Sokakat meglepett, hogy a Lykos Therapeutics gyógyszercég 2024. augusztus 9-én bejelentette, az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság (FDA) elutasította az MDMA-terápia (pszichoaktív szerek pszichoterápiával) alkalmazását a poszttraumás stressz szindróma kezelésében. Ez az első ilyen döntés egy pszichedelikus gyógyszer iránti kérelemről.
Az FDA döntése csalódást okozott a pszichedelikus terápia képviselőiben, az iparág részvényárfolyamai pedig bedőltek a bejelentés után. Sőt, ezt követően újabb kudarcot szenvedett el a terület: napokkal később a Psychopharmacology folyóirat visszavont három, az MDMA-asszisztált terápiával kapcsolatos cikket „a protokoll etikátlan magatartást tanúsító megsértésére” hivatkozva.
Mi az MDMA, és milyen típusú betegségekre jó?
"Az MDMA (vagy midomafetamin) a köznyelvben „molly” vagy „ecstasy” néven ismert. Gyakorlatilag amfetamin – akárcsak a figyelemhiányos/hiperaktivitási rendellenességek kezelésére szolgáló gyógyszerek –, de az MDMA-t gyakran a pszichedelikus szerek közé sorolják. A többi amfetaminnál nagyobb élvezetet okoz, ezért népszerű partidrog. Egyes kutatók az MDMA-t „empatogénnek” vagy „érzésfokozónak” is nevezik" – magyarázza a döntés hátterét megvilágítva Benjamin Y. Fong gyógyszerkutató a The Conversation-nak.
Miközben az MDMA jelenleg az USA hivatalos droglistáján szerepel - ami azt jelenti, hogy igen veszélyes, ha nincs megfelelő orvosi felügyelete -, számos klinikai vizsgálat arra mutat rá, hogy a poszttraumás szindrómában (PTSD) szenvedőknél milyen előnyös a beszélgetésterápiával kombinált alkalmazása.
Az FDA 2017-ben adta ki az „áttörést jelentő terápia” státuszt az MDMA-asszisztált terápiának, ami egyértelműen felgyorsította ezeknek a megosztó szereknek a fejlesztését és felülvizsgálatát.
A PTSD évente 9-13 millió embert érint az Egyesült Államokban (Magyarországon nincs statisztika, de egyesek 1 millióra teszik a számukat) és az elmúlt 20 évben nem fejlesztettek ki új kezeléseket a gyógyítására.
A Lykos Therapeutics 2024 februárjában nyújtott be kérelmet az FDA-hoz a PTSD MDMA-asszisztált terápiájának engedélyeztetésére. Ebben a gyógyszer egy olyan típusú pszichoterápiával párosul, amelynek célja a páciens „belső gyógyító intelligenciájának” előmozdítása, amelyet a gyógyszercég a következőképpen határoz meg: "az ember veleszületett képessége arra, hogy begyógyítsa a trauma sebeit."
Ezért utasították el a terápia jóváhagyását
2024 júniusában az FDA elsöprő többséggel szavazta meg, hogy a vonatkozó klinikai vizsgálatok nem bizonyították be az MDMA hatékonyságát a PTSD kezelésében. Azt is kifogásolták, hogy a kockázatok egyelőre nagyobbak az előnyöknél, például magas vérnyomást is eredményezhet.
Ezenkívül több bizonytalanság is van. Például az, hogy a vizsgálatban részt vevő emberek tudják-e, hogy erősen pszichoaktív anyagot szednek-e a terápia során vagy sem? Ez minden pszichoaktív gyógyszer esetében problémát jelent, és a Lykos kritikusai úgy vélik, hogy a vállalatnak követnie kellett volna az FDA útmutatásait, miszerint „aktív placebót” használjanak (egy olyan szert, amelynek pszichoaktív hatásai is vannak).
A testület ezen kívül kérdéseket tett fel az MDMA mellett alkalmazott pszichoterápiáról is, valamint a Lykos-tesztek során elkövetett visszaélésekkel kapcsolatos etikai aggályai miatt.
A vállalat egyik tanulmányában ugyanis egy résztvevő az érintett terapeuták szexuális visszaéléseiről számolt be.
Mi lesz az MDMA jövője?
Az FDA ezek után további 3. fázisú vizsgálatokat kért a vállalattól. A klinikai vizsgálatok azon szakaszát, amely szigorúan bizonyítja egy adott kezelés biztonságosságát és hatásosságát a standard kezeléssel összehasonlítva. A Lykos vezérigazgatója, Amy Emerson ugyanakkor „mélységesen kiábrándítónak” nevezte a döntést, és úgy véli, hogy néhány évig eltarthat az új engedélyeztetési folyamat. Főleg, hogy még a Psychopharmacology folyóirat is visszavonta a terápiáról szóló három tanulmányát.
Mindeközben egy pszichedelikus gyógyszerekkel foglalkozó prominens cég, a Compass Pathways előkelő helyen áll a pszichedelikus gyógyszerei FDA általi jóváhagyásában. A szintetikus pszilobicinre (varázsgombára) vonatkozó 3. fázisú klinikai vizsgálatai már javában zajlanak. De vannak más cégek is, amelyek saját szabadalmaztatott vegyületeik 3. fázisú kísérleteire készülnek.
A tanácsadó testület júniusi ítélete nyomán azonban a Compass kijelentette, hogy nem párosítja gyógyszerét a terápiával, ahogy a Lykos tette. Egy másik cég azt állítja, hogy jobb tervvel rendelkezik, mint a Lykos, amely „jobban megfelel az FDA útmutatásainak”.
Azaz más pszichedelikus gyártók egyértelműen úgy vélik, hogy sikeresek lehetnek ott, ahol a Lykos nem.
A pszichedelikus szerek egyedi kihívásai
„Az FDA döntése inkább a Lykos sajátos megközelítésére vonatkozott, semmint az összes terápiás célú pszichedelikus szerek teljes elutasítására” – magyarázza a gyógyszerkutató.
A pszichedelikus gyógyszerek fejlesztése természeténél fogva egyébként is nehézkes folyamat. A kábítószerek súlyosan megváltozott állapotot idéznek elő, amelyek kiszolgáltatott helyzetbe hozzák az embereket. Néhányan úgy vélik, hogy a tapasztalatok természetéből adódóan szinte lehetetlen elkerülni a helytelenséggel kapcsolatos vádakat.
A legtöbb kutatás a pszichedelikus gyógyszereket párosítja valamilyen terápiával, de az FDA hangsúlyozza, hogy az ő szerepük a gyógyszerek értékelése, nem a hozzájuk tartozó pszichoterápia. Mindenesetre a Lykos termékével kapcsolatos aggályok rávilágítanak arra, hogy a pszichedelikus gyógyszerek fejlesztésében részt vevő vállalatok egyedi akadályokkal szembesülnek az FDA jóváhagyásakor.