Atomerőmű, Tihange. Kép forrása: EPA/JULIEN WARNAND |
Az amerikai Környezetvédelmi Ügynökség eddigi becslésénél 60 százalékkal több, mintegy 13 millió köbtonna metánt bocsát ki az amerikai kőolaj-és gázipar évente, derült ki az Coloradói Egyetem vezetésével készült tanulmányból. A Science című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a kibocsátott szénhidrogén többsége ipari berendezési hibái, főleg szivárgások és más működési rendellenességek miatt kerül a levegőbe.
Tizenhat kutatóintézet szakemberei hat kőolaj- és gázkitermelő mező 400 olajkútjánál, folyóknál lévő létesítményeknél végeztek méréseket, mértek továbbá tartályoknál, szelepeknél és más berendezéseknél, valamint légi felméréseket is végzetek az olaj-és gázipari infrastuktúráról. A feltárt a szivárgásoknak a környezeti hatása 2015-ben nagyjából ugyanakkora volt, mint az összes amerikai széntüzelésű erőmű szén-dioxid-kibocsátásának hatása összesítve.
Miért veszélyes a metán?
A metán a legegyszerűbb telített szénhidrogén, amely bár kisebb mennyiségben van jelen a természetben, mint a szén-dioxid, de felmelegedést okozó hatása annak több mint 80-szorosa kibocsátása első 20 évében. A szén-dioxid után a metán a második fő oka a globális felmelegedésnek, és az elmúlt 250 évben több mint kétszeresére nőtt a légköri metán mennyisége. A szivárgás miatt légkörbe került metán értéke mintegy 2 milliárd dollár, ami elegendő lenne 10 millió amerikai otthon fűtéséhez.