Az év elejétől kezdve látványosan csökken a lakosság bankbetétállománya, az első fél évben a lakosság több mint 800 milliárd forintot vont ki. A folyamat pedig a következő hónapokban folytatódhat - írja a Népszava.
Az MNB szokatlan módon nyilvánosságra is hozta azt a levelet, amiben figyelmezteti a pénzintézeteket, egyben ajánlásokat is tesz a likviditási szintjük fenntartására. „A továbbra is szigorú monetáris politika, a bizonytalan gazdasági kilátások és a bankbetéteket érintő potenciális elszívóhatások jelentette likviditási kockázatok a meglévő kockázatkezelési rendszerek felülvizsgálatát teszik szükségessé” – írta Kandrács Csaba, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) bankfelügyeletért felelős elnöke a jegybank honlapjára is kitett levélben.
Az MNB, ha kimondottan nem is aggódik a magyar kereskedelmi bankok pénzügyi helyzete miatt, de arra biztatja a vezetésüket, hogy szeptember 30-ig dolgozzanak ki, az év végéig pedig már alkalmazzanak olyan megoldásokat, amelyek biztosítják a pénzintézetek biztonságos készpénzellátását, fizetőképességét stresszhelyzetben is.
A jegybanki ajánlás ugyan nem kötelező érvényű, de erősen ajánlott – jegyezte meg egy banki elemző a lapnak. Azon hitelintézetek ugyanis, amelyek határidőre nem teljesítik a likvid eszközök növelését, arra számíthatnak, „hogy beköltöznek hozzájuk a jegybanki felügyelők”.