Németországban megkezdődtek az előzetes egyeztetések a Zöldek és a liberálisok (FDP) között egy esetleges kormánykoalícióról. A pártok vezetői a találkozó után egy közös fotót tettek közzé az Instagramon:
Mint arról beszámoltunk, a vasárnapi német választáson a szociáldemokraták (SPD) 25,7, a kereszténydemokraták (CDU/CSU) pedig 24,1 százalékos eredményt értek el.
Mivel egymással nem akarnak kormányozni – azaz nem kívánják folytatni a nagykoalíciót –,
a kormányalakításhoz szükséges parlamenti többséget csak akkor érhetik el, ha összefognak a Zöldekkel és a liberálisokkal, akik a szavazatok 14,8, illetve 11,5 százalékát szerezték meg.
A Bundestagba még bekerült pártok közül az SPD-től balra álló Baloldal gyenge szereplése (4,9 százalék) miatt nem jöhet szóba koalíciós partnerként az SPD-nek, a CDU-CSU-tól jobbra álló AfD-vel (10,3 százalék) pedig egyik párt sem hajlandó összefogni.
A Zöldek és a liberálisok így gyakorlatilag királycsináló szerepbe kerültek, hiszen – némi túlzással – választhatnak, hogy az SPD-vel vagy a CDU-CSU szövetséggel fognak-e össze. Másképp fogalmazva:
ha nem tudnak megegyezni a győztes SPD-vel, akkor a kereszténydemokratákkal alakíthatnak kormányt. Azaz rajtuk múlhat, hogy Olaf Scholznak (SPD) vagy Armin Laschetnak (CDU-CSU) hívják majd az új német kancellárt.
A nagy pártok vezetői legkésőbb karácsonyig szeretnék lezárni a tárgyalásokat, hogy még idén megalakulhasson az új német kormány.
Thomas Petersen, az Allensbach Közvéleménykutató Intézet projektvezetője a Privátbankár.hu-nak adott interjúban azt mondta: a német politika az eddiginél bonyolultabb lesz, és még hosszabb ideig tart majd a kormányalakítás.
Németország ebben a tekintetben olyan országgá fejlődik majd – és már nagyon előre tart ebben a folyamatban –, mint Hollandia. Tehát 7-8, nagyjából hasonló erősségű párt lesz, és mindig 3-4-nek kell majd összefognia a kormányalakításhoz.
- fejtette ki. További részletek az alábbi cikkben: