4p
A francia hatalmi terjeszkedés most abba a forrongó Délkelet-Ázsiába tér vissza, amelyet véres fejjel hagyott ott pár évtizede. A Dél-kínai-tenger konfliktusába nyakig merült vietnámiak pozitívan fogadják a francia közeledést, különösen, mivel a francia védelmi miniszter közös EU-s őrjáratokról tett említést „Ázsia tengeri területein”.
A franciák Rafale vadászgépe. Forrás: EPA

Jean-Yves Le Drian francia védelmi miniszter már júniusban leírta egy átfogó jelentésben Párizs biztonságpolitikai elképzeléseit az ázsiai földrész vonatkozásában. A miniszter az előszóban lefekteti, hogy a nemzetközi jognak és a párbeszédnek biztosítania kell ennek a dinamikus és prosperáló földrésznek a biztonságát. A jelentés szerint Párizs megkezdte stratégiai súlypontjának visszaállítását a szomszédnak tekintett Indo-csendes-óceáni térség felé, ahova 2012-re már a francia közvetlen tőkebefektetések állománya elérte a 75 milliárd dollárt.

Vissza Ázsiába!

Franciaország számos szigettel rendelkezik a Csendes- és az Indiai- óceánon. Ezeket most ugródeszkaként akarja fejleszteni haditengerészeti befolyásának kiterjesztésére. Párizs napjainkban is részt vesz a QUAD (Négyoldalú védelem-koordinációs csoport) munkájában, amelynek keretében az USÁ-val, Ausztráliával és Új Zélanddal felügyeli a Csendes-óceáni szigetvilág biztonságát.

Francia stratégák már Obama elnök új Ázsia-stratégiájának (Pivot to Asia) 2011-es bejelentésekor elkezdtek dolgozni Párizs új ázsiai biztonságpolitikáján. Ebben az új stratégiában Kínának kiemelt szerepe van. Pekinget ugyanis komoly versenytársnak tekintik a franciák Afrikában is, ahol Párizs a mai napig hagyományosan kiemelt politikai és katonai befolyással bír. 2011 óta Párizs több katonai intervenciót hajtott végre olyan afrikai rezsimek ellen – így Líbiában, Elefántcsontparton és a Közép-afrikai Köztársaságban – amelyek rohamosan fejlesztették kapcsolataikat Pekinggel, súlyosan sértve ezzel az évszázados francia érdekeket.

A francia hatalmi terjeszkedés tehát most abba a Délkelet-Ázsiába tervezi visszatérését, amelyet szörnyű körülmények között hagyott ott pár évtizede. Az 1946-1954 közötti háború Francia Indokínában százezrek halálával járt és végül a Dien Bien Phu-i csatában a franciák döntő vereséget szenvedtek el, gyarmataik elhagyására kényszerülve. A Francia Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének tavalyi jelentése a témában kiemeli, hogy a Hollande-adminisztráció fő célja a visszatéréssel olyan forrásokat találni a francia gazdasági növekedéshez, amelyek már nem léteznek Európában. Ez a térség azonban a globális biztonságpolitika egyik legforróbb pontjának tekinthető.

Párizs és Hanoi, együtt a harcban

Francois Hollande francia elnök szeptember 6-7. között látogatott Vietnamba, hogy lökést adjon ennek a folyamatnak. Az időzítés sikeresnek tekinthető, hiszen Vietnám napjainkban akarja megújítani harci repülőgép-parkját és rakéta-rendszerét. Párizsnak komoly hátszelet biztosít a térségben az a fegyvertény, hogy múlt hónapban írt alá Indiával egy 8,7 milliárd dolláros üzletet 36 darab Rafale harci repülőgép eladásáról.

Káncz Csaba

A vietnámiak pozitívan fogadták az elnöki látogatást, különösen, mivel a francia védelmi miniszter egy júniusi beszédében Szingapúrban közös EU-s őrjáratokról tett említést „Ázsia tengeri területein”. Félreérthetetlenül utalva a Dél-kínai-tengeri vitákra és a júliusi hágai döntésre, a francia és a vietnami fél Hanoiban a repülés és navigáció szabadságának fontosságát hangsúlyozta, az ENSZ 1982. évi tengerjogi egyezményének (UNCLOS) rendelkezéseivel összhangban. Ez az álláspont teljesen egybeesik az EU pozíciójával is, ahogyan Federica Mogherini külügyi főbiztos kifejtette ezt júliusi beszédében Pekingben.

Mint emlékezetes, a hágai Állandó Választottbíróság júliusban mondta ki ítéletében, hogy Kínának nincs történelmi joga a dél-kínai-tengeri területekhez, és így ahhoz sem, hogy igényt tartson az ott található nyersanyagok kitermelésére. Kína közölte, hogy nem fogadja el az ítéletet és a legfrissebb híradások szerint folytatja hadieszközök telepítését a térségbe. Vietnam a maga részéről szintén folyamatosan fegyverzi fel a vitatott térség egyes szigeteit. Nos, a jelek szerint Franciaország egy geopolitikai vulkán szélére merészkedett a térségbeli ambícióival.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Több mint 251 billió forintot költöttek egymásra a cégek
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 15:31
Hosszas stagnálás után meredeken emelkedett a globális vállalati szektor által bejelentett kiugró értékű egyesülési és felvásárlási ügyletek (M&A) összértéke az idei első negyedévben.
Makro / Külgazdaság Putyin kinyitotta a kiskaput
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 11:33
Oroszország lehetetlenné tette annak az ellenőrző testületnek a működését, amely rajta tartotta a szemét Észak-Koreán. Phenjan így nagyobb esélyt kapott sötét húzásai lebonyolítására.
Makro / Külgazdaság Mégis, mi van most a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 10:40
Erősödést ért el a forint a hétfőhöz képest, de azért még van mit ledolgozni. 
Makro / Külgazdaság Németország viheti rosszba a magyar gazdaságot, kritikát kapott a kormány
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 09:29
Utólag úgy látszik, nem volt okos döntés az elmúlt másfél évtizedben az Orbán-kormányok részéről, hogy teljesen kiszolgálták a Magyarországon megtelepedett német autógyártókat.
Makro / Külgazdaság Magyarország kétségbeejtő helyzetbe kerülhet hamarosan az orosz energiafüggősége miatt?
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 08:09
Az év második felében keményebbé válhat az Oroszországgal szembeni uniós szankciópolitika, mivel akkor már csak Magyarország lesz kiszolgáltatott az orosz energiahordozóknak  – véli Peter Zeihan amerikai geostratégiai szakértő.
Makro / Külgazdaság Jön az uniós pénz, több mint 155 milliárdra pályázhatnak a hazai kis cégek
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 16:46
Megjelent és április végétől rendelkezésre áll a hazai mikro- és kkv-k részére az európai uniós forrású KKV Technológia Plusz Hitelprogram, amely nulla százalékos kamat mellett kínál kedvező finanszírozást új fejlesztésekre és értéknövelő beruházásokra – közölte a Magyar Fejlesztési Bank (MFB).
Makro / Külgazdaság Lenyűgöző videó került elő Varga Judit, Rogán Antal és Gulyás Gergely közös múltjából
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 12:48
Magyar Péter vádjainak fényében a szereplők minden egyes arcrándulása egészen új értelmezést nyer.
Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG