Eszkalálódni látszik a feszültség az Egyesült Államok és Kína között: tegnap az amerikai elnök a kapcsolatok teljes megszakítását is kilátásba helyezte.
Sok dolgot megtehetnénk. Megszakíthatnánk minden kapcsolatot
- nyilatkozta az amerikai elnök a Fox Business televíziós csatornának.
Súlyos vádak
Hozzátette: nagyon csalódott Peking koronavírus-járvány során tanúsított magatartása miatt. Habár – mint mondta – nagyon jó a kapcsolata Hszi Csin-ping kínai elnökkel, jelenleg nem akar beszélni vele. Konkrét szankciókat azonban nem közölt.
Trump azzal vádolja a távol-keleti országot, hogy a vírus kitörésekor eltitkolta annak valós mértékét (a betegség a kínai Vuhan városában jelent meg először), és így az megfertőzhette a világot.
A Die Welt szerint az amerikai kormány azzal is megvádolta Kínát, hogy hekkerek segítségével el akarja lopni a vírus elleni oltóanyag- és gyógyszerkutatások eredményeit.
Mike Pompeo amerikai külügyminiszter pedig korábban – konkrétumok említése nélkül – azt állította: bizonyítékaik vannak arra, hogy a vírus egy kínai laborból származik.
Kína visszautasította az amerikai vádakat. Hírszerzése jelentése szerint a Peking-ellenes amerikai kampány miatt akár a legrosszabb forgatókönyvre, a fegyveres konfrontációra is fel kell készülni.
A Kína-ellenes kampánynak alighanem nagy szerepe van abban, hogy egyre több kínait bántalmaznak az angolszász világban.
A járvány globálisan az Egyesült Államokat sújtja leginkább:a halálos áldozatok száma csaknem 86 ezer, és 1,4 millió emberben mutatták ki a vírust.
Európai helyzet
Ami Európát illeti, a legtöbb áldozatot, csaknem 34 ezret Nagy-Britanniában jegyezték fel eddig a vírussal összefüggésben.
Olaszországban mintegy 31 ezren, Franciaországban és Spanyolországban 27-27 ezren hunytak el. Belgiumban 8900, Németországban 7900, Hollandiában 5600, Törökországban 4000, Oroszországban 2300 áldozatot regisztráltak ma reggeli adatok szerint.
A nyugati országokban általában lassul a járvány terjedése, ezért a kormányok sorra jelentik be a szigorítások lazítását.
Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban mintegy 3500 áldozat van eddig.
Bár Svédország nem vezetett be karantént, mégis le tudta lassítani a járvány terjedését. Az idősotthonok lakóit ugyanakkor nem tudta megvédeni.
Világszerte eddig 4,4 millió fertőzöttet diagnosztizáltak. A vírussal összefüggésben életüket vesztett emberek száma átlépte a 300 ezret, csaknem 1,6 millióan ugyanakkor meggyógyultak.
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 3417, 442-en hunytak el.
A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Magyarország Örményországgal és Bolíviával van körülbelül egy szinten, a halálos áldozatok számát tekintve Ukrajnához és a Dominikai Köztársasághoz van a legközelebb.
A 100 ezer lakosra jutó halálesetek számát nézve Norvégiával, Észtországgal, Szlovéniával, Romániával és Finnországgal vagyunk körülbelül egy kategóriában.