6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Miközben itthon soha nem látott csúcsra szökött a Covid-áldozatok száma, és számos más uniós országban is erőre kapott a járvány, Nagy-Britanniában kezd kiderülni az ég. A fertőzöttek, a kórházban ápoltak és a koronavírusos elhunytak száma is meredeken zuhan, valamint megkezdődött a korlátozások fokozatos feloldása. A szigetországnak egy óriási előnye van az EU-val szemben: a felnőtt lakosság több mint fele már megkapta az első vakcinát. A briteket az AstraZeneca-ügy sem tántorította el.

Itthon egymás után dönti a negatív rekordokat a Covid-járvány: a hét elején mintegy 250-en hunytak el naponta, és csaknem 12 ezer koronavírusos beteg szorul kórházi kezelésre.

Míg itthon csúcson a járvány, és máshol is romlik a helyzet...   

A Financial Times adatbázisa szerint

jelenleg a világon Magyarországon a legmagasabb a 100 ezer lakosra jutó, új áldozatok száma az elmúlt egy hét átlagát tekintve. (Hazánk után pedig Csehország következik.)     

A magyar válságkezelők ezt nagyrészt a brit mutánssal magyarázzák, amely fertőzőbb és halálosabb a vírus alapverziójánál.

Ausztriában és Németországban nagyságrendekkel jobb a helyzet: a halálos áldozatok napi számát annak ellenére sikerült jelentősen csökkenteni az elmúlt hónapokban, hogy ezekben az országokban is dominánssá vált a brit mutáns. Tegnap például 248 ember hunyt el koronavírussal összefüggésben a 83 milliós lakosú Németországban – eggyel kevesebb, mint Magyarországon. (Ennek lehetséges okairól itt írtunk részletesen.)

Igaz, a fertőzésszámok újbóli emelkedése miatt Ausztria és Németország is meghosszabbította a korlátozásokat – ezek jelenleg enyhébbek a hazaiaknál. A német kormány húsvétra plusz lezárásokat is előírt volna, de ezt a tervet a heves kritikák után Angela Merkel kancellár ma visszavonta. (Szerinte hibázott, és személyesen vállalta a felelősséget a történtekért.)   

... a briteknél nincs harmadik hullám

Ennél a két államnál is sokkal jobban áll azonban a brit mutáns „hazája”, Nagy-Britannia – itt azonosították először ezt a mutációt –, ahol minden fontos járványügyi mutató jelentősen javul, és nyoma sincs a harmadik hullámnak.

Európa legjobban átoltott országa: vakcinálás Covid ellen a Salisbury Katedrálisban 2021. január 20-án. EPA/NEIL HALL
Európa legjobban átoltott országa: vakcinálás Covid ellen a Salisbury Katedrálisban 2021. január 20-án. EPA/NEIL HALL

A szigetországban a napi esetszám január 9-én volt a csúcson, amikor egy nap alatt csaknem 60 ezer fertőzöttet találtak.

Azóta óriásit zuhant ez a mutató: hét elején már csak mintegy 5400 új fertőzöttet regisztráltak a 68 millió lakosú országban – kevesebbet, mint Magyarországon.

A napi, diagnosztizált koronavírus-fertőzések száma az Egyesült Királyságban. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)
A napi, diagnosztizált koronavírus-fertőzések száma az Egyesült Királyságban. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)

A kórházban ápoltak száma 10 nappal az esetszám tetőzése után ért a csúcsra: január 18-án mintegy 39 ezren szorultak kórházi ellátásra.

Azóta ez a mutató is nagyságrendekkel javult: jelenleg mintegy 5500 Covid-beteget ápolnak kórházban, és 748-an vannak lélegeztetőgépen – mindkét mutató jobb a magyarnál az abszolút számokat tekintve is.

Kórházban ápolt Covid-betegek száma az Egyesült Királyságban. (Forrás: Our World in Data)
Kórházban ápolt Covid-betegek száma az Egyesült Királyságban. (Forrás: Our World in Data)

A Covid-halálesetek száma január 23-án, tehát két héttel az esetszám tetőzése után volt a csúcson: akkor mintegy 1250-en hunytak el naponta a hétnapos mozgóátlagot tekintve.

Azóta ebben a tekintetben is látványos javulás történt: a napi halálos áldozatok számának hétnapos átlaga múlt héten 90 alá csökkent.

A napi, koronavírussal összefüggő halálesetek száma az Egyesült Királyságban. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)
A napi, koronavírussal összefüggő halálesetek száma az Egyesült Királyságban. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)

Igaz, összességében még így is Nagy-Britanniában van a legtöbb Covid-halott Európában (126,5 ezer vagy 148 ezer, számítási módszertől függően), a 100 ezer lakosra jutó elhunytak száma pedig jelenleg ugyanannyi, mint Magyarországon (189).           

A folyamatos és jelentős javulás azonban tény, aminek köszönhetően már

megkezdődött a szigorú korlátozások feloldása.

Az általános és középiskolák teljesen, a felsőoktatási intézmények pedig részben kinyitottak, ismét találkozhatnak a különböző háztartásokban élők (egyelőre maximum két fő), valamint egy látogatót fogadhatnak az idősotthonokban élők is (az ő oltásuk gyakorlatilag befejeződött).

Angliában március végétől négy lépcsőben újabb lazítások következnek, amelyek utolsó fázisa legkorábban június 21-én lép életbe. Ekkor minden kapcsolattartási korlátozás megszűnik, nem korlátozzák többé az esküvők vagy egyéb események létszámát, és még az éjszakai klubok is kinyithatnak. (Wales, Skócia és Észak-Írország külön-külön ütemtervet dolgoz ki a lazításra.)

Európa oltóbajnokai 

De miért javult radikálisan a helyzet a szigetországban? Helyi szakértők szerint a siker alapvetően a rekordmértékű átoltottságnak – más szakértők szerint az oltások és a szigorú karantén együttes hatásának – köszönhető.

A Covid elleni, beadott oltások száma 100 lakosra vetítve országonként. (Forrás: Our World in Data)
A Covid elleni, beadott oltások száma 100 lakosra vetítve országonként. (Forrás: Our World in Data)

Jelenleg Európában messze Nagy-Britannia áll a legjobban ezen a téren: 100 lakosra 44,6 beadott oltás jut (Magyarországon 21,9 – ez amúgy az egyik legjobb  érték az EU-ban  –, Spanyolországban 13,5, Olaszországban 13,3, Németországban 13, Franciaországban pedig 12,7).

A hivatalos adatok szerint a szigetországban

az első dózist a 18 év felettiek 53,8 százaléka, azaz több mint 28 millió ember kapta már meg, tehát ennyien élveznek valamilyen szintű védettséget a Coviddal szemben.

Közülük csaknem 2,4 millió embernek már a második oltást is beadták.

A múlt héten átlagban mintegy félmillió vakcinálást végeztek naponta, részben az AstraZeneca, részben a BionTech-Pfizer oltóanyagával. 

Boris Johnson tegnapi közlése szerint április közepéig ötven év felett mindenkit, ötven év alatt pedig minden "sebezhető" embert be akarnak oltani az első adaggal. (Legalábbis felkínálják nekik a vakcinát, az oltás ugyanis ott sem kötelező.) 

Óvatosan, de visszafordíthatatlanul, lépésről lépésre, oltásról oltásra, ez az ország úton van a szabadságunk visszaszerzése felé

- fogalmazott a brit kormányfő.  

Nagy-Britannia gyorsan és agresszívan invesztált az oltóanyag-beszerzésbe, hamar leszerződött a gyógyszergyártókkal, és így részben el tudta kerülni azokat az ellátási problémákat, amelyekkel az EU küszködik. (A brit beszerzési stratégiáról itt írtunk részletesen.)  

De mi van az AstraZenecával?

A briteket még az AstraZenecával kapcsolatos negatív hírek sem bizonytalanították el.

A brit-svéd gyógyszergyártó vakcinájának alkalmazását mintegy másféltucat uniós ország függesztette fel egy időre, miután néhányan úgynevezett agyi sinus trombózist (ennek során az agyi vénákban keletkeznek vérrögök) kaptak beoltás után. Közülük többen életüket vesztették.

Norvég szakértők szerint

a vérröggöket az AstraZeneca vakcinája okozta az általuk vizsgált esetekben.     

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szerint nem lehet kizárni, hogy az oltás összefüggésben áll nagyon ritka agyi trombózisokkal, ebben a kérdésben további vizsgálatok szükségesek.

Ezzel együtt az EMA úgy véli, hogy

a vakcina biztonságos és hatékony, haszna – a koronavírus elleni védettség – pedig jóval nagyobb a kockázatánál.

A gyógyszerügynökség állásfoglalása után számos ország folytatta az oltásokat.

A brit hatóságok szerint a szigetországban öt, a fentihez hasonló esetet jelentettek 11 millió oltás után. A vakcinálást nem függesztették fel  szintén azt hangsúlyozzák, hogy annak előnyei jóval meghaladják a kockázatokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
Makro / Külgazdaság Most London mutatott fityiszt a Karmelitának
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 08:42
Egy hellyel hátrébb került Magyarország lapunk szerda reggel kiadott európai inflációs rangsorában, miután a britek is nyilvánosságra hozták a maguk rátáját.
Makro / Külgazdaság Ennek láttán aligha emeli meg a kalapját Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 08:16
A magyarok több mint háromnegyede előnyösnek tartja az EU-tagságot.
Makro / Külgazdaság Lecsapja Magyar Péter az Orbán Viktor által feladott magas labdát?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 05:43
Az éves infláció márciusban tovább csökkent, ám az előző havinál mindössze 0,1 százalékponttal alacsonyabb érték nem indokolja Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kommentárját. Hiszen még így is több európai ország fogyasztóiár-indexe lett alacsonyabb, mint ahányé magasabb. Hogy pontosan hol is áll Magyarország e rangsorban, valamint a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében, az kiderül lapunk legfrissebb Privátbanki Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Bóka János az uniós pénzekről
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 13:46
Az Európai Bizottság (EB) és az Európai Parlament (EP) nyers politikai nyomásgyakorlásra használják a Magyarország elleni uniós eljárásokat, amihez a magyar baloldal tevőlegesen hozzájárult - közölte az Országgyűlés európai ügyek bizottsága keddi ülésén az európai uniós ügyekért felelős miniszter.
Makro / Külgazdaság Vaskos meglepetést okozott az óriás
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 09:02
A várt 4,8 százalékkal szemben 5,3 százalékos pluszt ért el a kínai gazdaság. 
Makro / Külgazdaság Fontos üzenet jött Németországból
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 08:28
Az Európai Unió ugyan finomabban próbálja lazítani tagországai függését a kínai gazdaságtól, mint az USA kormánya, ám a német vállalati vezetők úgy látják, hogy nem kéne elkapkodni ezt a dolgot.
Makro / Külgazdaság A legérzékenyebb ponton támadhatja Oroszországot az ukrán sereg?
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 07:55
Egy neves brit Kelet-Európa-szakértő szerint Vlagyimir Putyin rezsimje egyre inkább egy náci rendszerre emlékeztet, amit nem lehet szabályos keretek között legyőzni.
Makro / Külgazdaság A város, ahol bárki nyer, mindig elmarad a felvirágzás
Vég Márton | 2024. április 16. 07:07
A közlekedés romokban, rossz a közbiztonság, nagyobb beruházásról nem hallani. A lakosság pedig egyre fogy. Új polgármestert keres a megyeszékhely.
Makro / Külgazdaság Enyhült a német ipar ellátási hiánya
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 17:06
Csaknem a Covid előti szintre jutott vissza.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG