4p
Nyolc évvel a válság kirobbanása után még mindig lehangoló a globális növekedés – mondja Forián-Szabó Gergely befektetési igazgató. A monetáris élénkítés lehetőségei kimerülőben vannak, a jegybankok már ellőtték puskaporuk nagy részét. Magyarországon is közeledünk ehhez.

A világon szinte mindenki azon gondolkodik, hogy hogyan lehetne gyorsítani a gazdaságot. A kincstári optimizmus jellemző, még a nemzetközi szervezetek körében is, eszerint túl vagyunk a nehezén, és jobb idők következnek. Holott a múltban a gazdasági teljesítmény rendre elmaradt a prognózisoktól, és nem támadt fel az infláció sem – mondta el Forián-Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója.

A fejlett országok adósságállománya ugyan mérséklődött, a feltörekvő országokban azonban sokat nőtt, nagyrészt devizában, aminek nagyon súlyos következményei lehetnek. A globális adósságráta (a magánszektor és az állami szektor együtt) történelmileg igen magas, soha nem látott szinten van. Jelenleg az USA-ban is sokkal magasabb az adósságszint, mint a sok évtizedes átlag, eddig csak háborúk után volt hasonló.

A megoldás a növekedés serkentése és a reálkamatok alacsony szinten tartása lehet. Lehetőleg erősen a negatív tartományban kellene tartani a reálkamatot, amihez alacsony kamat és magas infláció az út. De az infláció megnövelése nehézségekbe ütközik.

Ördögi kör alakult ki

A nominális kamatszintnek is van egy alsó korlátja valahol évi mínusz 0,5 százalék körül, ami alá nem nagyon lehet menni, mert akkor készpénzt fognak tartalékolni a gazdasági szereplők. Ördögi kör alakul ki: alacsony a növekedés, ami lenyomja az inflációt, így magas lesz a reálkamat, ami pedig gátolja a növekedést.

Amikor kimerülnek a kamatcsökkentés korlátai, akkor jön a mennyiségi könnyítés, de Forián-Szabó szerint ebből is már eléggé kihozták a maximumot. A demográfiai folyamatok, a fejlett társadalmak elöregedése is az adósság-leépítés ellen dolgozik.

A "fékezést" megszorításnak is nevezhetjük (a szerk.)

A szegények jobban költekeznek

Az egyik lehetőség a válságból való kilábalásra a fiskális politika, azaz a költségvetés kiadásainak növelése vagy bevételeinek csökkentése. A történelmi tapasztalatok szerint viszont válságidőszakokban az adócsökkentéseknél hatékonyabb szokott lenni, ha a kormányzat adócsökkentések helyett a kiadásait növeli vásárlásokkal, beruházásokkal. (Ha pedig már adócsökkentés, akkor a szegényebb rétegeknek adott csökkentés sokkal jobb hatással van a növekedésre, mint a gazdagoknak adott.)

Reformok vagy helikopter

Egy másik út a szerkezeti reformoké, azaz a gazdasági növekedés szerkezetének megváltoztatása. Az ilyen kormányzati beavatkozásokat azonban nagyban nehezíti, hogy sok intézkedés átfutása öt-tíz év is lehet. Amit nagyon nehéz úgy meglépni, ha tudjuk, hogy politikai ellenfeleink négy év múlva ennek az ellenkezőjével fognak kampányolni.

További megoldás a „helikopter-money”, a pénzszórás, ami akkor jöhet szóba, ha a többi eszköz, mint kamatcsökkentés vagy az eszközvásárlás (QE) már nem működik. A jegybank végső soron pénzt teremt, ebből finanszírozzák a költségvetési élénkítést. Ez klasszikus monetáris finanszírozás, ami sok helyen tiltott.

Emberkísérlet jön Japánban?

Ami az egyes országok jelenét illeti, az USA-ban, ahol nagyon megnőtt az eszközök átlagos életkora, nagy infrastruktúra-fejlesztési program indulása várható. Az EU-ban a QE folytatódik, a Pioneer szerint sikeresnek tekinthető, a hitelkamatok csökkentek, a hitelezés beindult, így egyelőre nincs szükség újabb lépésekre. Japánban az élénkítés csak átmeneti eredményeket hozott, ezért valami új készül, valószínűleg fiskális élénkítő programban gondolkodnak. Remek kísérleti terepe lehet a szigetország az innovatív eszközöknek, mint a helikopter-pénz bevezetésének.

Nálunk jön a költségvetési élénkítés

Magyarországon a növekedési potenciál meglehetősen gyenge, a monetáris eszköztár élénkítési lehetőségei itt is kimerülőben vannak. A jövő évi költségvetésnél felmerült az élénkítés, a monetáris (jegybanki) helyett a fiskális (költségvetési) élénkítés gondolata. Deflációs veszély nincs, de lehet még élénkítésben gondolkodni. Romániához hasonlóan erős bérinflációs időszak elé nézünk.

Strukturális reformokat két évvel a választások előtt nyilván nem fognak indítani, de a költségvetés egyenlege várhatóan lehetővé tesz majd némi gazdaságélénkítést. Nagyon komoly hatást a szakértő azonban ettől nem vár. A nagy forinterősödést a jegybank eddig meg tudta akadályozni – hangzott el.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Oligarchaiskola: ilyet még nem látott a világ
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 10:48
Elon Musk az X közösségi információs platform birtokában egy a technológia túlhatalmával foglalkozó tudós szerint információs oligarchává vált. Ilyet nem láttak az emberek, mióta világ a világ.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a Világbank Kínáról
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 09:35
Óvatosak.
Makro / Külgazdaság A nyugdíjak befagyasztásához vezethet az elbaltázott költségvetés a szomszédban
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 13:24
Romániában a nyugdíjak és a közalkalmazotti bérek befagyasztását fontolgatják az új kormány programjának kidolgozása során, mert másként aligha lehet befagyasztani a büdzsén tátongó lyukat.
Makro / Külgazdaság Mégis kell az orosz gáz Európának?
Privátbankár.hu | 2024. december 25. 10:24
A tavalyi, nagyon alacsony bázishoz képest kilőtt az oroszok LNG-exportja.
Makro / Külgazdaság Bejöhet Orbán Viktor all-inja?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:57
A Trend FM hétfő reggeli adásában lapunk főszerkesztője, Csabai Károly sorra vette azokat az érveket, amelyek segíthetik a kormány által a jövő évre kitűzött 3,4 százalékos gazdasági növekedés – amelyhez még közelítőt sem várnak sem az elemzők, sem a gazdaságkutatók, sem a nemzetközi szervezetek – elérését. valamint azokat, amelyek meggátolhatják azt.
Makro / Külgazdaság Fontos üzenetet kaptunk Frankfurtból
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 10:58
Christine Lagarde szerint az EKB közel áll inflációs céljának eléréséhez.
Makro / Külgazdaság Most szembesültünk azzal, hogy kozmetikázott az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 08:30
A KSH hétfő reggeli közlése szerint az októberi külkereskedelmi többlet magasabb lett a korábban nyilvánosságra hozottnál. 
Makro / Külgazdaság Valaki megmagyarázná, mi történik a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 07:39
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Makro / Külgazdaság Autópályás rekord született Romániában
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 15:33
Romániában megdőlt az autópálya-építés 11 éves rekordja. A hálózat 2024-ben jelentősen bővült. 
Makro / Külgazdaság Íme Trump legújabb fenyegetése
Privátbankár.hu | 2024. december 22. 14:02
Trump visszavenné a Panama-csatornát a magas használati díjak miatt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG