7p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Magyarországhoz hasonlóan Németország és Ausztria válságkezelési stratégiája is nagyrészt korlátozásokra épül, a zárás-nyitás időzítése szintén járványhelyzettől függően változik, ott is észlelhető a karanténfáradtság, és ott is domináns lett a brit mutáns. Ennek ellenére a járvány ott kevésbé viseli meg a társadalmat: a lakosságszámra vetített halálozások száma jóval kisebb, mint itthon. Németország most újabb szigorításokra készül, Ausztria egyelőre nem változtat.

A régóta várttal ellentétben továbbra sem enyhít a koronavírus ellenes korlátozásokon Németország – sőt, a szövetségi kormány a tartományi vezetőkkel közösen jelentős, országos szinten eddig még nem látott szigorításokra készül a kiszivárgott sajtóhírek szerint.

Fokozódhat a szigor 

A Die Welt által közölt tervezet szerint erre azért van szükség, mert a már Németországban is dominánssá vált brit mutáns jelentősen növelte a fertőzések számát, a növekedés „exponenciális dinamikát” rejt magában, amit csak további korlátozásokkal lehet kontrollálni.

Egyértelmű korlátozó intézkedések nélkül az új fertőzések száma olyan gyorsan fog növekedni, ami már áprilisban az egészségügyi rendszer túlterhelődéséhez vezetne

- figyelmeztet a jelentés, amely szerint a helyzeten a különösen veszélyeztetettek (80 év felettiek) többségének beoltása sem segítene. A brit mutáns ugyanis több mint 60 százalékkal halálosabb a vírus alapverziójánál, és a fiatalabb korosztályokat is jobban érinti.

Óvatos egyensúlyozás - biztonsági őr az újranyitott Egyiptomi Múzeumban Berlinben 2021. március 16-án. EPA/FILIP SINGER
Óvatos egyensúlyozás - biztonsági őr az újranyitott Egyiptomi Múzeumban Berlinben 2021. március 16-án. EPA/FILIP SINGER

A jelenleg érvényes korlátozásokat április 18-ig, azaz csaknem egy hónapig meghosszabbíthatják. Azokban a térségekben pedig, ahol a 100 ezer lakosra jutó új fertőzések számának heti átlaga meghaladja a százat, további szigorításokat vezetnek be – azaz visszavonják a március hetedikétől érvényes enyhítéseket.

Így ismét napirendre kerülhet az üzletek, az óvodák és az iskolák bezárása, éjjelre pedig kijárási korlátozás léphet életbe, amennyiben nem szól ellene nyomós érv.

A kormány és a tartományok egyúttal azt kérik majd az emberektől, hogy ha nem muszáj, ne utazzanak sehova, tehát se külföldre, se belföldre – ez a kérés a húsvéti időszakra is érvényes. A döntéshozók fontolgatják azt is, hogy a külföldi útról visszatérőknek – függetlenül attól, hogy melyik országból érkeznek vissza –  kötelezően karanténba kell vonulniuk.

A kormány a vállalatoktól pedig nem csak az otthoni munkavégzés lehetővé tételét várja el – ezt eddig is ösztönözték –, hanem azt is, hogy

a jelenlévő dolgozóinak hetente legalább egyszer kínálja fel a tesztelés lehetőségét.

A kormány egyúttal kitart amellett, hogy a nyár folyamán mindenkinek felkínálja majd az oltás lehetőségét.

Csökkenő halálozás 

Németországban február közepe óta meredeken emelkedik a regisztrált fertőzöttek száma (Magyarországon január vége óta tart a felfutás), ami azonban ott egyelőre nem növelte a halálozások számát – a szigorításokkal a kormány a helyzet újbóli rosszabbodását kívánja megelőzni.      

Eközben itthon csúcson van a halálozás: múlt héten már több volt a Covid-halott, mint a 83 millió lakosú Németországban. Míg itthon 185 haláleset jut 100 ezer lakosra, a németeknél 90.   

A napi, koronavírussal összefüggő halálesetek száma Magyarországon és Németországban. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)
A napi, koronavírussal összefüggő halálesetek száma Magyarországon és Németországban. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)

Eközben a németek jóval rosszabbul állnak nálunk átoltottságot tekintve: míg itthon már 21 oltás jut 100 lakosra, addig Németországban 12,5.

Óvatos egyensúlyozás

A Merkel-kormány ősszel vezetett be fokozatosan szigorító intézkedéseket, amiken március elején némileg enyhített – ezek a lazítások tartományonként eltérhettek.

A kormány válságkezelését alapvetően az óvatosság jellemzi, ráadásul számos érdek között kell egyensúlyoznia.

Egyrészt figyelembe kell vennie az egyes tartományok eltérő helyzetét – a döntéseket mindig megelőzi egy tanácskozás a tartományi kormányfőkkel –, másrészt a gazdasági szereplők (főleg a turisztikai és vendéglátószektor) segélykiáltásait is meg kell hallania.

Harmadrészt nem hagyhatja figyelmen kívül azt sem, hogy – Magyarországgal ellentétben – rendszeresek a kisebb-nagyobb utcai, olykor összecsapásokba torkolló tüntetések a lezárások ellen: szombaton például több mint 20 ezren demonstráltak Kasselben.

Az embereken általában is egyre inkább úrrá lesz a karanténfáradtság, és egyre kritikusabbak a kormánnyal szemben. Március elején már a megkérdezettek csaknem harmada vélte úgy, hogy a korlátozások túl messzire mennek,

a kormány válságkezelésének egyes elemeivel – a karantén indoklása, tesztelés, oltás megszervezése, gazdaságnak nyújtott segítség  – pedig a németek kétharmada, illetve háromnegyede elégedetlen.   

Ausztria is sokkal jobban áll nálunk

Óvatosan egyensúlyoz a járvány féken tartása és a gazdaság megóvása között az osztrák kormány is. Ausztria, amelyet Orbán Viktor kormányfő korábban magyar labornak nevezett, tavaly novemberben a magyarnál szigorúbb korlátozásokat vezetett be, amiken december elején lazított, december második felében ismét szigorított, majd február elején újabb lazítást rendelt el.

Bár az új fertőzések száma a mintegy 9 millió lakosú Ausztriában is növekszik,

még így is nagyságrendekkel jobb az ottani helyzet a magyarnál – annak ellenére is, hogy már ott is a brit mutáns a domináns.

Elég, ha ránézünk a legfrissebb számokra: Ausztriában az elmúlt egy napban 2412 új fertőzöttet regisztráltak (itthon 9046-ot) és 15-en hunytak el (itthon 189-en). Az aktív fertőzöttek száma 32 ezer (itthon 188,5 ezer), és 1983 embert ápolnak kórházban (itthon több mint 11 ezret).

Nyugati szomszédunk összességében is sokkal jobban áll nálunk: ott a koronavírusos halálos áldozatok száma 9089 (itthon 18 451), a napi elhunytak száma március elejéig jelentősen csökkent, és csak az elmúlt egy-másfél hétben kezdett ismét enyhén emelkedni (nálunk február eleje óta meredeken növekszik).

A napi, koronavírussal összefüggő halálesetek száma Magyarországon és Ausztriában. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)
A napi, koronavírussal összefüggő halálesetek száma Magyarországon és Ausztriában. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)

Arra több magyarázat létezik, hogy miért áll nálunk sokkal jobban Ausztria annak ellenére is, hogy átoltottságban – Németországhoz hasonlóan – szintén elmarad tőlünk.

Az egyik ok lehet például a jobb egészségi állapot:

az osztrákok születéskor várható élettartama (82 év) eleve hat évvel magasabb a magyarokénál (76 év).

Szerepet játszhat még az egészségügy állapota vagy a korlátozások mértéke, betartása és hatékonysága is, minderre azonban nincsenek konkrét mérések.

Kezd elegük lenni 

Ezzel együtt Ausztriában is rendszeresek a tüntetések a lezárások ellen. Minél tovább tart a pandémia, annál inkább belefáradnak a polgárok, mondta lapunknak korábban Alexander Dworzak, a Wiener Zeitung napilap szerkesztője.

Ezt jelzi az is, hogy a bizalom az osztrák kormány válságkezelésében 58-ról 40 százalékra esett tavaly november és idén február vége között.

És míg tavaly márciusban a megkérdezettek 80, idén már csak mintegy harminc százaléka tartotta jónak vagy nagyon jónak a kormány munkáját ilyen téren.

Mintegy harmaduk pedig szimpatizál a lezárás-ellenes tüntetésekkel.

Az osztrákok 73 százaléka egyébként mindenképp vagy valószínűleg be akarja magát oltatni, 27 százaléka viszont valószínűleg vagy biztosan kivonja magát ez alól.

Az osztrák kormány ma este tartott sajtótájékoztatót a további lépésekről: az ország nyugati felében marad a jelenlegi helyzet, a keleti felében (így Bécsben is) pedig még egyeztetniük kell a tartományoknak és a kormánynak, mivel ott jobban terjed a vírus.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Korlátozzák a szabadságukat és durván bánnak az adósokkal a kínai hatóságok
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 08:16
Akinek tartozása van, az nem utazhat a vonatok egy részén. Ez csak egy dolog a sok közül. 
Makro / Külgazdaság Budapest felének megfelelő területet foglaltak el az oroszok, Putyinra saját vendéglője főz
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 07:22
Amerikai becslés szerint az év eleje óta akkora ukrán területet foglaltak el az előre haladó orosz csapatok, amekkora nagyjából megfelel Budapest pesti városrészének.
Makro / Külgazdaság A legnagyobb külföldi dobás ez lenne Debrecenben
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 15:01
Miért nem jó, ha csak összeszerelő várost csinál a kormány Debrecenből? Mit lép ez ellen a helyi nagymúltú egyetem? Mire panaszkodnak ma leginkább az ott megtelepedett külföldi nagyvállalatok és mennyi új lakás és szociális létesítmény kellene az egyre növekvő lakosságnak? Erről is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság Így változnak az üzemanyagárak szerdán, feltéve, ha addig nem vezetik be újra az árstopot
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 11:17
A gázolaj nagykereskedelmi ára szerdán jelentősen csökken, a benziné nem változik. A kormány a héten dönthet a fogyasztói árak megfékezésének kérdésében.
Makro / Külgazdaság Rámennek a kriptóra Matolcsy Györgyék is
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 10:45
A kriptopiaci szereplők, így a kriptoeszköz-szolgáltatók szabályozott keretek között történő engedélyezéséről és felügyeléséről szóló uniós és magyarországi jogszabályok elfogadásával párhuzamosan a jegybank felméri, hogy hány itthoni szereplő kíván elindulni a piacon. Magyarországon immár nagyjából 200 ezer ügyfél rendelkezik vagy kereskedik kriptoeszközzel. A hazai engedélyezés és felügyelés biztonságosabbá teheti ezt a tevékenységet is.
Makro / Külgazdaság Mennyi esélye van Magyar Péternek? Ma délután Medgyessy Pétertől ezt is megkérdezheti a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 09:46
Ehhez elég csak egy ingyenes regiszráció a ma 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság A német kormány becsapja Európát
Káncz Csaba | 2024. április 21. 10:44
Berlin és Peking újbóli összebarátkozásának szélesebb körű geopolitikai következményei vannak. Miközben a világban a biztonságpolitikai eszkaláció időszakát éljük, a német kormánynak ki kellene néznie a vállalati lobbik buborékjából. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Kihúz-e minket a csávából Nagy Márton új elképzelése?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 11:29
A Klasszis Média Lapcsoport állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett versenyképességi stratégiát elemzi.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG