4p

Stagnált az ipari termelés növekedése Kínában júliusban, miközben az ország kiskereskedelmi forgalma a vártnál lassabb ütemben áll helyre a koronavírus-járvány után.

A kínai statisztikai hivatal által pénteken közzétett adatok szerint az ipari termelés júliusban ismét 4,8 százalékkal bővült, csakúgy, mint az előző hónapban. Elemzők 5,1 százalékos növekedésre számítottak.

A júniusi adat az idei év legjobbjának számított. Havi összevetésben 0,98 százalékos bővülést regisztráltak júniusról júliusra, míg az év első hét hónapjában az ipari termelés 0,4 százalékkal zsugorodott a tavaly azonos időszakihoz képest, ami további javulást jelent az év első felében mért 1,3 százalékos visszaesés után.

A termelés növekedése júliusban a feldolgozóiparban volt a legmarkánsabb: 6 százalékos bővülést mértek éves bázison, ami erősödést jelent a júniusi, 5,1 százalékos növekedéshez képest.

A tulajdonosi összetétel alapján a legnagyobb - 7,6 százalékos - növekedést a külföldi finanszírozású vállalatok esetében mérték júliusban, míg a részvénytársaságoknál és a magánszektorban egyaránt 4,2 százalékos, az állami vállalatok esetében pedig 4,1 százalékos volt a termelés bővülése.

Jobb eredményt vártak

A kiskereskedelmi forgalom a várakozásokhoz képest lassabb ütemben javult: éves bázison 1,1 százalékkal csökkent júliusban az egy hónappal korábban közölt 1,8 százalékos visszaesés után. Elemzők 0,1 százalékos növekedést jósoltak. A júliusi mindazonáltal az idei év legkedvezőbb havi adata. Az év első hét hónapjában a kiskereskedelmi forgalom 9,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbbitól.

A koronavírus-járvány által nagy mértékben sújtott vendéglátóipar forgalma éves bázison júliusban 11,0 százalékkal esett vissza, a zsugorodás üteme tehát tovább lassult a júniusi, 15,2 százalékos csökkenést követően. Az év első hét hónapjában 9,0 százalékkal bővült az internetes kiskereskedelem forgalma a tavaly azonos időszakihoz képest, a növekedés üteme ezzel 1,9 százalékkal javult az első félévihez képest.

Az állóeszköz-beruházások az elemzői várakozásoknak megfelelően 1,6 százalékkal csökkentek az év első hét hónapjában éves összevetésben. Ez a visszaesés további mérséklődését jelenti az első félévi 3,1 százalékos zsugorodás után. A beruházások több mint felét kitevő magánberuházások 5,7 százalékkal estek vissza a január-júliusi időszakban éves összevetésben, szemben az év első hat hónapjában mért 7,3 százalékos szűküléssel.

Van, ami nem változott egyik hónapról a másikra 

A statisztikai hivatal felmérése alapján a munkanélküliségi ráta júliusban is a júniusival megegyező, 5,7 százalék volt. Minthogy azonban a számítás alapját képező felmérés nem teljes körű, így ez az adat nem feltétlenül tud hű képet adni a valós helyzetről. A kínai kormányzat az idei évre azt tűzte ki célul, hogy 6 százalék körül tartja a munkanélküliségi rátát, miközben 9 millió új, városi munkahelyet teremt.

Kína gazdasága a járvány bénító hatásai nyomán 6,8 százalékkal esett vissza az első negyedévben - először zsugorodva az óta, hogy 1992 első negyedévében elkezdték közzétenni a hivatalos GDP-adatokat. A második negyedévben azonban a kínai GDP már 3,2 százalékkal nőtt éves összevetésben.

Egyes szakértők úgy vélik, hogy amennyiben az országban nem alakul ki ismét súlyos járványhelyzet, a kínai gazdaság az év második felében javuló irányban haladhat tovább. Mások azonban a növekedés lassulására számítanak az egészségügyi cikkek exportjának csökkenését, a felgyülemlett kereslet lecsendesülését, valamint az Egyesült Államok és Kína közötti feszültségek fokozódását előre jelezve.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
Makro / Külgazdaság A mikrohullám ölni tanul – tesztüzemben a jövő légvédelme
Litván Dániel | 2025. április 27. 05:47
Olyan eszközt tesztelt a brit haderő, amely egy csapásra át tudná írni a front erőviszonyait – de van még mit reszelgetni rajta.
Makro / Külgazdaság Nagyon rossz ötlet volt felbőszíteni Kínát?
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 16:44
Mielőtt kirobbantotta kereskedelmi háborúját Kína ellen, Donald Trump amerikai elnöknek végig kellett volna gondolnia, hogy kivel áll szemben. Nem tette, amit jó eséllyel nagyon megbánhat.
Makro / Külgazdaság Sivatagba homokot? Az oroszok találtak maguknak egy vásárlót
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 15:32
Hosszabb távon jelentős mennyiségű orosz földgáz importjáról tárgyal Oroszország és Irán, miközben a perzsa állam földje alatt található a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij Rómában beszélt Trumppal (frissítve)
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 13:26
Washington gyümölcsözőnek minősítette a találkozót. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG