- Izraelnek joga van megvédeni magát, hiszen hétvégén terrortámadás érte az országot, amelyben sok civil meghalt, viszont a NATO elvárja, hogy az atrocitásokra adott válaszlépések arányosak legyenek - jelentette ki Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a szövetség védelmi miniszterei tanácskozásának első napját lezáró szerda esti sajtótájékoztatóján.
Felhívta a figyelmet annak fontosságára, hogy a konfliktus folytatódása során meg kell akadályozni az ártatlan civil életek elvesztését. Stoltenberg arra is figyelmeztette az Izraellel szemben ellenséges nemzeteket és szervezeteket, hogy ne próbálják saját javukra kihasználni a kialakult helyzetet.
- Nem engedélyezték az osztrák hatóságok a szerda estére Bécs belvárosában meghirdetett palesztinpárti szimpátiatüntetést, ennek ellenére az esti órákban több százan gyülekeztek a Stephansplatzon.
Az APA osztrák hírügynökség szerint a légkör pattanásig feszült volt. A tüntetők jelszavakat kiabáltak. Amikor a tömeg megpróbált a Schwedenplatz felé vonulni, a rendőrök útját állták az aktivistáknak, majd a Stephansplatzon körbekerítették őket. Röviddel este kilenc óra előtt a rendőrség felszólította a résztvevőket, hogy hagyják el a tüntetést. A felhívásnak azonban csak kevesen tettek eleget.
Markus Dittrich rendőrségi szóvivő arra az újságírói kérdésre, hogy miért nem oszlatták fel az eredetileg betiltott megmozdulást, azzal válaszolt, hogy az arányosság szellemében jártak el és elsőnek csak igazoltattak. Este fél tízkor az osztrák főváros rendőrsége közölte, hogy a tömeg apránként kezd apadni. Tíz órakor adott híradás szerint a rendőrségi bevetés még nem ért véget.
A megmozdulást mindössze néhány órával annak kezdete előtt tiltották be. Gerhard Pürstl rendőrfőkapitány sebtében összehívott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy a lépés a közbiztonság fenntartása szempontjából "megengedett és ajánlott". Hangsúlyozta: azért kellett így cselekedni, nehogy "áthozzák az erőszakos közel-keleti konfliktust Bécs utcáira".
Pürstl a legfrissebb hírszerzési értesülésekre hivatkozva elmondta, hogy az eredetileg "Virrasztás szolidaritásból Palesztinával" néven meghirdetett megmozdulás Izrael elleni "egyértelmű erőszakcselekményekre való felhívásokba" torkollhatott volna.
A rendezvény előtt az interneten közzétett felhívásokban a radikális iszlamista Hamász által használt jelszavakat használtak, amelyek "szabad Palesztina" mellett Izrael állam teljes megsemmisítését propagálják. A tüntetés szervezője nem határolódott el ezektől, így a hatóságok gondos megfontolást követően úgy döntöttek, hogy nem engedélyezik a demonstrációt - tette hozzá Pürstl.
- Az amerikai kormány az Izraelbe tervezett utazás megfontolására szólította fel az Egyesült Államok polgárait szerdán.
A külügyminisztérium konzuli szolgálatának honlapján megjelent közlemény szerint harmadik fokozatú figyelmeztetést adtak ki a négyfokú skálán, ami arról szól, hogy az utazást indokolt megfontolni.
A szigorítást zavargások és terrorizmus veszélyével indokolták, és azzal egészítették ki, hogy a helyzet Izraelben változatlanul gyorsan változik, és "bármikor előfordulhat rakéta- vagy aknatámadás". Azoknak, akik Izraelben tartózkodnak, felhívták a figyelmét arra, hogy mindenben tegyenek eleget a biztonsági illetékesek utasításainak.
Izrael mellett hármas fokozatú figyelmeztetés van érvényben Ciszjordániára, miközben a Gázai-övezet esetében a legmagasabb, azaz négyes fokozatúra emelte az amerikai külügyminisztérium az utazási figyelmeztetését, ami arról szól, hogy senki ne utazzon a térségbe.
- Az Egyesült Államok egyeztetéseket folytat Egyiptommal és Izraellel annak érdekében, hogy a civilek elhagyhassák a Gázai-övezetet - közölte a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője szerdán. John Kirby sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy a civilek számára, akik semmi rosszat nem követtek el, lehetővé kell tenni a kijutást.
Megerősítette, hogy az amerikai kormány szerdán 17 amerikai állampolgárt tartott nyilván eltűntként. Megjegyezte, hogy a jelenlegi információk szerint közülük nagyon kevesen vannak palesztin fegyveresek fogságában, bár ez bármikor változhat. Hozzátette, hogy egyelőre 22 amerikai halottról tudnak, de "fel kell vértezni magunkat" annak a lehetőségére, hogy ez a szám tovább növekszik.
John Kirby megismételte, hogy az amerikai hatóságoknak nincs bizonyítékuk arra, hogy a Hamász támadásának kivitelezésében, és a közvetlen felkészítésben Iránnak szerepe lett volna. Azt ugyanakkor hozzátette, hogy széles értelemben véve Irán felelősnek mondható, hiszen hosszú ideje tartó támogatása nélkül a Hamász nem tudna működni. "Senki sem huny szemet Irán destabilizáló tevékenysége felett" - fogalmazott.
Szerdán Izraelbe utazott Anthony Blinken külügyminiszter, aki elindulásakor a repülőtéren elmondta, hogy a tervek szerint csütörtökön találkozik Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel. Megerősítette, hogy tárgyalások zajlanak Izraellel és Egyiptommal a Gázában tartózkodó civilek távozásának biztosításáról, de hozzátette, hogy a humanitárius folyosó kialakításáról szóló egyeztetés "érthetően bonyolult".
Joe Biden elnök szerdán a Fehér Házban amerikai zsidó szervezetek vezetőit fogadta, akiket arról tájékoztatott, hogy az Egyesült Államok milyen segítséget nyújt Izrael számára, és hogy kormánya mit szándékozik tenni a zsidóellenes megnyilvánulásokkal szemben.
(via MTI)