6p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Miközben itthon soha nem látott csúcsra szökött a Covid-áldozatok száma, és számos más uniós országban is erőre kapott a járvány, Nagy-Britanniában kezd kiderülni az ég. A fertőzöttek, a kórházban ápoltak és a koronavírusos elhunytak száma is meredeken zuhan, valamint megkezdődött a korlátozások fokozatos feloldása. A szigetországnak egy óriási előnye van az EU-val szemben: a felnőtt lakosság több mint fele már megkapta az első vakcinát. A briteket az AstraZeneca-ügy sem tántorította el.

Itthon egymás után dönti a negatív rekordokat a Covid-járvány: a hét elején mintegy 250-en hunytak el naponta, és csaknem 12 ezer koronavírusos beteg szorul kórházi kezelésre.

Míg itthon csúcson a járvány, és máshol is romlik a helyzet...   

A Financial Times adatbázisa szerint

jelenleg a világon Magyarországon a legmagasabb a 100 ezer lakosra jutó, új áldozatok száma az elmúlt egy hét átlagát tekintve. (Hazánk után pedig Csehország következik.)     

A magyar válságkezelők ezt nagyrészt a brit mutánssal magyarázzák, amely fertőzőbb és halálosabb a vírus alapverziójánál.

Ausztriában és Németországban nagyságrendekkel jobb a helyzet: a halálos áldozatok napi számát annak ellenére sikerült jelentősen csökkenteni az elmúlt hónapokban, hogy ezekben az országokban is dominánssá vált a brit mutáns. Tegnap például 248 ember hunyt el koronavírussal összefüggésben a 83 milliós lakosú Németországban – eggyel kevesebb, mint Magyarországon. (Ennek lehetséges okairól itt írtunk részletesen.)

Igaz, a fertőzésszámok újbóli emelkedése miatt Ausztria és Németország is meghosszabbította a korlátozásokat – ezek jelenleg enyhébbek a hazaiaknál. A német kormány húsvétra plusz lezárásokat is előírt volna, de ezt a tervet a heves kritikák után Angela Merkel kancellár ma visszavonta. (Szerinte hibázott, és személyesen vállalta a felelősséget a történtekért.)   

... a briteknél nincs harmadik hullám

Ennél a két államnál is sokkal jobban áll azonban a brit mutáns „hazája”, Nagy-Britannia – itt azonosították először ezt a mutációt –, ahol minden fontos járványügyi mutató jelentősen javul, és nyoma sincs a harmadik hullámnak.

Európa legjobban átoltott országa: vakcinálás Covid ellen a Salisbury Katedrálisban 2021. január 20-án. EPA/NEIL HALL
Európa legjobban átoltott országa: vakcinálás Covid ellen a Salisbury Katedrálisban 2021. január 20-án. EPA/NEIL HALL

A szigetországban a napi esetszám január 9-én volt a csúcson, amikor egy nap alatt csaknem 60 ezer fertőzöttet találtak.

Azóta óriásit zuhant ez a mutató: hét elején már csak mintegy 5400 új fertőzöttet regisztráltak a 68 millió lakosú országban – kevesebbet, mint Magyarországon.

A napi, diagnosztizált koronavírus-fertőzések száma az Egyesült Királyságban. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)
A napi, diagnosztizált koronavírus-fertőzések száma az Egyesült Királyságban. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)

A kórházban ápoltak száma 10 nappal az esetszám tetőzése után ért a csúcsra: január 18-án mintegy 39 ezren szorultak kórházi ellátásra.

Azóta ez a mutató is nagyságrendekkel javult: jelenleg mintegy 5500 Covid-beteget ápolnak kórházban, és 748-an vannak lélegeztetőgépen – mindkét mutató jobb a magyarnál az abszolút számokat tekintve is.

Kórházban ápolt Covid-betegek száma az Egyesült Királyságban. (Forrás: Our World in Data)
Kórházban ápolt Covid-betegek száma az Egyesült Királyságban. (Forrás: Our World in Data)

A Covid-halálesetek száma január 23-án, tehát két héttel az esetszám tetőzése után volt a csúcson: akkor mintegy 1250-en hunytak el naponta a hétnapos mozgóátlagot tekintve.

Azóta ebben a tekintetben is látványos javulás történt: a napi halálos áldozatok számának hétnapos átlaga múlt héten 90 alá csökkent.

A napi, koronavírussal összefüggő halálesetek száma az Egyesült Királyságban. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)
A napi, koronavírussal összefüggő halálesetek száma az Egyesült Királyságban. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)

Igaz, összességében még így is Nagy-Britanniában van a legtöbb Covid-halott Európában (126,5 ezer vagy 148 ezer, számítási módszertől függően), a 100 ezer lakosra jutó elhunytak száma pedig jelenleg ugyanannyi, mint Magyarországon (189).           

A folyamatos és jelentős javulás azonban tény, aminek köszönhetően már

megkezdődött a szigorú korlátozások feloldása.

Az általános és középiskolák teljesen, a felsőoktatási intézmények pedig részben kinyitottak, ismét találkozhatnak a különböző háztartásokban élők (egyelőre maximum két fő), valamint egy látogatót fogadhatnak az idősotthonokban élők is (az ő oltásuk gyakorlatilag befejeződött).

Angliában március végétől négy lépcsőben újabb lazítások következnek, amelyek utolsó fázisa legkorábban június 21-én lép életbe. Ekkor minden kapcsolattartási korlátozás megszűnik, nem korlátozzák többé az esküvők vagy egyéb események létszámát, és még az éjszakai klubok is kinyithatnak. (Wales, Skócia és Észak-Írország külön-külön ütemtervet dolgoz ki a lazításra.)

Európa oltóbajnokai 

De miért javult radikálisan a helyzet a szigetországban? Helyi szakértők szerint a siker alapvetően a rekordmértékű átoltottságnak – más szakértők szerint az oltások és a szigorú karantén együttes hatásának – köszönhető.

A Covid elleni, beadott oltások száma 100 lakosra vetítve országonként. (Forrás: Our World in Data)
A Covid elleni, beadott oltások száma 100 lakosra vetítve országonként. (Forrás: Our World in Data)

Jelenleg Európában messze Nagy-Britannia áll a legjobban ezen a téren: 100 lakosra 44,6 beadott oltás jut (Magyarországon 21,9 – ez amúgy az egyik legjobb  érték az EU-ban  –, Spanyolországban 13,5, Olaszországban 13,3, Németországban 13, Franciaországban pedig 12,7).

A hivatalos adatok szerint a szigetországban

az első dózist a 18 év felettiek 53,8 százaléka, azaz több mint 28 millió ember kapta már meg, tehát ennyien élveznek valamilyen szintű védettséget a Coviddal szemben.

Közülük csaknem 2,4 millió embernek már a második oltást is beadták.

A múlt héten átlagban mintegy félmillió vakcinálást végeztek naponta, részben az AstraZeneca, részben a BionTech-Pfizer oltóanyagával. 

Boris Johnson tegnapi közlése szerint április közepéig ötven év felett mindenkit, ötven év alatt pedig minden "sebezhető" embert be akarnak oltani az első adaggal. (Legalábbis felkínálják nekik a vakcinát, az oltás ugyanis ott sem kötelező.) 

Óvatosan, de visszafordíthatatlanul, lépésről lépésre, oltásról oltásra, ez az ország úton van a szabadságunk visszaszerzése felé

- fogalmazott a brit kormányfő.  

Nagy-Britannia gyorsan és agresszívan invesztált az oltóanyag-beszerzésbe, hamar leszerződött a gyógyszergyártókkal, és így részben el tudta kerülni azokat az ellátási problémákat, amelyekkel az EU küszködik. (A brit beszerzési stratégiáról itt írtunk részletesen.)  

De mi van az AstraZenecával?

A briteket még az AstraZenecával kapcsolatos negatív hírek sem bizonytalanították el.

A brit-svéd gyógyszergyártó vakcinájának alkalmazását mintegy másféltucat uniós ország függesztette fel egy időre, miután néhányan úgynevezett agyi sinus trombózist (ennek során az agyi vénákban keletkeznek vérrögök) kaptak beoltás után. Közülük többen életüket vesztették.

Norvég szakértők szerint

a vérröggöket az AstraZeneca vakcinája okozta az általuk vizsgált esetekben.     

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) szerint nem lehet kizárni, hogy az oltás összefüggésben áll nagyon ritka agyi trombózisokkal, ebben a kérdésben további vizsgálatok szükségesek.

Ezzel együtt az EMA úgy véli, hogy

a vakcina biztonságos és hatékony, haszna – a koronavírus elleni védettség – pedig jóval nagyobb a kockázatánál.

A gyógyszerügynökség állásfoglalása után számos ország folytatta az oltásokat.

A brit hatóságok szerint a szigetországban öt, a fentihez hasonló esetet jelentettek 11 millió oltás után. A vakcinálást nem függesztették fel  szintén azt hangsúlyozzák, hogy annak előnyei jóval meghaladják a kockázatokat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Köhintett a francia ipar, csak be ne rekedjen!
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 16:01
Szeptemberben szezonális és naptári kiigazítással 0,9 százalékkal, május óta először csökkent az előző havihoz képest a francia ipari termelés az augusztusi 1,1 százalékos havi bővülés után.
Makro / Külgazdaság Magyarországot is elérheti a kenyérpirítós Trump-csapás
Buksza blog | 2024. november 5. 12:44
Ha komolyan lehetn venni Donald Trump vámemelési ígéretét, amivel az elnökválasztás előtt kampányolt – ami nála erősen kérdéses –, akkor látványos vereséget kellene szenvednie a szavazáson.
Makro / Külgazdaság Erre az adatra sem lehet büszke az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:32
2024. szeptemberben az export euróban számított értéke 5,0 százalékkal, az importé 4,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 187 millió euróval romlott. 
Makro / Külgazdaság Csak Magyarországon és Romániában elérhetetlen a Covid-vakcina
Privátbankár.hu | 2024. november 5. 08:16
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ roppant későn, október 11-én írt ki közbeszerzést a Covid-vakcinákra. Bár szakértők szerint már igazi járvány van, körképünkből mégis az derül ki, hogy az Európai Unióban kizárólag nálunk és keleti szomszédunknál nincs elérhető koronavírus-oltóanyag.
Makro / Külgazdaság Trump győzelme vagy az adók emelése számít a magyar autósoknak?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 15:58
A keddi amerikai elnökválasztás a gazdaság számos területére hatással lehet. Az ugyan túlzott egyszerűsítésnek tűnik, hogy Donald Trump győzelme egyértelműen kedvez az olajiparnak, míg Kamala Harris megválasztása a megújulóenergia-ágazat számára fontos. Ugyanakkor az tény, hogy a korábbi elnök visszatérése esetén a környezetvédelmi kérdések háttérbe szorulhatnak, és a fosszilis energiahordozók kivezetése lassabb lehet. Mindez az olajárakra is hatással lehet, de a magyar autósok számára rövid távon ennél is fontosabb lehet, hogy a költségvetés problémái miatt egyes adók, így például az üzemanyagokat terhelő jövedéki adó infláció követő lehet. Egyebek mellett ezekről a témákról is beszélt a Trend FM hétfő délelőtti adásában kollégánk, Király Béla.
Makro / Külgazdaság Pogátsa Zoltán: Nincs apokalipszis, de az sem igaz, hogy minden rendben lenne a magyar gazdaságban
Csabai Károly | 2024. november 4. 15:11
A közgazdásszal, szociológussal, a Soproni Egyetem docensével a lapcsoportunk által működtetett Klasszis Klub Live-ban beszélgettünk. Annak apropóján, hogy a magyar gazdaság 2023 után az idén is recesszióba zuhant, a GDP két egymást követő negyedévben csökkent. Szóba került a kis- és középvállalkozások támogatása, a felfüggesztett uniós pénzek, az oktatás és az egészségügy helyzete, a minimálbér emelése, valamint az, mennyire jó ötlet a nyugdíjpénztárakban lévő összegek beforgatása lakáscélokra. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 62. adását most meg-, illetve visszanézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül? Erről is kérdezzük Vitézy Dávidot a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 14:26
A közgazdász, közlekedési és városmobilitási szakértő, az októberben megalakult új Fővárosi Közgyűlés tagja november 13-án, szerdán 16 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. A rendszerváltás óta talán még soha nem voltak annyira kiegyenlítettek a politikai erőviszonyok Budapesten, mint a most kezdődött ötéves ciklusban. Az azonos szavazati aránnyal rendelkező Fidesz és a Tisza Párt mellett a többiek jelenthetik a mérleg nyelvét. Köztük a háromfős Podmaniczky Mozgalom, élén Vitézy Dáviddal. A frakcióvezetővel szokás szerint élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Saját bányacége lett Orbán Viktor unokaöccsének is
Vég Márton | 2024. november 4. 13:12
Ezúttal a miniszterelnök unokaöccse látta elérkezettnek a pillanatot arra, hogy egy saját bányacéget rakjon össze. 
Makro / Külgazdaság A romániai Ford nem kér a magyar akkumulátorokból, csinál magának
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 12:25
Saját magának gyárt majd akkumulátorokat a romániai Ford-üzem. 
Makro / Külgazdaság Ötössel kezdődhet a benzinár?
Privátbankár.hu | 2024. november 4. 10:44
A benzin olcsóbb, a gázolaj drágább lehet. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG