4p

A jegybankelnök azt is bejelentette a Monetáris Tanács mai ülése – melyen az alapkamatot 1 százalékkal megemelték – utáni sajtótájékoztatóján, hogy megkezdték egy 2 éves gazdasági stabilizációs program kidolgozását, amely célja a megbillent pénzügyi egyensúly helyreállítása.

Egy új adóreform alapjait kell letenni, amelynek zöldnek, digitálisnak és forgalmiadó-koncentráltnak kell lennie – jelentette ki Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke. Az azt követően egy órával kezdődött sajtótájékoztatón, amelyen a Monetáris Tanács 100 bázisponttal, 5,4 százalékra emelte a jegybanki alapkamatot.

Ilyen magas utoljára még 2013 februárjában, azaz Matolcsy kinevezése előtt, elődje, Simor András regnálása alatt volt az irányadó ráta.

Mint a bevezetőből kitűnik, nem kizárólag az alapkamat-emelés indokaival foglalkozott az MNB mostani elnöke. Felidézte például, hogy – amint fogalmazott – 2010-19 között Magyarország az elmúlt száz év legsikeresebb gazdasági növekedést produkálta, méghozzá úgy, hogy a pénzügyi egyensúly is megmaradt.

Ez billent meg a Covid 2020 tavaszi megjelenésével. Bár az ennek nyomán kialakult gazdasági válság kezelése érdekében az MNB több mint 11 ezer milliárd forint értékben bocsátott forrást a hazai gazdaság rendelkezésére – ebből 6800 milliárdot az államnak, 4800 milliárd forintot a vállalatoknak –, három területen is felborult az egyensúly: a pénzügyekben, az államháztartásban és a folyó fizetési mérlegben.

Matolcsy György rövid időre a pénzügyminiszter helyébe képzelte magát. Fotó: MTI
Matolcsy György rövid időre a pénzügyminiszter helyébe képzelte magát. Fotó: MTI

Ezek közül a pénzügyi egyensúlytalanságra tud hatni az MNB, s tavaly júniusban meg is indította a monetáris fordulatot – Matolcsy értékelése szerint az EU-ban elsőként az elszabaduló infláció megfékezése érdekében emelni kezdte az akkor 0,6 százalékos jegybanki alapkamatot. Amely azóta tizenegy lépésben ment feljebb.

A jegybank elnöke hangsúlyozta, hogy folytatják a küzdelmet az infláció ellen. Ennek kapcsán helyeselte azt, hogy a kormány árstopokkal fékezi, ne legyen kétszámjegyű az infláció. Matolcsy úgy vélte, a fogyasztóiár-index 2022 egészében 9 százalék lehet.

Az MNB első embere ugyanakkor kritikaként fogalmazta meg, hogy a hazai termelékenység nem bővült a kellő mértékben, emiatt szerinte minőségi felzárkózásra, van szükség, vagy ahogy ő mondta: termelékenységi fordulatra. Ennek érdekében

„új adóreform alapjait kell letenni, amelynek zöldnek, digitálisnak és forgalmiadó-koncentráltnak kell lennie” – jelentette ki Matolcsy.

Aki egyúttal azt is elmondta, hogy szerinte a költségvetésnek is vissza kell állítania az egyensúlyi állapotát, méghozzá úgy, hogy az térjen vissza az egyensúlyi növekedés és a felzárkózás politikájához. Emellett Matolcsy közölte,

az MNB 2 éves gazdasági stabilizációs programot javasol, ennek kidolgozását már megkezdték és a végterméket átadják a kormánynak.

A közeljövőről az MNB monetáris politikáért felelős alelnöke beszélt. Virág Barnabás elmondta, áprilisban is nagyon erős átárazásra számítanak, az infláció meghaladhatja a 9 százalékot (márciusban ez az érték 8,5 százalék volt, az áprilisi adatot május 10-én teszi közzé a KSH – a szerk.). Az alelnök úgy vélte, az éves átlagos infláció a 7,5-9,8 százalék felső harmadában végezhet. Ebből az orosz-ukrán háború hatása 2,5-3 százalék lehet. Az árstopokra kitérve ugyanakkor az MNB alelnöke azt állította, még nem látják, mi lesz azok sorsa.

Virág tájékoztatása szerint folytatódik a monetáris szigorítás, továbbra is a másodkörös hatások kezelése és elkerülése a monetáris politika célja. Mindaddig lesz kamatemelés, amíg az infláció nem éri el az árstabilitást jelentő 3 százalékos mértéket. Ez csak 2023-ban következhet be, akkor kezdődhet meg ugyanis az infláció csökkenése.

Az alelnök arra is kitért, hogy legközelebb, csütörtökön az egyhetes betéti kamatát növelheti az MNB. Ennek kapcsán megismételte, hogy az a céljuk, a két ráta közeledjen egymáshoz – ebből az következik, hogy 100 bázispontnál kevesebbet emelhetnek (egy hónapja az alapkamat 100 bázispontos növelése után az egyhetes betéti kamat mindössze 30 bázisponttal ment feljebb – a szerk.).

Az MNB hónapról hónapra dönti el a kamatemelés mértékét az inflációs kilátások és a környezeti kockázatok (orosz-ukrán háború, az államháztartási egyensúly helyreállítása, az EU-forrásokkal kapcsolatos tárgyalások kimenetele) alapján. Minden eszközzel készen állnak beavatkozni a pénzügyi egyensúly helyreállítása érdekében – ismételte meg a korábbi hónapokban már rendre hangoztatott szándékot a jegybank monetáris politikáért felelős alelnöke.

A forint a kamatdöntést követően erősödött, az euróval szemben egy óra leforgása alatt egy egységgel került feljebb, a 374-es szint alá, ám Matolcsy szavaira gyengült, s 375 fölött is gazdát cserélt.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Az ukránok felé billen a legfrissebb matek, előzik az oroszokat
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 10:11
Az ukrán vállalatok alkalmazkodtak a katasztrofális üzleti környezethez, így a gazdaság külföldi támogatását kihasználva működőképesek maradtak. Egy évig még amerikai támogatás nélkül is kihúzhatják.
Makro / Külgazdaság Valakinek 394 milliárd forintos ajándékot hozhat a Jézuska
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 09:19
Különleges éve volt a szerencséseknek 2024 az Egyesült Államokban, ugyanis a Mega Millions játékban, ami a magyarországi ötöshöz lottóhoz hasonlít, sokan lettek multimilliomosok.
Makro / Külgazdaság Magyarország is szeretne róla példát venni, Németországból viszont egy pofon jöhet
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 08:22
Az OECD elkészítette a különböző országokra vonatkozó GDP-előrejelzéseit. India jókora előnnyel vezeti a mezőnyt. 
Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
Makro / Külgazdaság Több tucatnyian kerültek kórházba romlott osztriga miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:05
Több mint 80 beteg lett rosszul, miután nyers osztrigát ettek a Los Angeles-i étterembemutató rendezvényén. 
Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
Makro / Külgazdaság 4122 milliárdos hiánycéllal, 100 milliárdos tartalékkal vág bele Magyarország 2025-be – megszavazták a költségvetést
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 12:22
Megszavazták a jövő évi költségvetést, vajon utoljára még jól számolt Varga Mihály?
Makro / Külgazdaság Karácsony előtt még jön egy kellemetlen meglepetés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:56
Szombattól változás jön az üzemanyagáraknál.
Makro / Külgazdaság A miniszterelnök szerint is bajban leszünk, ha januárban nem lő ki a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:48
Repülőrajtot kell venni 2025-ben, ez a siker kulcsa Orbán Viktor szerint. Donald Trump miatt is aggódik a kormányfő, derült ki pénteki rádiós megszólalásából.
Makro / Külgazdaság Mekkora fizetésre számíthat Magyarországon jövőre az átlagember?
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:30
Jelentős emelkedést mutatnak a magyarországi fizetések. Ahogy a reálbérmutató is szépen nőtt, amire nagy szükség is volt a tavalyi esés után. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG