4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A brit EU tagságról szóló népszavazásba az össze komolyabb brit párt vezetője belebukott, egyet kivéve, aki még meg is erősödött. Eddig gúzsba kötötte egy előző népszavazás, de most elemében van, szerepe megnőtt, országa alakulóban. Ő a skót első miniszter, Nicola Sturgeon, aki most majdnem olyan fontos, mint Theresa May vagy Angela Merkel.
David Cameron, aki népszavazással nemcsak magát buktatta meg, de a hölgyet szinte királynővé tette (Kép forrása: EPA/Guy Pool/Brit királyi haditengerészet)

Az első, aki bukott, természetesen David Cameron miniszterelnök lett, aki az egész népszavazást taktikai okokból találta ki. Nem jól sült el, akkorát bukott, mint előtte talán senki országa történetében. Az ellenzéki munkáspárt vezetője, Jeremy Corbyn is bajba került: elvesztett egy bizalmatlansági indítványt, miután pártja dühös volt rá, amiért nem támogatta elég határozottan a bennmaradást, nyilván próbált a másik oldalról is szavazókat szerezni.

Mindenki bukott, őt kivéve

Ami már meglepőbb, hogy a szavazás eredményének vélt nyertesei is elbuktak. Egyrészt Boris Johnson, aki a népszavazás farvizén akart miniszterelnök lenni, de hátba döfték. Az új kormányfő, Theresa May megtette külügyminiszternek, érthetetlen okokból, hisz roppant kínos alak, különösen diplomáciailag. Talán azt mondhatnánk, bohócügyi miniszter lett (hogy egy klasszikust idézzünk), hogy ha nem sikerülnek a Brexit tárgyalások, legyen kin elverni a port. A legnagyobb meglepetés persze a függetlenségi párt, a UKIP vezetőjének bukása, hisz ő elvileg elérte célját és megdicsőült. Csak hogy hazudott a kampányban, nem kicsit, nagyot.

Egy pártvezető van, aki már huzamosabb ideje posztján van, pártja az elmúlt években erősödött, és a népszavazás után kivirult, mondhatnánk ővé a világ. Ő nem más, mint Nicola Sturgeon, a Skót Nemzeti Párt vezetője, Skócia miniszterelnöke, hivatalos megnevezés szerint első minisztere. Neki kapóra jött a népszavazási eredmény, hisz két évvel ezelőtt egy másik népszavazáson meghiúsult élete álma, Skócia függetlensége, de így most újra előkerült a kérdés. Ráadásul szerepe különleges: a mérleg nyelve lehet a brit-EU tárgyalásokon, hisz ha az eredmény nem fog tetszeni neki, nincs az a hatalom, ami országát Nagy-Britanniában tarthatná.

Már tinikorában is a haza érdekelte

A hölgy ráadásul nem most kezd egy politikai irányt, vagy módosít, ő csak folytatja, amit hatalomra jutása óta elkezdett, és amiben 16 éve kora óta hisz. A Bloomberg szerint ekkor, tinilány korában ragadta magával az önálló Skócia gondolata. Az akkor kormányzó Margaret Thatcher minden intézkedését ellenezte, és látta, hogy egész Skócia elégedetlen vele. Szinte kizárólag a Munkáspártra szavaztak, de miután Anglia súlya sokkal nagyobb, maradt Thatcher. Ekkor gondolta úgy, hogy ha a skótok saját akaratuk szerint szeretnének választani, szakítaniuk kell az angolokkal, hisz a brit parlament összetételét mindig az utóbbiak döntik el.

Sturgeon 17 éves korában be is kopogtatott az akkor még csak éledező Skót Nemzeti Párt parlamenti képviselőjelöltje, Kay Ullrich ajtaján, és felajánlotta neki, hogy segít a kampányban. Fel is vették, lelkesen ragasztotta a plakátokat, majd 1990-ben, immár egyetemista korában Alex Salmondnak segített a pártvezetőségért folytatott kampányban. 22 évesen már maga is képviselő-jelölt lett, de nem sikerült még bejutni a Westminsterbe, mert Tony Blair Munkáspártja igen népszerű volt a skótoknál is. Ugyanakkor épp Tony Blair hozta létre az önálló skót parlamentet. Oda Sturgeon listás helyen jutott be, és öt évvel később, 34 éves korában Salmond a helyettesének választotta.

Országa még nincs, de hatalma elképesztő

2010-ben, Gordon Brown rosszul sikerült miniszterelnöksége végén a Munkáspárt népszerűsége a mélybe zuhant, az SNP hatalmas többséget szerzett a skót parlamentben. Jöhetett a függetlenségi népszavazás előkészítése és lebonyolítása. Végül a skótok 55:45 arányban a maradás mellett döntöttek, azzal a döntő ígérettel, hogy így biztos az Európai Unióban maradnak. Salmond lemondott, immár Nicola Sturgeon lett a pártvezető és az első miniszter, vagyis Skócia vezetője.

Június 23-án hirtelen felértékelődött a szerepe, aki nem hallott róla a világpolitikában, most megismerhette. A skótok nagy arányban az EU tagság mellett szavaztak, egyúttal a két évvel korábbi népszavazási ígéret is semmivé lett, Sturgeon rögtön jelezte is, hogy jöhet az új függetlenségi népszavazás. Rögtön el is repült Brüsszelbe, és remekül érezte magát az EU vezetők közt, szinte már a 28 tagállami vezető egyikének érezte magát. Egyúttal Theresa May első útja is hozzá vezetett, hisz mindenképpen egyezségre kell jutnia vele az új brit miniszterelnöknek, ha nem akarja elveszteni Skóciát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor összehívta a Védelmi Tanácsot 
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 14:59
A miniszterelnök szerint példátlan titkosszolgálati akció indult Magyarország ellen.
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Égető problémára lehet megoldás a bevándorlás?
Kollár Dóra | 2025. május 11. 17:11
A kedvelt nyaralóhelyek munkaerőpiacán is megjelent a hiány.
Makro / Külgazdaság Fordulat a vámháborúban: megegyezik Amerika és Kína?
Privátbankár.hu | 2025. május 11. 15:23
Trump optimistán nyilatkozott.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG