1p
2004 óta képtelenek vagyunk teljesíteni az EU által elvárt deficitcélt, év elején már szamárpadba ültetett minket a Bizottság, most a szégyenpad juthat nekünk. De miért lett hirtelen ilyen fontos a túlzottdeficit-eljárás, miért vacakol Brüsszel a tizedekkel? Van-e kettős mérce?

Az Európai Bizottság ma hozza nyilvánosságra a tagállamokra vonatkozó friss, őszi makrogazdasági előrejelzéseit, amelyek alapján javaslatot tesz az egyes országok ellen folytatott túlzottdeficit-eljárás indítására, folytatására, vagy megszüntetésére.

Ebéd után minden kiderül

Olli Rehn alelnök, gazdasági ügyekért és monetáris politikáért felelős biztos ma 13 órától sajtótájékoztatót tart Brüsszelben, hogy bemutassa a Bizottság őszi gazdasági előrejelzését, 14 órától lesznek publikusak az országjelentések.

"Az IMF korrektebb"
Varga Mihály tegnap úgy nyilatkozott, hogy jelenleg az IMF korrektebb a magyar kormány kiigazító lépései kapcsán, miközben az Európai Bizottság "tizedeken" vacakol.
Most akkor Washington felé kacsintgatunk? >>>

A túlzottdeficit-eljárás (vagyis az Excessive Deficit Procedure, azaz EDP) az uniós tagállamok gazdasági és monetáris politikájának összehangolását szolgáló stabilitási és növekedési paktum kiigazító eszköze, amelyet az Európai Bizottság kezdeményez és az európai pénzügy- és gazdasági miniszterek tanácsa (Ecofin) foganatosít azon tagállamok ellen, amelyek tartósan 3 százalék felett tartják a bruttó hazai termékhez viszonyított államháztartási hiányukat.

A stabilitási és növekedési paktumot abból a célból hozták létre, hogy az uniós tagállamok gazdaságai ne távolodjanak el egymástól, az államháztartási politikák között ne legyen jelentős egyensúlytalanság. Ezért a paktum előírja, hogy a tagállamoknak a GDP-hez mérten legfeljebb 60 százalékon állhat az államadósságuk, míg az adott évi államháztartási hiánynak a GDP 3 százaléka alatt kell maradnia.

Az egyensúlytalanságok elleni egyik prevenciós eszköz a tagállamok középtávú gazdasági programjainak véleményezése. A kritériumok teljesítése érdekében a tagállamok minden évben konvergencia-programot nyújtanak be a brüsszeli bizottságnak, amelyben meghatározzák, hogy miként kívánják középtávon megőrizni vagy elérni a megfelelő államháztartási pozíciókat. Az Európai Bizottság értékeli a programokat és az Ecofin (vagyis az uniós pénzügyminiszterek tanácsa) véleményt fogalmaz meg róluk.

Orbán Viktor és Jose Manuel Barroso



A bizottság javaslata alapján az Ecofin ezenkívül korai figyelmeztetést küldhet az adott tagállam számára, melyben felhívja figyelmét, hogy lépéseket kell tennie a túlzott hiány elkerülésére.

A kiigazító lépések közé tartozik a túlzottdeficit-eljárás, amelynek során az Ecofin tényleges szankciókat szabhat ki a tagállamok számára. Ebben az esetben az Ecofin az érintett tagállamnak ajánlásokat küld, melyekben felszólítja a túlzott hiány kiigazítására, és határidőt állapít meg a korrekció végrehajtására. Amennyiben a tagállam nem felel meg az ajánlásokban foglaltaknak, az eljárás következő lépéseként az euróövezeti tagállamokra bírság is kiszabható.

2004 óta eljárás alatt vagyunk

Magyarország az EU-hoz való csatlakozása óta a túlzottdeficit-eljárás alatt áll. Magyarország után a legrégebben, 2008 júliusa óta az Egyesült Királyság van az eljárás hatálya alatt. A túlzottdeficit-eljárás alatt álló országok többsége ellen 2009-ben indult ilyen folyamat.

Jelenleg az euróövezeti államok közül Finnország, Észtország, Németország és Luxemburg, míg az euróövezeten kívüli államok közül Bulgária és Svédország ellen nincs érvényben hatályos eljárás.

Miért lett hirtelen olyan fontos az EDP?

Kettős mérce?
Az Ecofin már több ajánlást is kiadott Magyarország számára, melyekből egyértelműen kiderül, Brüsszelt az érdekli, hogy hosszabb távon is fenntartható legyen a referencia szint (a GDP 3%-a) alatti hiány, egy-egy kiugró eredmény nem hatja meg a testületet. Ezért lehetett, hogy bár 2011-ben a magyar költségvetésben szufficit halmozódott fel, azt az Ecofin az egyszeri tételeknek (magánpénztári vagyon államosítás, különadók) tudta be, és mivel nem látta biztosítottnak, hogy a következő évben elérhető lesz a deficitcél, így Magyarország továbbra is bent ragadt az EDP-ben. Míg például a 3%-os szint feletti hiánnyal rendelkező lengyelek kikerültek az eljárásból, mert az Ecofin szerint olyan hiteles koncergencia-programot vázoltak fel, mellyel záros határidőn belül elérhető a deficitcél, és hosszabb távon tartható is a referenciaérték alatti szint. Így bár úgy tűnhet, az Ecofin kettős mércét alkalmaz, ez valójában nincs így - nagyon is egyértelmű, hogy a tanács mit vár el a tagállamoktól.

Magyarország tavaly kezdett tárgyalni a nemzetközi szervezetekkel, akkor jelentettük be az IMF-nek, hogy védőháló jellegű hitelkeretet szeretnénk, mivel uniós tagok vagyunk, egy ilyen szerződés megkötéséhez az Európai Bizottság jóváhagyására is szükségünk van. A tárgyalási folyamat nem indult egyszerűen, tulajdonképpen 8 hónappal azután kezdődtek meg idén nyáron a tárgyalások, hogy Matolcsy György szűkszavúan közölte a Valutaalappal, Magyarország hitelkeret-megállapodást kötne.

Az év elején a Bizottság gyorsított ütemben indított kötelezettségszegési eljárásokkal próbálta meg Magyarországot az európai irányelveknek megfelelő útra terelni, a legfőbb kérdés a jegybank függetlensége volt (a bírák nyugdíjazásának ügyében azóta döntött az Európai Bizottság, elmeszeltek minket). A Bizottság végül engedett, akárcsak a magyar kormány, de a szimbolikus ügyekben (pl.: a jegybanki vezetők fizetése vagy az eskü szövege) Orbán Viktorék nem hátráltak meg.

Azóta sem konfliktusmentes Brüsszel és a szabadságharcos magyar kormány viszonya, amit a Bizottságban, úgy tűnik, egyre inkább unnak. Az EU legfőbb végrehajtó szerve ezért az ősszel bekeményített, márpedig egyetlen eszköze maradt, hogy megfogja a magyar kormányt: a túlzottdeficit-eljárás.

Ha most megbüntetnek minket, nem nagyon lesz időnk korrigálni

Magyarország az egyetlen, mely az eljárásban egészen odáig jutott, hogy az Ecofin megvonta volna a kohéziós alapok egy részének folyósítását. A testület erről év elején döntött, de májusban végül felfüggesztette a határozatot, mert a Széll Kálmán Terv 2.0 és a hozzá mellékelt konvergenciajelentés meggyőzte az uniós pénzügyminisztereket, hogy Magyarország képes lesz tartani a deficitcélt (amit azóta 2,7%-ra emelt a kormány az idei és a következő év tekintetében is).

Ha a ma megjelenő országjelentés után az Ecofin újra dönt a kohéziós források befagyasztásáról, akkor a határozat januártól életbe lép (ahogy az év eleji döntés után is ez lett volna a forgatókönyv, a brüsszeli menetrend szerint ugyanis a szankció mindig a következő év január 1-étől lép életbe). A pénzügyminiszterek tanácsa november végén ül össze, ha Magyarországot megbüntetik, először ültetnek a túlzott deficit miatt uniós tagot a szégyenpadra, a kormánynak pedig január 1-ig nem nagyon lesz ideje rá, hogy a határozat felfüggesztését elérje.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Európa hamarosan nagyon rossz híreket kaphat
Privátbankár.hu | 2025. január 11. 10:58
Hamarosan megszólal az IMF.
Makro / Külgazdaság Rossz hírt kapott a magyar kormány Németországból
Privátbankár.hu | 2025. január 10. 13:46
Nőtt a bejelentett csődök száma tavaly Németországban a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken publikált jelentése alapján.
Makro / Külgazdaság Ez lehet Joe Bidenék utolsó intézkedése
Privátbankár.hu | 2025. január 10. 11:18
Keresztbe tennének az Egyesült Államok ellenfeleinek, ám az egyik techcég hevesen tiltakozik.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György még a távozása után is fog kísérteni?
Privátbankár.hu | 2025. január 10. 11:02
A jelenlegi jegybankelnök regnálása idején az MNB monetáris tanácsába került személyek az utódja, Varga Mihály munkába állása után még másfél hónapig többségben maradnak.
Makro / Külgazdaság Megszólaltak Amerikában, de mit szól majd ehhez Matolcsy György és Varga Mihály?
Privátbankár.hu | 2025. január 10. 10:29
Elhúzódhat a kamatvágás a tengerentúlon, ez pedig nem jó hír a magyar jegybanknak sem.
Makro / Külgazdaság Érdemes még pénteken teletankolni az autót, mutatjuk, miért!
Privátbankár.hu | 2025. január 10. 09:54
Szombaton ismét új árakkal találkozhatunk a benzinkutakon.
Makro / Külgazdaság Robert Fico fenyeget: lépnek, ha nem lesz megoldás a gáztranzitra
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 17:31
Szlovákia az uniós döntéshozatalban is vétózhat.
Makro / Külgazdaság Kibertámadás alatt áll Szlovákia
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 16:33
Sajtóinformáció szerint több millió dollárt követelnek a kormánytól. 
Makro / Külgazdaság Lassan újra mernek vásárolni a magyarok?
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 13:18
Bizakodhatunk, hogy a kiskereskedelmi forgalom visszakorrigál és tartósan meghaladhatja a 2021-es bázist, így sikerül kitörnie a 2024 tavasza óta tartó oldalazásból – közölte az MBH Bank a Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön közölt kiskereskedelmi adataira reagálva.
Makro / Külgazdaság Nem tört ki a vásárlási láz a magyarokon
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 08:35
Megérkeztek a legfrissebb kiskereskedelmi forgalomról szóló adatok.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG