4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nyolc évvel a válság kirobbanása után még mindig lehangoló a globális növekedés – mondja Forián-Szabó Gergely befektetési igazgató. A monetáris élénkítés lehetőségei kimerülőben vannak, a jegybankok már ellőtték puskaporuk nagy részét. Magyarországon is közeledünk ehhez.

A világon szinte mindenki azon gondolkodik, hogy hogyan lehetne gyorsítani a gazdaságot. A kincstári optimizmus jellemző, még a nemzetközi szervezetek körében is, eszerint túl vagyunk a nehezén, és jobb idők következnek. Holott a múltban a gazdasági teljesítmény rendre elmaradt a prognózisoktól, és nem támadt fel az infláció sem – mondta el Forián-Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója.

A fejlett országok adósságállománya ugyan mérséklődött, a feltörekvő országokban azonban sokat nőtt, nagyrészt devizában, aminek nagyon súlyos következményei lehetnek. A globális adósságráta (a magánszektor és az állami szektor együtt) történelmileg igen magas, soha nem látott szinten van. Jelenleg az USA-ban is sokkal magasabb az adósságszint, mint a sok évtizedes átlag, eddig csak háborúk után volt hasonló.

A megoldás a növekedés serkentése és a reálkamatok alacsony szinten tartása lehet. Lehetőleg erősen a negatív tartományban kellene tartani a reálkamatot, amihez alacsony kamat és magas infláció az út. De az infláció megnövelése nehézségekbe ütközik.

Ördögi kör alakult ki

A nominális kamatszintnek is van egy alsó korlátja valahol évi mínusz 0,5 százalék körül, ami alá nem nagyon lehet menni, mert akkor készpénzt fognak tartalékolni a gazdasági szereplők. Ördögi kör alakul ki: alacsony a növekedés, ami lenyomja az inflációt, így magas lesz a reálkamat, ami pedig gátolja a növekedést.

Amikor kimerülnek a kamatcsökkentés korlátai, akkor jön a mennyiségi könnyítés, de Forián-Szabó szerint ebből is már eléggé kihozták a maximumot. A demográfiai folyamatok, a fejlett társadalmak elöregedése is az adósság-leépítés ellen dolgozik.

A "fékezést" megszorításnak is nevezhetjük (a szerk.)

A szegények jobban költekeznek

Az egyik lehetőség a válságból való kilábalásra a fiskális politika, azaz a költségvetés kiadásainak növelése vagy bevételeinek csökkentése. A történelmi tapasztalatok szerint viszont válságidőszakokban az adócsökkentéseknél hatékonyabb szokott lenni, ha a kormányzat adócsökkentések helyett a kiadásait növeli vásárlásokkal, beruházásokkal. (Ha pedig már adócsökkentés, akkor a szegényebb rétegeknek adott csökkentés sokkal jobb hatással van a növekedésre, mint a gazdagoknak adott.)

Reformok vagy helikopter

Egy másik út a szerkezeti reformoké, azaz a gazdasági növekedés szerkezetének megváltoztatása. Az ilyen kormányzati beavatkozásokat azonban nagyban nehezíti, hogy sok intézkedés átfutása öt-tíz év is lehet. Amit nagyon nehéz úgy meglépni, ha tudjuk, hogy politikai ellenfeleink négy év múlva ennek az ellenkezőjével fognak kampányolni.

További megoldás a „helikopter-money”, a pénzszórás, ami akkor jöhet szóba, ha a többi eszköz, mint kamatcsökkentés vagy az eszközvásárlás (QE) már nem működik. A jegybank végső soron pénzt teremt, ebből finanszírozzák a költségvetési élénkítést. Ez klasszikus monetáris finanszírozás, ami sok helyen tiltott.

Emberkísérlet jön Japánban?

Ami az egyes országok jelenét illeti, az USA-ban, ahol nagyon megnőtt az eszközök átlagos életkora, nagy infrastruktúra-fejlesztési program indulása várható. Az EU-ban a QE folytatódik, a Pioneer szerint sikeresnek tekinthető, a hitelkamatok csökkentek, a hitelezés beindult, így egyelőre nincs szükség újabb lépésekre. Japánban az élénkítés csak átmeneti eredményeket hozott, ezért valami új készül, valószínűleg fiskális élénkítő programban gondolkodnak. Remek kísérleti terepe lehet a szigetország az innovatív eszközöknek, mint a helikopter-pénz bevezetésének.

Nálunk jön a költségvetési élénkítés

Magyarországon a növekedési potenciál meglehetősen gyenge, a monetáris eszköztár élénkítési lehetőségei itt is kimerülőben vannak. A jövő évi költségvetésnél felmerült az élénkítés, a monetáris (jegybanki) helyett a fiskális (költségvetési) élénkítés gondolata. Deflációs veszély nincs, de lehet még élénkítésben gondolkodni. Romániához hasonlóan erős bérinflációs időszak elé nézünk.

Strukturális reformokat két évvel a választások előtt nyilván nem fognak indítani, de a költségvetés egyenlege várhatóan lehetővé tesz majd némi gazdaságélénkítést. Nagyon komoly hatást a szakértő azonban ettől nem vár. A nagy forinterősödést a jegybank eddig meg tudta akadályozni – hangzott el.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG