Meghajolva az óriási nyugati politikai nyomás alatt, Hszi Csin-ping kínai elnök tegnap bejelentette, hogy támogat egy, a WHO által vezetett átfogó globális felülvizsgálatot a korona-vírus terjedésével és annak kezelésével kapcsolatban.
De a kínai kommunista párt szócsöve, a Global Times szerkesztőségi állásfoglalásban figyelmeztette az USA-t, hogy ne próbálja Kínát politikailag és jogilag felelőssé tenni a járványért:
hiszen mára éppen az USA mutatja föl a világon a legtöbb fertőzöttet és halálesetet, ezért Amerika szerepe a járvány elterjesztésében komoly aggodalomra ad okot.
Tajvan már lépett
Pekingre most óriási nyomás nehezedik, mégha ez sokszor elképesztő vádaskodásban is ölt testet.
Peter Navarro, a Fehér Ház tanácsadója vasárnap megismételte azt a vádat, mely szerint Kína szándékosan titkolta el a fertőzés súlyosságát, miközben
kínaiak százezreit küldte Milánóba, New Yorkba és szerte a világba, hogy fertőzzenek (sic!).
Peking számára ennél jóval súlyosabb fejlemény, hogy - meghajolva Washington nyomása előtt - a világ egyik legnagyobb félvezetőgyára, a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd felfüggeszette szállításait a Huawei Technologies számára.
A BND és a CIA értesülései egybeesnek
Kína számára borzasztóan kellemetlenek azon nyugati titkosszolgálati beszámolók, amely szerint Peking januárban blokkolta a járvány hírét, közben jól bespájzolt egészségügyi védőfelszerelésekkel a világban, hogy aztán majd a járvány miatt kitört pánikban jó profitért üzletelhessen a védelem nélkül maradt országokkal. Először a német sajtó egyik zászlóshajója, a Der Spiegel robbantott egy politikai bombát május 9-án a német hírszerzésre (BND) hivatkozva.
A lap azt állította, hogy január 21-én a kínai elnök arra kérte a WHO vezetőjét: ne jelentse be, miszerint a vírus átterjedhet emberről emberre és késleltesse a globális járvány kihirdetését is.
A BND szerint Peking nyomásgyakorlása miatt a világ 4-6 hetet vesztegetett el, ami alatt pedig hatékonyabban felkészülhetett volna a járvány feltartóztatására.
Május 12-én az amerikai Newsweek robbantott, a CIA és a Belbiztonsági Minisztérium jelentéseire hivatkozva. Ezek szerint Peking január 24. és február 29. között 2,5 milliárd egészségügyi védőfelszerelést (PPE) importált a világ összes sarkából, miközben sürgős utasítások mentek a kínai nagykövetségeknek, hogy segítsék a szállításokat.
Ezek után pár nappal kitört a globális pánik és jó pár ország, amely pár héttel korábban mit sem sejtve eladta készleteit Kínának, azon kapta magát, hogy súlyos hiánya van ilyen felszerelésekből.
Ne felejtsük, az amerikai elnökválasztási kampány már teljes sebességgel robog. Ennek is tudható be, hogy magyar idő szerint az éjjeli órákban Trump bejelentette: ha 30 napon belül a WHO nem mutat föl érdemi javulást a működésében, akkor véglegesen felfüggeszti Washington befizetéseit és megfontolja, hogy kiléptesse országát a nemzetközi szervezetből.
A befizetések ügye a kongresszus hatásköre, de ilyen pitiáner technikai részletekkel Trump nem igazán szokott foglalkozni.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)