6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Az első negyedévben 100 millió, a második negyedévben 300 millió adag vakcina leszállítására számít Brüsszel, mondta el a Privátbankár.hu-nak az Európai Bizottság illetékes szóvivője. Stefan de Keersmaecker szerint rendszeresen tárgyalnak a cégekkel, hogy miként segíthetik a gyártás felfuttatását. Az uniós vakcina-stratégiával kapcsolatban elmondta: a Bizottság a beszerzés keretfeltételeit tárgyalta ki a vakcinagyártókkal, az egyedi megrendelésekről, tehát a konkrét mennyiségekről és határidőkről a tagállamoknak kell megállapodniuk a vállalatokkal.

Háttér:

Az Európai Bizottság eddig 2,6 milliárd dózis koronavírus elleni vakcinára kötött szerződést hat gyógyszergyártóval – AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV (a Johnson&Johnson leánycége), BioNTech-Pfizer, CureVac, Moderna –, és előrehaladott tárgyalásokat folytat további két gyártóval.

Közülük eddig négy cég (AstraZeneca, BioNtech-Pfizer, Moderna, Janssen) vakcinájának a forgalmazását engedélyezte a Bizottság az Európai Gyógyszerügynökség ajánlása alapján. Ezek a cégek több mint 1,6 milliárd dózis oltóanyag leszállítását vállalták. A beérkező vakcinákat lakosságarányosan osztják el a tagállamok között – tehát minden tagállamnak van egy kvótája, amelyet elvileg lehívhat.

Az uniós oltóanyag-beszerzés ugyanakkor a vártnál lassabban halad, a szállítások jelentősen csúsznak a gyártási kapacitás hiánya miatt. Ennek nyomán Brüsszelt számos kritika érte.

Egy idős asszonyt oltanak be koronavírus elleni vakcinával a Milánó környéki Binascóban Olaszországban 2021. március 25-én. EPA/DANIEL DAL ZENNARO
Egy idős asszonyt oltanak be koronavírus elleni vakcinával a Milánó környéki Binascóban Olaszországban 2021. március 25-én. EPA/DANIEL DAL ZENNARO

De mennyire jogosak ezek a kritikák, és mire számíthatunk a közeljövőben? Az uniós vakcina-stratégia részleteiről, a Bizottság és a tagállamok hatásköréről, a megoldási lehetőségekről és a szállítások jövőbeni alakulásáról kérdeztük Stefan de Keersmaeckert, az Európai Bizottság illetékes szóvivőjét.

- Az Európai Bizottság úgynevezett előzetes megállapodásokat kötött és köt a gyógyszergyártókkal, amelyekkel ezt követően az egyes tagállamok is leszerződnek. Melyek a szerződések főbb pontjai? Mire terjed ki előbbi és mire utóbbi megállapodás?

- Először is szeretném tisztázni, hogy a Bizottság a tagállamokkal közösen tárgyalja ki az előzetes megállapodást, hiszen a tárgyalócsapatban a Bizottság és a tagállamok képviselői is helyet kapnak. Ha felkeresi a weboldalunkat, ott megtalál néhány, általunk kötött szerződést, amelyek melléklete tartalmazza a kisebb, vételi szerződést is.

Az előzetes megállapodás az általános kereteket fekteti le: a gyógyszergyártó kötelezettséget vállal arra, hogy fenntart bizonyos számú dózist a tagállamok számára. Ez a szerződés tartalmazza a dózisonként fizetendő árat és az általános szállítási megállapodást is, tehát azt, hogy mennyi dózist szállít le a gyógyszergyártó az első negyedévben, mennyit a másodikban és így tovább.

Az előzetes megállapodás emellett érint olyan témákat is, mint a felelősségvállalás – ki a felelős, ha rosszul alakulnak a dolgok –, és jelzi azt is, hogy mennyit fog fizetni a Bizottság a cégnek a gyártási kapacitás, a beszerzés kiépítésének segítésére. Erre elég sok pénzt szánunk. (Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke szerint 2,7 milliárd eurót fordítottak az oltóanyag-fejlesztési kapacitások növelésére.)

A második lépés, hogy a tagállamoknak – ha úgy döntenek, hogy benne maradnak a szerződésben – vételi szerződéseket kell kötniük a cégekkel. A több millió adag vakcinát ugyanis nem a Bizottság, hanem a tagállamok veszik.

Ez egy kisebb, specifikusabb szerződés, minden cég esetében különbözhet, de általában az van benne, hogy mennyi dózis, valamint hova és mikor lesz leszállítva a tagállamnak.

Az előzetes szerződésben tehát a globális számok vannak benne: 300 millió adag vakcina és 100 millió opció, és ennyi meg ennyi negyedévenként. És természetesen benne van az is, hogy hogyan osztják mindezt szét az egyes tagállamok között.

A konkrét megrendeléseket viszont a tagállam és a cég tárgyalja ki, mivel a tagállam sokkal jobban tisztában van a saját szükségleteivel.

Tehát mi nem tudjuk mindig megmondani, mennyit rendelt egy tagállam és mennyi lett abból leszállítva, mivel a megrendelést a tagállam adja a vételi szerződés által.

Természetesen – ahogy mondtam is – a tagállamoknak tiszteletben kell tartaniuk az előzetes megállapodást. Tehát ha Magyarországnak mondjuk 10 millió dózis jut, akkor eddig a mennyiségig adhat le rendeléseket.

- Tehát a beszerzés pontos időzítése a tagállam feladata?

-Igen. Az előzetes megállapodásban az általános időzítés szerepel – ennyi millió adagot szállít az adott cég az EU-ba az első negyedévben, ennyit a másodikban –, a konkrét megrendeléseket a tagállamok kötik a céggel. Tehát bemész a boltba, és megállapodsz a boltvezetővel, hogy ebből az áruból ennyit és ennyit szállítson.

- Mit tehet a Bizottság és mit tehetnek a tagállamok a késedelmes szállítások kezelésére, felgyorsítására?

- A Bizottság nem avatkozik be az egyes megrendelésekről szóló tárgyalásokba, ez a tagállamok dolga. Van egy vezető testület, amelyben minden tagállamnak van képviselője, és amely nagyon szoros figyelemmel követi a helyzet alakulását, a tárgyalásokat a cégekkel, a szerződések megvalósítását, a szállításokat. Ebben a testületben megvitatjuk a helyzetet, és meghívjuk az adott cég képviselőjét is. Tehát folynak megbeszélések a tagállamok, a Bizottság és a cégek között.

Másrészt – ahogy Ön is tudja – nagy kihívásokkal szembesülünk a gyártási kapacitással kapcsolatban. Jó szerződéseink vannak, nagy mennyiségekről állapodtunk meg,

de vannak (szállítási) problémák – nem minden gyártóval, hanem az AstraZenecával. A BionTech-Pfizerrel és a Modernával nincs ilyen a problémánk, és úgy tűnik, hogy a Johnson&Johnson is tartja a menetrendet.

(Ursula von der Leyen korábban elismerte, hogy késlekedtek az oltóanyagok engedélyezésével, túlságosan optimisták voltak a vakcinagyártást tekintve, és túlságosan bíztak abban, hogy a gyártók időben leszállítják az ígért mennyiséget – a szerk.)

A Bizottság a többi közt felállított egy munkacsoportot, amely rendszeresen tárgyal a gyógyszeripari képviselőkkel arról, hogy

mit tehetünk a gyártási kapacitás fejlesztésének felgyorsítása érdekében, illetve hogyan működhetnek együtt a cégek, lehetséges-e például, hogy használják egymás technológiáját.

-Mennyire pöröghetnek fel a vakcinaszállítások a második negyedévben?

- Az első negyedévben 100 millió, a második negyedévben pedig 300 millió dózisra számítunk. Az elején minden gyártónak nehéz volt, de fokozatosan növekszik a gyártási kapacitás, és egyre több szállításra kerül sor.

Tehát úgy véljük, hogy jelentősen nő majd a leszállított dózisok száma.

Ez lehetővé fogja tenni, hogy elérjük a 70 százalékos átoltottsági célt. (Korábbi közlések alapján ez azt jelenti, hogy nyár végéig az EU felnőtt lakosság 70 százalékának felkínálják az oltást – a szerk.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
Makro / Külgazdaság Elemzők: legalább 8 százalékkal nőhetnek az idén az átlagbérek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 16:19
A nettó átlagbér januárban mindösszesen 4,6 százalékkal emelkedett.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG