tett ki, ez 25-26 Magyarországnyi népesség. Abszolút létszámot tekintve ki is állhatna más az első helyen, mint az USA, amelyet gyakran vádolnak azzal, hogy alig enged be menekülteket. Ennek ellenére a világon messze a legtöbb, 46,6 millió bevándorló élt az országban a Moverdb.com és az ENSZ adatai szerint.
Miután az őslakosságot az USA-ban szinte teljesen kiirtották, ezért az országban lényegében mindenki migráns hátterűnek, külföldi származásúnak tekinthető. Felmerül hát a kérdés, kit is tekintenek migránsnak. Az ENSZ dokumentációja szerint azt, aki nem abban az országban született, mint ahol él. Ezek szerint még a Magyarországról 1956-ban vagy valamivel később emigrált magyarokat is közéjük sorolják, az ott született leszármazottaikat viszont már nem.
Ugyanígy a török, olasz vendégmunkások Németországban vagy Angliában született gyermekeit sem. (A német statisztikákban emiatt például megkülönböztetik a migránsokat és a migráns hátterűeket, ők összesen már 2014-ben is a lakosság több mint 20 százalékát tették ki.)
Az USA-ban a több tízmillió ember ellenére is csak 14 százalék a bevándorlók aránya, ami eléggé hasonlít más fő célpontok, mint Németország (15 százalék), az Egyesült Királyság és Franciaország (11-11 százalék), vagy Spanyolország (14 százalék) számaihoz. A nagyobb fejlett ipari országok között Kanada (21) és Ausztrália (28 százalék) vezetnek lakosságarányosan, szintén közismert bevándorlási célpontok.
A listán előkelő helyen szerepel még Oroszország nyolc százalékkal, közel 12 millió fővel, amely azonban inkább a Szovjetunió felbomlása utáni népmozgások (például az oroszok visszavándorlása az anyaországba) miatt kerülhetett ide. Sokuk egyáltalán nem önszántából, hanem fegyveres konfliktusok elől menekülve érkezett. Valamint azért, mert bár az átlagember szintjén Oroszország nem túl gazdag ország, más, körülötte levő, ex-szovjet országok sokkal szegényebbek. Például az üzbégeknek vagy a kirgizeknek még mindig a legjobb opciót jelenti. (Eközben pedig számos orosz inkább Nyugat-Európába vagy az USA-ba emigrál.)
Két nagy olajmonarchia is felkerült a listára, amelyekben a helyi lakosság helyett és mellett főleg vendégmunkások dolgoznak. Az Egyesült Arab emírségekben ez odáig fajult, hogy a lakosság 84 százalékát teszik ki.