Egy régi ígéret teljesülésére várnak a vállalkozók
Tizenkét millió forint lehet a legkisebb vállalkozásoknál az adómentesség felső összeghatára az áfában - mondta Varga Mihály az MTI-nek adott nyilatkozatában 2017 novemberében. A nemzetgazdasági miniszter már akkor jelezte: a kormány megkezdte az egyeztetést az Európai Bizottsággal a kérdésben, a jelenleg 8 millió forintos összeghatár ilyen mértékű emeléséhez ugyanis az Európai Unió engedélyére is szükség van.
Bár még az is felmerült hogy akár év közben (2018-ban) is életbe léphet a változtatás, végül ez a jövő évre, 2019-re elfogadott áfatörvény-módosítások közé sem került be. A Privátbankár.hu több alkalommal is érdeklődött a Nemzetgazdasági Minisztériumnál, majd a választások után a Pénzügyminisztériumnál is arról, hogyan áll az ügy, de válaszok helyett csak ígéreteket kaptunk - most viszont Varga Mihály elárult néhány részletet az Mfor.hu-nak.
Jelen állás szerint az Európai Bizottságnál már támogatták a javaslatot, és elkészült a Tanács - amelynek a végső döntést kell meghoznia - határozati tervezete is, csupán a tagállamok egyhangú döntése hiányzik tehát a pecséthez.
Elég jól állunk most ehhez Brüsszellel?
Az Mfor összeállítása szerint ez a látszólag formális lépés most elég nagy kihívást jelenthet - a Budapest és Brüsszel között folyó politikai vita arra késztetheti a tanácsban ülőket, hogy ne adják áldásukat a magyar kérelemre. Alapesetben persze a két ügynek semmi köze egymáshoz, így nem moshatnák össze őket, de kizárni sem lehet, hogy az adóügyi kezdeményezés lassításával is megpróbálja néhány tagállam Budapest értésére adni, hogy eljött az ideje az irányváltásnak.
Korábban egyébként más országok esetében nem okozott gondot ez, nem egy esetben megadták már a különös engedélyt jóval 35 ezer euró (a csatlakozáskori árfolyamon ez felel meg 12 millió forintnak) feletti értékhatárra is.
Más miatt is csúszhat az ügy - ősszel jön egy új adócsomag
Brüsszel az elmúlt időszakban rászánta magát, hogy megreformálja a hozzáadottérték-adót (amit mi áfának hívunk), s ennek részeként a kisvállalkozások adómentességére vonatkozóan is új szabályok felállítását célozta meg - emlékeztet az Mfor.hu. A rendelkezések nem érintenék a tagállamok jelenlegi mentességi küszöbértékeit, azok fennmaradnának, de az új szabályok adaptálása folyamatban van - előfordulhat, hogy azok életbe lépéséig már nem foglalkoznak a magyar kéréssel.
A magyar kérelemre adott uniós válasz is úgy fogalmaz, hogy a kis-és középvállalkozásoknak szóló engedélyt 2021. december 31-ig adnák meg, vagy addig a napig, amíg az új közösségi szabályok hatályba nem lépnek.
Varga Mihály néhány napja azt mondta a portálnak: a kormány az ősszel foglalkozni akar az alanyi adómentességgel. Amúgy is készül egy újabb adócsomag a parlament számára, amelyre az uniós jogszabályoknak való megfelelés miatt van szükség több adótörvényt érintően is.
32 ezer vagy 605 ezer adózót érint?
A kormány egyébként azt írta a Bizottságnak, hogy az intézkedés mintegy 32 ezer adóalanyt érint - az összes adóalany 10 százalékát - és amennyiben valamennyi jogosult kihasználná a megemelt értékhatárt, az is csak elhanyagolható módon befolyásolná az áfából befolyó bevételt, ami 0,52-0,65 százalékkal csökkenne.
Korábban még arról beszélt Varga: több mint 605 ezer adózónak jelenthet könnyebbséget az, ha az alanyi áfamentesség jelenlegi 8 millió forintos felső határa 12 millió forintra nő, ami 25 milliárd forintos megtakarítást eredményez a kisvállalkozóknak.