3p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A kelet-közép-európai régió számos országában egykulcsos jövedelemadó van érvényben, ami a politikusok szerint ösztönzi a beruházásokat és a kis keresetűeknek kedvező. A Romanian Business Leaders szakmai szervezet felmérése szerint valójában szó sincs erről.

A romániai politikusok többsége azzal kábítja országa lakóit, hogy az egykulcsos adórendszer a munkavállalók érdekeit szolgálja – írta a Maszol.ro erdélyi magyar nyelvű hírportál. A Romanian Business Leaders szakmai  szervezet nemzetközi összehasonlító tanulmánya határozottan cáfolja ezt a vélekedést. Az egykulcsos jövedelemadó-rendszer a felmérés szerint kizárólag a sokat keresőknek előnyös. 

A tanulmányban 16 európai ország, főként EU-tagállam adatait vetették össze. Azt találták, hogy 3 ezer eurós (1,14 millió forint) bruttó bér esetén a vizsgált államokban átlagosan 57,3 százalék az adók és járulékok levonása után az adózónál maradó nettó jövedelem aránya.

Árfolyam

Romániában ennél kissé rosszabbul járnak azok, akik bruttó 15 ezer lejt keresnek. Ennek az összegnek az 57,2 százaléka marad náluk.

Megnézték, mennyire jó az egykulcsos rendszer. Fotó: Depositphotos
Megnézték, mennyire jó az egykulcsos rendszer. Fotó: Depositphotos

Ennél szerencsésebb helyzetben a cseh, a magyar, a szerb és a bolgár munkavállalók vannak. Náluk a bruttó összeg 58-74,6 százaléka marad. Az olasz, a portugál és a szlovák dolgozók rosszabbul járnak az átlagosnál. Az ő esetükben a nettó kereset a bruttó összegnek csupán 52,6, 53,7, illetve 53,8 százaléka. 

Más a helyzet a bruttó 1000 eurós (380 ezer forint) fizetések esetében. Ennél a jövedelemnél a vizsgált országokban az alkalmazottak átlagban a bruttó összeg 64,9 százalékát kapják kézhez. Romániában az arány ugyancsak 57,2 százalék, ami a legalacsonyabb a 16 állam összehasonlításában. Szlovákiában és Magyarországon ez az arány 57,6, illetve 58,8 százalék.

Ugyanakkor Hollandiában egy 1000 eurós bruttó bérért dolgozó ennek az összegnek a 74,6 százalékát viheti haza, Olaszországban 72,3, Németországban 70,1 százalék ez az arány. Ez azt jelenti, hogy az európai országok többségében az a szabály érvényesül, hogy minél kisebb a jövedelem, annál kisebb a jövedelemadó. Az egykulcsos jövedelemadó-rendszer kisember-sanyargató jellegét jól mutatja, hogy míg egy kiskeresetű romániai lakó bérének 42,8 százaléka kerül az államkasszába, addig Hollandiában csupán 25,4 százalékot adózik az, akinek viszonylag kicsi a fizetése.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
Makro / Külgazdaság Hat dolog, ami már biztos, hogy drágább lesz Amerikában Trump vámtarifái után
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 16:48
Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborút robbantott ki azzal, hogy vámokat vetett ki országa szomszédaiból, Kanadából és Mexikóból származó importra.
Makro / Külgazdaság Jön a vámháború, mindenki meg fogja inni a levét
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 15:04
Mexikó és Kanada 25 százalékos vámot kapott a nyakába, míg a kínai termékeket 10 százalékos teherrel sújtotta Donald Trump. Kilátásba helyezte továbbá, hogy az Európai Uniós termékek is kiegészítő vámokat kapnak. Mindez az érintett országok mellett az Egyesült Államokra is hathat, például magasabb lehet az infláció. A nagy vesztesek az olyan kis nyitott gazdaságok lehetnek, mint a magyar, derült ki a Trend FM rádió hétfői adásából, ahol kollégánk, Király Béla volt a Reggeli Monitor című műsor vendége.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG