Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia az éjszaka négy jemeni, a húszik által ellenőrzött tartományban támadtak célpontokat. A cirkálórakétákkal és harci gépekkel végrehajtott csapások célpontjai között logisztikai központok, légvédelmi rendszerek és fegyverraktárak voltak.
A tájékoztatás szerint az akcióhoz Hollandia, Kanada és Bahrein "nem műveleti jellegű" támogatást nyújtott. Joe Biden amerikai elnök és Rishi Sunak brit miniszterelnök nyilatkozataikban kiemelték, hogy "nem tolerálják tovább" a húszik a tengeri kereskedelem biztonságát, illetve az amerikai és brit katonák biztonságát veszélyeztető akcióit, és amennyiben szükséges "további lépéseket" is tesznek.
On Jan. 11 at 2:30 a.m. (Sanaa time), U.S. Central Command forces, in coordination with the United Kingdom, and support from Australia, Canada, the Netherlands, and Bahrain conducted joint strikes on Houthi targets to degrade their capability to continue their illegal and… pic.twitter.com/bR8biMolSx
— U.S. Central Command (@CENTCOM) January 12, 2024
A brit védelmi minisztérium szerint a légicsapások tervezése során különös gondot fordítottak a civil lakosságot érintő kockázatok minimalizálására, és a kockázatokat még tovább csökkentette, hogy a műveletet éjszaka hajtották végre.
A védelmi minisztérium még tanulmányozza, hogy az akció milyen eredménnyel járt, de már az első jelek is arra vallanak, hogy "csapás érte" húszik képességét a kereskedelmi tengerhajózás fenyegetésére - fogalmaz a tárca péntek hajnali közleménye.
Az amerikai demokrata párti képviselők egy része azt kéri számon Bidenen, hogy nem kérte ki a Kongresszus hozzájárulását a csapások megindítása előtt. A republikánus frakcióvezető, Mitch McConnel viszont támogatását fejezte ki a lépéssel kapcsolatban, bár azt "megkésettnek" nevezte.
A húszik egyik képvsielője "amerikai-cionista-brit" agressziónak nevezte a történteket, és azt állította, azóta már meg is torolták a támadást vörös--tengeri célpontok elleni akciókkal.
(Guardian, MTI)