6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Magyarországon és Ausztriában sokáig hasonlóan alakult a járványgörbe, az idei évben azonban valami megváltozott. Míg szomszédunkban egyre kevesebben haltak meg, a korlátozások pedig lazultak, addig itthon ismét elszállt az áldozatok száma, tegnaptól pedig szigorodott a karantén. A hazai válságkezelők a brit mutánsra mutogatnak, amely azonban Ausztriában is hónapok óta jelen van. A lapunknak nyilatkozó helyi újságíró szerint feszültség azért az osztrák társadalomban is érezhető.

Fontos, hogy tisztában legyünk azzal, ami történik körülöttünk. Különösen Ausztria fontos számunkra, amely a mi laboratóriumunk

jelentette ki Orbán Viktor még november elején.

A kormányfő ezzel arra utalt, hogy nyugati szomszédunkat hasonlóan érintheti a koronavírus-járvány, mint minket, ezért az ottani tapasztalatokat is felhasználhatjuk majd a válságkezelésben.

Aligha véletlen, hogy november 11-én a magyar kormány nagyrészt azokat a korlátozásokat vezette be, amiket Ausztria november elején már meglépett. (A november közepi további, ideiglenes osztrák szigorításokat azonban nem követte – egészen tegnapig.)

Ünneplők Bécs központjában, a Stephansplatzon 2020. december 31-én. EPA/CHRISTIAN BRUNA
Ünneplők Bécs központjában, a Stephansplatzon 2020. december 31-én. EPA/CHRISTIAN BRUNA

Osztrák javulás, magyar hanyatlás 

A két ország járványgörbéje  – néhány hét csúszással – sokáig együtt mozgott: a fertőzöttek hivatalos száma Ausztriában november közepén, Magyarországon december elején tetőzött, majd mindkét országban csökkenni kezdett.

Január végétől azonban elvált egymástól a két görbe: miközben az osztrák csak enyhén emelkedik, a magyar kilőtt.

Az új, diagnosztizált koronavírus-fertőzések száma Magyarországon és Ausztriában. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)
Az új, diagnosztizált koronavírus-fertőzések száma Magyarországon és Ausztriában. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)

Sokáig hasonlóan alakult a két ország Covid halálozási görbéje is: december elején és végén volt a legrosszabb a helyzet, majd javulni kezdtek a mutatók.               

Február eleje óta azonban ellentétes irányba mutat a két görbe: míg Ausztriában folyamatosan és jelentősen csökkent a napi áldozatok száma (az elmúlt egy hétben pedig stagnált a hétnapos átlagot tekintve), addig a magyar halálozások száma megugrott.

A napi koronavírusos halálesetek száma Magyarországon és Ausztriában. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)
A napi koronavírusos halálesetek száma Magyarországon és Ausztriában. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)

Hasonló trendek figyelhetők meg a kórházi ápolásra szoruló Covid-betegek számában is:  

Kórházban ápolt Covid-betegek száma Ausztriában és Magyarországon.  (Forrás: Our World in Data)
Kórházban ápolt Covid-betegek száma Ausztriában és Magyarországon. (Forrás: Our World in Data)

Míg Ausztriában javult a helyzet, Orbán Viktor február 25-én szakértőkre hivatkozva azt mondta:

Csupa rossz hírem van. (…) Az egész eddig tapasztalt járvány legnehezebb két hete előtt állunk. Az újfajta mutációk miatt a fertőzések száma erősen nő és nőni fog. Olyan terhelés lesz a kórházainkon, mint amilyen még nem volt.

Március 5-én pedig bejelentette a november óta érvényes korlátozások szigorítását, amelyek hétfőn életbe is léptek. Bezártak az óvodák és az iskolák, nem nyithat ki az üzletek nagy része, nagyrészt szünetelnek a szolgáltatások, minden közterületen kötelező a maszkviselés, valamint marad a kijárási tilalom este nyolc és reggel öt óra között.

Osztrák lazítás

Ausztria viszont ezen a téren is az ellenkező (és jobb) irányban halad:

február 8-tól jelentősen enyhültek a korlátozások.

Szigorú feltételekkel, de kinyitottak az iskolák, üzletek, múzeumok, könyvtárak, állatkertek, ismét lehet testi közelséggel járó szolgáltatásokat (hajvágás, masszázs, tetoválás) kínálni, a kijárást pedig már „csak” éjjel korlátozzák.

Az ellentétes (és hazánkra nézve kedvezőtlen) trendek azért is furcsák, mert átoltottság tekintetében sokkal jobban állunk Ausztriánál – sőt, az összes többi szomszédos országnál is Szerbia kivételével. Míg itthon 13,3 beadott oltás jut 100 lakosra, addig Ausztriában mindössze 8,9. (A bécsi magyar nagykövetség szerint több osztrák már jelezte, hogy Magyarországon szeretné beoltatni magát, de el kell őket utasítani.)

A Covid elleni, beadott oltások száma 100 lakosra vetítve térségünk országaiban. (Forrás: Our World in Data)
A Covid elleni, beadott oltások száma 100 lakosra vetítve térségünk országaiban. (Forrás: Our World in Data)

A szomszédban is van mutáns

De akkor miért romlik a magyar helyzet, és miért javul az osztrák?

A magyar hatóságok főleg a brit mutánssal magyarázzák a harmadik hullámot, mivel az mintegy 70 százalékkal fertőzőbb az „alapverziónál”. Megjelenését január 13-án jelentették be.

A brit mutáns ugyanakkor Ausztriában már január eleje óta jelen van, mára pedig dominánssá vált: tízből hat Covid-fertőzés köthető hozzá.

Úgy tűnik tehát, hogy a rosszabb magyar helyzetet nem lehet a brit mutánsra fogni.

Egy magyarázat lehet, hogy az osztrákoknál eddig nagyobb korlátozások voltak – a kijárási korlátozást például napközbenre is bevezették –, de ez is csak részben igaz. A november közepi szigorítást ugyanis lazítás követte december elején, a december végi szigorításokon pedig február elején enyhítettek,

azaz szomszédunkban sem volt hosszú hónapokig tartó, szigorú karantén.

Ezzel együtt Bécsben a hétvégén ismét több ezren (más források szerint több tízezren) tüntettek a korlátozások ellen, részben maszk nélkül.

Alexander Dworzak, a Wiener Zeitung napilap szerkesztője a Privátbankár.hu-nak azt mondta: a hangulat feszült, a demonstrálók között huligánok és szélsőjobboldaliak is megjelentek. Szerinte a tüntetésekre a politika is rátelepszik. 

Minél tovább tart a pandémia, minél inkább belefáradnak a polgárok, annál inkább megcélozza a vírustagadókat és -szkeptikusokat a jobboldali-populista Szabadságpárt           

- fogalmazott.  

Fegyelmezettek, de elegük van  

Ugyanakkor az osztrákok túlnyomó többsége ha nem is örömmel, de még mindig elfogadja a korlátozásokat: egy februári közvélemény-kutatás szerint

tízből kilencen tartják magukat az előírásokhoz.

Szakértők ugyanakkor hozzáteszik, hogy a valóság nem ilyen szép: a hajlandóság a szigorító intézkedések betartására ott is érezhetően csökken,

azaz a "szomszédokon" is úrrá lett a "karantén-fáradtság".  

Ebben persze vastagon benne van az is, hogy az emberek negyven százalékának csökkentek a bevételei.

A bizalom az osztrák kormány válságkezelésében mindenesetre 58-ról 40 százalékra esett tavaly november és idén február vége között, a megkérdezettek fele pedig úgy véli, hogy március közepén már a vendéglátóhelyeket is ki kell nyitni.

Kérdés ugyanakkor, hogy mennyire lesz tartós a járványhelyzet javulása. Néhány mutató ugyanis ismét romlani kezdett.  

A fertőzésszám egész Ausztriában növekszik, ezért a kormány tervei a további nyitásra nagyon megkérdőjelezhetőek

- véli Alexander Dworzak.

Összegezve: a hosszú távú trendeket és az összes mutatót tekintve az ottani válságkezelés jelenleg sikeresebbnek tűnik a magyarnál.

Ausztriának eddig hosszú hard lockdown nélkül, lassú oltakozással is sikerült az, ami Magyarországnak nem: el tudta kerülni a harmadik hullámot.

Arra még nincs válasz, hogy ennek pontosan mi az oka, és véglegesen sikerült-e megfékezniük a harmadik hullám kitörését.

Az operatív törzs mai tájékoztatója szerint Ausztria mindenesetre Magyarországot is a magas kockázatú kategóriába sorolta be, és szigorította a határátlépés feltételeit.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG