5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Külkapcsolatok Tanácsának tanulmánya szerint „a Kína és a Nyugat közötti versengés évszázadában a geoökonómia lesz a központi kérdés”. Az agytröszt egy "geo-gazdasági NATO" létrehozása mellett áll ki. Káncz Csaba jegyzete

Az EU-USA Kereskedelmi és Technológiai Tanács (TTC) május 30–31-én az észak-svédországi Luleå-ban tartotta meg negyedik ülését.

De mi fán terem ez a Tanács?

A 2021-ben létrehozott szervezet keretében az EU és az USA olyan témákról egyeztet, mint a mesterséges intelligencia és annak szabályozása, az ipar legfontosabb alapanyagokkal való ellátása – kiemelt tekintettel a chipekre, hiszen mind a két fél rádöbbent arra, hogy szüksége van autonómiára és nem függhetnek Ázsiától -, a digitális vállalatok szabályozása, és a korszerű technika megfigyelési célokra vagy a választások manipulálására való felhasználásának megakadályozása.

A két fél összesen tíz munkacsoportot hozott létre és azok munkája részben Kína ellen irányul. Központi szerepe van a mesterséges intelligenciával, a biotechnológiával, a gyógyszerekkel és a hálózatba kötött gyártással foglalkozó munkacsoportnak, amely közös szabványokat dolgoz ki ezeken a területeken mind a kritikus, mind a jövőbe mutató technológiák esetében.

A hivatalos látogatáson Kínában tartózkodó Emmanuel Macron francia elnök és Hszi Csin-ping kínai államfő a francia-kínai vállalkozói tanács ülésén Pekingben 2023. április 6-án. Fotó: MTI/AP/AFP pool/Ludovic Marin
A hivatalos látogatáson Kínában tartózkodó Emmanuel Macron francia elnök és Hszi Csin-ping kínai államfő a francia-kínai vállalkozói tanács ülésén Pekingben 2023. április 6-án. Fotó: MTI/AP/AFP pool/Ludovic Marin

Az európaiak és az amerikaiak meg akarják akadályozni, hogy a jövőben Kína határozza meg a globális szabványokat és ezzel befolyásolja az érintett termékek kereskedelmét.

De miközben az EU osztja ezeket az aggodalmakat, továbbra is fontos kereskedelmi partnerként tekint az ázsiai birodalomra. Éppen ezért kulcsfontosságú az egyensúly kialakítása ebben a kérdésben.

Az Oroszország teszt

A TTC eddigi eredményei vegyes képet mutatnak. A gazdasági kérdésekben a transzatlanti nézetkülönbségek valódi enyhítését, vagy akár megszüntetését nem tudta elérni. A legjobb példa erre a több százmilliárd dolláros befektetési programok, mint például az Inflation Reduction Act (IRA), amellyel a Biden-kormány stratégiailag fontos high-tech befektetéseket szív be Európából Amerikába, és ezzel egyidejűleg Németország és az EU nagyobb gazdasági függetlenségre irányuló erőfeszítéseit aláássa.

Ugyanakkor az ukrajnai orosz inváziót követően az Atlanti Tanács elemzése szerint a TTC lett a "mérvadó transzatlanti fórum az Oroszországgal szembeni exportellenőrzések koordinálására". „A TTC kulcsszerepet játszik az Oroszország elleni egységfront létrehozásában” – mondja Tobias Billström svéd külügyminiszter.

Eközben a washingtoni Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központja (CSIS) szerint csak az idő fogja megmutatni, hogy más államokkal szemben is megvalósítható-e a szoros együttműködés.

Kína ellen föllépve

A TTC Kína feltartóztatását célzó tevékenységének kiterjesztése is napirenden volt a testület negyedik ülésén. Ezzel a céllal közösen támogatják a következő, 6G mobilkommunikációs szabvány és a mesterséges intelligencia (AI) szabályozásának kidolgozását. A TTC tervei között szerepel továbbá a vonatkozó export-ellenőrzések szorosabb összehangolása.

A két fél a jövőben foglalkozik a nem piaci gyakorlatokkal és a gazdasági kényszerrel, és célul tűzi ki, hogy rendszeres megbeszéléseket folytasson a vállalataik kimenő befektetéseket támogató technológiáihoz kapcsolódó tudás megállítására irányuló erőfeszítésekről – ami utalás Kínára.  Meg kell akadályozni, hogy "vállalataink tőkéje, szakértelme és tudása támogassa a stratégiai versenytársak technológiai fejlődését".

Koordinálják az „érzékeny cikkek” – köztük a katonai felhasználású áruk – és a félvezetők exportellenőrzését is (Outbound Investment Screening) – áll a közleményben, amely Kínát kétszer név szerint is említi.

Brüsszel Kínát bizonyos területeken partnernek, más területeken gazdasági versenytársnak, és stratégiai riválisnak tekinti. Az EU azt tervezi, hogy újrakalibrálja Kína-politikáját, és elismeri, hogy a koordináció a jóval radikálisabb lépéseket követelő USA-val elengedhetetlen.

A dokumentum kiemeli a kínai orvostechnikai eszközök ágazatát, és azt írja, hogy a transzatlanti partnerek "feltárják a lehetséges lépéseket" a nem piaci politikák és gyakorlatok által jelentett fenyegetés miatt. A TTP célja továbbá, hogy együttműködjenek a külföldi információmanipuláció elleni küzdelemben, ideértve az ukrajnai "háborúról szóló orosz dezinformációs narratívák Kína általi felerősítését".

A két fél kijelentette: elkötelezettek amellett, hogy együttműködjenek a G7-ekkel annak érdekében, hogy összehangolják a gazdasági kényszercselekmények ellensúlyozását célzó fellépéseket, mint például az EU által az EU-tagállam Litvániával szemben Kína által bevezetett kereskedelmi korlátozások.

EU Gazdaságbiztonsági Stratégia

A TTC-től függetlenül az EU Bizottság jelenleg egy olyan dokumentumon dolgozik, amely a Gazdasági Biztonsági Stratégia nevet viseli. Ezzel meg akarja akadályozni, hogy a legkorszerűbb technológiák – köztük az úgynevezett kettős felhasználású technológiák, amelyek civil és katonai céllal is használhatók – „rossz kezekbe kerüljenek”, magyarázza Valdis Dombrovskis, az EU kereskedelmi biztosa.

Ilyen kényszerintézkedésekre tekintettel a külpolitikai szakértők most a „geo-gazdasági NATO” létrehozásáról tárgyalnak. Például az Európai Külkapcsolatok Tanácsának (ECFR) - egy berlini székhelyű külpolitikai agytrösztnek - egy közelmúltban megjelent dokumentuma azt állítja, hogy „a Kína és a Nyugat közötti verseny évszázadában” „valószínűleg a geoökonómia lesz a központi kérdés”.

A dokumentum készítői egy közös fórum, egy "geo-gazdasági NATO" létrehozása mellett állnak ki. Ez szerintük jobb lenne, mint a jelenlegi helyzet, amikor az USA ténylegesen szankciókról és befektetések ellenőrzéséről dönt, majd sürgeti Európa államait, hogy fogadják el szabályozásaikat. Ha közösen tárgyalnak, majd szövetségként döntenek, az EU nagyobb befolyással léphet fel, nem utolsósorban Kínával szemben – állítja az ECFR.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG