Göteborg, Svédország (Pixabay) |
A tegnapi svédországi választásokon az eddig is A koalíciót vezető Szociáldemokraták a szavazatok több mint 28,4 százalékát szerezték meg a The Local angol nyelvű svéd oldal szerint. A Mérsékelt Párt 19,8 százalékot szerzett, a “neonáci gyökerűnek” mondott, idegenellenes SD 17,6 százalékot kapott.
Az adatokat az europe Elects Twitter-oldal alapján idézik, de a korábbi részeredmények is hasonlóak voltak. Ez már 6004 választókörzet közül 5957 összeszámlásából adódik.
S-S&D: 28.4%
M-EPP: 19.8%
SD-ECR: 17.6%
C-ALDE: 8.6%
V-LEFT: 7.9%
KD-EPP: 6.4%
L-ALDE: 5.5%
MP-G/EFA: 4.3%
A The Local szerint hosszú tárgyalássorozat előzheti meg a következő kormányalakítást. Céloznak arra, hogy az eddig kormányzó szocialisták hatalmon maradhatnak, de alighanem csak úgy, ha a jobboldalnak is adnak cserébe hatalmi pozíciókat.
Nagykoalíció kellene
Valamilyen nagykoalícióra emlékeztető, pártok közötti együttműködésre lehet tehát szükség, legvégső esetben új választások jöhetnek. A szélsőséges SD-vel sokan elutasítanak bármilyen együttműködést, bár már nem mindenki zárja ezt ki teljesen, mint korábban.
Az MTI azt emelte ki, hogy “szakértők szerint újdonság, hogy a migráció központi témává vált a vasárnapi svéd választásokon, és ez hozhatta a bevándorlásellenes Svéd Demokraták megerősödését”.
Így is lehet számolni
Kovács Istvánt, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatóját és ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogászt arról kérdezték vasárnap este egy tévécsatornán, hogy az első exit poll eredmények szerint 39,6 százalékot elérve győzhetett az ellenzéki jobbközép választási szövetség a választáson, szemben a kormányzó szociáldemokraták vezette baloldali koalíció 39,4 százalékával.
Kovács István közölte: “nagyon fej fej mellett vannak” a pártszövetségek, ezért kifejezetten valószínű, hogy kisebbségi kormány alakulhat majd.
Alacsony a munkanélküliség
Ifjabb Lomnici Zoltán elmondta: a törvényhozásban a házelnök négyszer szólítja fel kormányalakításra az érintetteket, a határidő pedig november 15-e, akkor kell benyújtani a költségvetést. Jelezte: a klasszikus témák mellett egyértelműen megjelent a migráció a kampányban; Svédország gazdasága nagyon erős, rekordalacsony a munkanélküliség.
Kovács István ehhez hozzátette: újdonság, hogy a bevándorlás központi témává vált Svédországban, mert bár rengeteg bevándorló érkezett a '60-as évektől, "úgy nevelték a svéd társadalmat", hogy erről nem szabad beszélni. Az hozhatja a Svéd Demokraták megerősödését, hogy a kampányban a migráció vált a fő témáva - hangsúlyozta.
A bevándorlók hagyományosan balra szavaznak, erre Franciaországot hozták fel példaként, ahol 90 százalék fölötti arányban voksoltak Francois Hollande volt köztársasági elnökre.