Nem lesz kész az olimpiára
Emmanuel Macron francia köztársasági elnök legutóbb akkor beszélt erről, amikor a hivatalos párizsi látogatásra meghívott japán miniszterelnök, Fumio Kishida méltatta a székesegyház előrehaladott állapotban levő felújítását. A Le Figaro szerint az 1163-ban már álló hatalmas épületet 2024 decemberében, valószínűleg december 8-án, a Szeplőtelen Fogantatás ünnepén nyitják meg újra közösségi és liturgikus célokra, így a szentmisék megtartása is e naptól válna lehetővé.
Amikor négy éve a Notre-Dame lángokba borult, az szinte az egész világot megrázta. A rekonstrukció már az oltás és a sokk után rövid idővel megkezdődött, de a járvány miatt az újjáépítés szünetelt. Annyi bizonyos, hogy nem lesznek készen a párizsi nyári olimpiára, amely 2024. július 26. és augusztus 11. között zajlik.
De még a megnyitás után is folytatódnak majd a munkálatok, egészen 2025-ig. A The Collector szerint a rekonstrukció 865 millió dollárba kerül.
Ami kőből volt, kőből lesz
– A legnagyobb kihívást az jelenti, hogy nap, mint nap pontosan kövessük az általunk készített tervet – mondja Jean-Louis Georgelin rekonstrukciós projektvezető.
De nagy vitát váltott ki a templombelső felújítása is. Ugyanakkor abban mindenki egyetért, hogy törekedni kell a történelmi hitelességre.
Nem kőnek látszó betonboltíveket készítünk, hanem valódi kőből felhúzott íveket, amelyeket úgy építünk meg, mintha a középkorban élnénk – nyilatkozta Philippe Jost, az újjáépítést felügyelő állami hatóság ügyvezető igazgatója.
A világ másik leglátogatottabb épületét, a római Colosseumot is már évek óta tatarozzák és bővítik - rá is fért. Bár itt a modern technikát is bevetik, annak érdekében, hogy újabb programokkal szolgáljanak a látogatók számára.
Mozgatható padló, csúcstechnológiás színpad
A tervek szerint idén készül el a fenntartható, csak természetes anyagokból készül, visszahúzható, mozgatható padlózat, amely közel 18,5 millió euróba kerül. A Colosseum részben már tavaly megnyílt, de korlátozták a látogatók számát, ezért érdemes előre online jegyet váltani a Colosseumba és a Forum Romanumba is.
A tervek szerint egy csúcstechnológiás, könnyű szerkezetű, összecsukható színpadot húznak fel az arénában, amellyel mintegy helyreállítják az eredeti színpadot. A Colosseumot i. u. 70 és 80 között építették, a nyilvános kivégzések és a gladiátorviadalok véres helyszíne volt. Több mint 450 éven át működött arénaként. A Forum Romanummal együtt Olaszország legnépszerűbb turistalátványosságai közé tartozik. A színpad egészen a 19. századig létezett, akkor elbontották, régészeti feltárások miatt.
Befedik, ha esik az eső
A felújítás befejezése után az arénát ismét lehet szabadtéri kulturális előadásokra használni, és a látogatók az aréna közepéről csodálhatják meg az ókori építmény fenségességét – közölte az olasz kulturális miniszter, Dario Franceschini. A 3000 négyzetméter alapterületű, mobilizálható rendszer lehetővé teszi, hogy gyorsan befedjék vagy kinyissák a föld alatti épületrészeket, egyrészt, hogy megvédjék az esőtől, másrészt hogy lehetővé tegyék szellőzésüket.
Az újjáépítésre kiírt pályázatot az Ingegneria nevű társaság nyerte el, a munkálatok tervezett költség előirányzata 18,5 millió euró. A nemzetközi hírű milánói cég restaurálta egyebek között a vicenzai székesegyházat, és olyan sztárépítészekkel dolgoztak már együtt, mint Renzo Piano, Rem Koolhaas és Iszozaki Arata.