Szijjártó Péter egy nagyobb, Orbán Viktor miniszterelnök vezette delegációval látogatott el az üzbegisztáni Szamarkandba, ahol a Türk Államok Szervezetének találkozóján vettek részt. A külgazdasági és külügyminiszter tegnap tárgyalt Alekszej Lihacsovval, a Roszatom vezérigazgatójával is: a meetingről meg is emlékezett Facebook oldalán. Íme:
A találkozóról többek között ezt írta közösségi oldalán: áttekintettük a beruházás (paksi atomerőmű bővítése) állását, és megállapodtunk a következő hetekben szükséges lépésekről annak érdekében, hogy az évtized végére már számolhassunk két új paksi blokkal is.
Köztudott, hogy a magyar külgazdasági és külügyminiszter az Ukrajna elleni orosz katonai agresszió kezdete, 2022. február 24-e után is jó kapcsolatban maradt a Kremllel és a nagy orosz cégek vezetőivel, a magyar gazdasági érdekekre hivatkozva.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel júliusban Moszkvában egyeztetett hivatalos közlések szerint a gázellátásról, szeptemberben pedig New Yorkban, az ENSZ-közgyűlés "peremén" is tárgyalt vele személyesen.
Utóbbi találkozón, mint mondta, szintén a paksi atomerőmű bővítése, valamint Magyarország energiaellátásának biztosítása volt a téma.
Októberben többek között a Gazprom fejével, Alekszej Millerrel tárgyalt Szijjártó Péter Moszkvában gázügyben (Miller egy "Z" jelű kitűzőt viselt a találkozón, amely az orosz inváziót, vagy ahogy ott nevezik, különleges műveletet támogató szimbólum), valamint egyedüli uniós meghívottként részt vett az Orosz Energiahét nevű konferencián is.
Tavaly december végén a magyar külügyminiszter "egyébként" Barátságért kitüntetést vett át Szergej Lavrovtól Moszkvában a "kétoldalú kapcsolatok fejlesztésében elért eredményekért". Az erről készült fotó most is megtekinthető a magyar kormány hivatalos honlapján.
Miközben a kormány fenntartja a szoros gazdasági kapcsolatokat Oroszországgal, az EU nyolc szankciós csomagot fogadott el Moszkvával szemben az Ukrajna elleni háború kezdete óta.
A kormány az uniós szankciókat hibáztatja az elszabadult inflációért, és nemzeti konzultációt is indított a büntető-intézkedésekről. Ugyanakkor azok mindegyikét megszavazta az Európai Tanácsban.
Podcastunkat arról, hogy Oroszországnak vagy az EU-nak ártanak többet a szankciók, itt tekinthetik meg: