7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A német vállalatvezetők megkönnyebbültek, hogy a radikális baloldal biztosan nem kerül be az új kormányba. Sokan közülük ugyanakkor csalódottak a CDU-CSU kudarca miatt. Szerintük most minél hamarabb fel kell állnia egy olyan életképes kormánynak, amely azonnal megkezdi választási ígéretei – például klímavédelem, energiafordulat – megvalósítását.

A németországi cégvezetőknek és menedzsereknek nagy kő esett le a szívéről, amikor kiderült, hogy a Baloldal (Linke) nevű radikális baloldali párt a vártnál rosszabbul szerepelt a vasárnapi parlamenti választásokon, és így biztosan nem lesz tagja az új kormánykoalíciónak. Ezt mutatja a Handelsblatt felmérése, amely a német gazdaság számos szereplőjét kérdezte meg a választás eredményével kapcsolatban.

Csak a centrum 

A szociáldemokraták (SPD), akik hajszállal, de megnyerték a versenyfutást, korábban nem zárták ki az összefogást a  Baloldallal, és így lehetségesnek tűnt egy SPD-Zöldek-Baloldal koalíció. Az SPD-től balra álló párt azonban a szavazatok mindössze 4,9 százalékát szerezte meg, így ennek a hármasnak nem lenne abszolút többsége a Bundestagban.

Piros-zöld-piros helyett piros-zöld-sárga (SPD-Zöldek-liberálisok) koalíció jöhet Németországban.  Olaf Scholz, az SPD kancellárjelöltje virágcsokorral a kezében berlini sajtótájékoztatóján a győzelem másnapján, 2021. szeptember 27-én. ˙(EPA/FOCKE STRANGMANN)
Piros-zöld-piros helyett piros-zöld-sárga (SPD-Zöldek-liberálisok) koalíció jöhet Németországban. Olaf Scholz, az SPD kancellárjelöltje virágcsokorral a kezében berlini sajtótájékoztatóján a győzelem másnapján, 2021. szeptember 27-én. ˙(EPA/FOCKE STRANGMANN)

Miután a politikai paletta másik szélén álló AfD-vel (Alternatíva Németországért) egyetlen parlamenti párt sem hajlandó összefogni, ezért eldőlt, hogy a jövendőbeli kormányban csak centrista pártok lesznek – SPD-Zöldek-liberálisok vagy CDU/CSU-Zöldek-liberálisok koalíció jöhet szóba –, ez pedig megnyugvással tölti el a német cégvezetőket.

A választók egyértelmű nemet mondtak az SPD-Zöldek-Baloldal kormánykoalícióra, a legrosszabb forgatókönyvre

- mondta Nikolas Stihl, a Stihl láncfűrészgyártó felügyelőbizottságának elnöke a német gazdasági lapnak. Ő leginkább egy Jamaika-koalíciót – CDU/CSU-Zöldek-liberálisok kormányt – látna szívesen Németország élén.

A németek nem szeretnének olyan baloldali kurzust, amely adót emel és megterheli a középosztályt

- fűzte hozzá. Egyúttal örömét fejezte ki, hogy a választók 80 százaléka – mint fogalmazott – demokratikus pártokra adta a voksát.

Hozzátette: összhangba kellene hozni „a környezettant a közgazdaságtannal”; a klímavédelem, az infrastruktúra-fejlesztés, a digitalizáció és a szociális piacgazdaság csak a vállalatokkal együtt, nem pedig azok ellenében történhet.

Szerinte fontos, hogy ne húzódjanak el hónapokig a koalíciós tárgyalások, mint négy évvel ezelőtt, valamint Németország gyorsan és erősen lábaljon ki a koronavírus-válságból.

Christian Haub, a kiskereskedelmi áruházláncokat (például az OBI-t) birtokló Tengelmann vezére és többségi tulajdonosa szintén azt emelte ki, hogy a választók nem akarnak egy nagyon baloldali kormányt. Szerinte bármilyen kormánykoalíció lesz is,

azonnal hozzá kell látnia a modernizációs és digitalizációs feladatokhoz, valamint kezelnie kell a klímaváltozás hatásait.

Szerinte jó hír, hogy Németország továbbra is megbízható partner marad a kül- és gazdaságpolitikában.

Benyújtották a számlát

A lap által megkérdezett cégvezetők és menedzserek egy része csalódott a CDU/CSU szereplése miatt – a jobbközép szövetség 24,1 százalékkal története legrosszabb eredményét érte el –, ugyanakkor tudomásul veszik a választói akaratot.

Angela Merkel 16 évnyi kancellársága után a polgárok változást akartak számos területen, például az oktatásban, a klímavédelemben vagy a külpolitikában. A CDU ezt nem ismerte fel, és ezért a választók benyújtották a számlát

- mondta Klaus Fischer, az iparban (például rögzítési technológiák) érdekelt Fischer-csoport tulajdonosa.

Jürgen Heraeus, a Heraeus technológiai konszern korábbi vezére szerint a jobbközép szövetség szereplése nem meglepő.

Sajnos a CDU  a kancellárjelölt antidemokratikus kiválasztásával a meglévő, nem túl sok esélyét is teljesen eljátszotta. Az idős férfiak a polgárok akaratával ellentétesen döntöttek. Most akkor ne csodálkozzanak a katasztrofális eredményen

- mondta. Ezzel minden bizonnyal arra utalt, hogy – mint azt lapunk is többször megírta – a CDU/CSU annak ellenére Armin Laschetet, a CDU elnökét indította kancellárjelöltként, hogy Markus Söder, a CSU vezére jóval népszerűbb nála a választók körében.

Gyors kormányalakítás kell

A cégvezetők egyöntetű véleménye szerint most az a legfontosabb, hogy minél előbb megegyezzenek a kormányzásra esélyes pártok, felálljon egy életképes koalíció, és elkezdjék beváltani választási ígéreteiket. 

A politikai közép pártjainak kötelessége és felelőssége, hogy gyorsan elkezdjék a koalíciós tárgyalásokat, és sikeresen lezárják azokat

- mondta Natalie Mekelburger, a Coroplast autóipari beszállító vezetője. Szerinte a klímavédelem mellett ismét a politika középpontjába kell állítani a gazdaságot, Németország jólétét, valamint Európa helyét a világban.

Thomas Fischer, a Mann+Hummel (ez a cég a többi közt víz- és légszűrő rendszereket gyárt) felügyelőbizottságának elnöke

az oktatás fejlesztését, a bürokrácia leépítését és a digitalizációt tartja a legfontosabb feladatnak.

Szerinte fontos, hogy a cégekről terheket vegyenek le, ne pedig újakat tegyenek rájuk, a klímavédelem pedig tilalmak helyett „technológiai nyitottsággal” járjon (arra nem tért ki, hogy mit ért ez alatt).

Christian Bruch, a Siemens Energy vezére szerint olyan kormánynak kell minél előbb megalakulnia, amely egyesíti a különböző kompetenciákat.

A jövőbeni kormánypártoknak meg kell mutatniuk, hogy a klímavédelem és az energiafordulat nem csupán választási szólamok voltak

- emelte ki.

Az ugyanakkor erősen  kérdéses – tesszük hozzá –, hogy képesek lesznek-e gyorsan megegyezni a pártok. A 2017-es nagykoalíció tető alá hozása mintegy fél évig tarott, most pedig három pártnak kellene megtalálnia a közös nevezőt – különösen a Zöldek és a liberálisok között várhatók heves viták.

A cégvezetők ugyanakkor örülhetnek annak, hogy – hacsak nem lesz ismét nagykoalíció – a liberálisok is biztosan bekerülnek a kormányba, hiszen ők általában piacbarát, a szabad versenyt pártoló, a cégek terheit csökkentő politikát képviselnek.

Szijjártó is megszólalt

A német választás eredményét tegnap visszafogottan, de kommentálta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is. Újságírói kérdésre azt mondta:

a magyar kormány tiszteletben tartja a német választópolgárok döntését, és olyan kormánnyal dolgozik együtt, amely a választói akarat alapján létrejön.

Hozzátette: készen állnak a Németországgal folytatott együttműködés további fejlesztésére tekintettel arra, hogy Németország fontos szerepet játszik Magyarország életében, és Magyarország, a magyar gazdaság is nagy szerepet játszik a német gazdaság életében.

A német ipari és egyéb nagy cégek viszonyulása az új német kormányhoz korántsem mindegy: véleményüket és érdekeiket természetesen figyelembe veszi (és bizonyos fokig alighanem képviseli is) a német centrumpártok egy része. Ez igaz a magyar-német kapcsolatok viszonylatában is - Magyarországon számos német nagyvállalat rendelkezik jelentős érdekeltségekkel (erről a kérdésről, a politika és a gazdaság kapcsolatáról  itt írtunk részletesen).                                

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG