Ezekben a napokban szürreális időket él át az Egyesült Államok. Miközben a politikai rendszer a jövő évi elnökválasztásra készül, a különböző tárgyalótermekben zajló jogi dráma a politikai vitáknál erőteljesebben alakítja a politikai dinamikát. Valójában a politikát a kulcsfontosságú politikai szereplőket - mindenekelőtt Donald Trump volt amerikai elnököt - övező jogi kérdések uralják már.
Kezdődik a szappanopera
Trump fel fogja adni magát a héten a Georgia állam rendőrségének, és valószínűleg az atlantai Fulton megyei börtönben tartják majd, mielőtt bíróság elé állítanák. 18 másik személy mellett Trumpot is vád alá helyezték egy hete, mert állítólagos kísérletet tettek a szövetségi államban 2020-ban elszenvedett választási vereség megdöntésére.
Bár ez csak a legutóbbi eset, Trumpot három másik ügyben is vád alá helyezték, beleértve a 2020-as elnökválasztás eredményének megdöntésére irányuló szövetségi vizsgálatot, a titkos anyagok állítólagos helytelen kezelését - miután elhagyta a Fehér Házat -, és a megvesztegetési pénzek kifizetése Stormy Daniels pornósztárnak a 2016-os választások előtt.
Bármikor máskor és bármely más politikus számára mindez a politikai út végét jelentette volna. De az amerikai politika ma olyannyira szeszélyes, hogy Trump mindezeket harci díszként használja.
Eltekintve attól, hogy 1872-ben egy rendőrtiszt letartóztatta Ulysses S. Grant elnököt, mert hintójával túl nagy sebességgel hajtott végig Georgetown utcáin, egyetlen amerikai elnököt sem vádoltak meg bűncselekmény elkövetésével. Richard Nixon elnök ellen a Watergate-ügyben betöltött szerepéért vádemelési javaslat készült, de a hírhedt betörés és eltitkolás kivizsgálására összehívott szövetségi nagyesküdtszék ezt soha nem szavazta meg.
Trump ügye tehát egyedülálló az amerikai történelemben.
A másik oldal sem kutya
És nem ez az egyetlen politikai dráma (avagy szappanopera) Washingtonban. Joe Biden elnök fia, Hunter Biden trükkjei sem voltak kevésbé lebilincselők a tárgyalóteremben. 2019 óta folyik ellene szövetségi vizsgálat, és a közelmúltban - miután az ellene felhozott adó- és fegyvervádokról szóló vádemelés összeomlott -, az igazságügyi minisztérium különleges jogtanácsost nevezett ki, hogy vizsgálja meg az ügyét. A közeljövőben esküdtszéki tárgyalás várható.
Miközben Biden elnök kiállt a fia mellett, a republikánusok kopók módjára Hunter Bident követik, és a kínai, valamint ukrajnai üzleti érdekeltségeire összpontosítanak.
Az ezekben az epizódokban megnyilvánuló összes korrupció és politikai szélhámosság általában a harmadik világ országaira jellemző, amelyek gyenge intézményrendszerrel és személyre szabott politikával rendelkeznek. Márpedig Washington általában az élen jár abban, hogy tanácsokat adjon az ilyen nemzeteknek belügyeik intézésére.
De fordult a kocka, és ezekben a hetekben az Egyesült Államok a demokrácia halvány mását produkálja. Zavaros személyiségek tornyosulnak az intézmények fölé, amit Amerika alapító atyái annyira igyekeztek elkerülni, amikor az alkotmányt megfogalmazták. Az USA láthatóan nem tud rendet teremteni otthon, és hitelességét világszerte kihívás elé állítják az olyan autokráciák, mint Kína és Oroszország, amelyek megpróbálják ezt a propagandájukban kihasználni saját politikai kormányzási modelljeik fölénye mellett.
Mindeközben Trump támogatottsága nő a republikánus talpasok körében. Minél több vádemelést kap, annál erősebb a támogatóinak az eltökéltsége, hogy visszaküldik a Fehér Házba. Már létezik egy alternatív valóság, amely meghatározza a Trump-támogatók világképét, ahol saját nemzetük intézményeit korruptnak és részrehajlónak látják.
A republikánus jelölési folyamat már elkezdődött, és holnap kezdődnek a Fox News által rendezett havi viták a párt jelöltjei között. Trump azonban már kifarolt: „A CBS új, most megjelent felmérése szerint legendásan magas számokkal vezetem a mezőnyt…emiatt nem fogok részt venni a vitákon – írta saját közösségi oldalán, a Truth Social-ön. Trump kampánycsapata a vitával egyidőben egy Tucker Carlsonnal, a Fox tavasszal menesztett műsorvezetőjével készült interjút tervez nyilvánosságra hozni.
Trumphoz csak úgy dőlnek a kampányadományok, miközben támogatói a leghangosabbak és legeltökéltebbek. Mivel perei még idén elkezdődnek, a bírósági megjelenését a republikánus jelölésért folytatott kampányával kell összeegyeztetnie.
A társadalmi válság leképeződése
Trump támogatói egyetértenek a volt elnökkel, hogy az ellene indított jogi eljárások célja egy újabb Fehér Házi indulás megakadályozása. Erős meggyőződésük egyben visszatükrözi, hogy milyen mélyre nyúlik az USA társadalmi és politikai polarizációja.
Az Egyesült Államok társadalmi rendjének ez a felbomlása mára szilárdan beépült politikájába. Trump csak egy megnyilvánulása ennek a valóságnak. Kampánya sikerrel járhat - lehet, hogy nem -, de az amerikai demokrácia előtt álló súlyos kihívások folytatódni fognak.
Trump pontosan tudja, hogyan kell játszani a híveinek. A tárgyalótermek lesznek az ingyenes színpadjai. Minél több médiaidőt kap, annál előnyösebb számára, hogy összeterelje a bázisát.
A republikánus ellenfelei mindeddig nem bizonyultak meggyőzőnek. Trump lépései a bíróságon és azon kívül továbbra is uralják a választási ciklust, segítve őt abban, hogy könnyen bejusson az elnökválasztási versenybe. Hogy ez mit tesz az amerikai demokráciával, az persze más kérdés.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)