Egy bukott puccs másnapján. Kép forrása: Török Elnöki Sajtóiroda |
Külön temetőt kapnak azok, akik részt vettek a puccskísérletben, és akiket a török vezetés rendes temetésre méltatlannak ítélt. Az állattemető sarkában kialakított árulók temetőjét csak egy tábla jelzi, a sírokra nem kerülnek nevek és temetési szertartások sem lesznek. Az isztambuli polgármester. Kadir Topbaş szándéka szerint az arra járók majd "leköpik a sírokat és átkozzák a halottakat", mivel a hatóságok szerint az árulók sírjaikban sem nyugodhatnak békében - foglalja össze a Guardian a török hírügynökségi értesüléseket.
Az "árulók temetője" csak egy kis részlete a puccskísérletet követő elképesztő tisztogatási hullámnak, Erdoganék közel 16 000 embert tartóztattak le, ennek többsége katonai személy, de van köztük újságíró, ügyész és bíró is.
Az Amnesty International szakértője szerint a vallási szertartások és a rendes temetés megtagadása alapvető emberi jogokat sért, amely csak súlyosbítja az egyébként sem rózsás törökországi helyzetet. |
Törökországban most mindenkinek nagyon látványosan kell hirdetnie a hazafiasságát, ha jót akar magának: zászlók lógnak az ablakokból, és éjszakákba nyúló kormánybarát gyűléseket tartanak.
A vallási ügyek minisztériuma megtiltotta azt, hogy az árulókért imádkozzanak, mivel véleményük szerint a puccskísérlet nemcsak az államot, hanem a vallási rendet is támadta. Erdogan kormányát nyilvánvalóan csak hitetlenek akarhatják megdönteni.
Az árulók temetőjét egyébként gyorsan felhúzták. Egy alacsony kőfal, és egy fekete fémtábla emlékeztet csak arra, hogy a földben kóbor kutyák mellett mások is nyugszanak majd. Egyelőre még csak egy volt katona került a temetőbe, Mehmet Karabekir, 34 éves kapitány testét édesanyja sem volt hajlandó elvinni, ezért itt földelték el. Az mindenesetre biztos, hogy nem sokáig lesz ez így, a munkások már ássák a következő sírokat, de hogy kiknek, azt még nem tudják.